Reklama

Historia

Narodowe Święto Chrztu

To jedno z najmłodszych świąt w naszym kalendarzu. Dziwne jest, że długo trzeba było czekać, aż tak ważne wydarzenie w naszej historii zostanie w ten sposób docenione.

Niedziela Ogólnopolska 15/2022, str. 40

[ TEMATY ]

Chrzest Polski

Artus Stelmasiak/Niedziela

Ruiny palatium i kaplicy na Ostrowie Lednickim, jedno z domniemanych miejsc chrztu Mieszka I

Ruiny palatium i kaplicy na Ostrowie
Lednickim, jedno z domniemanych
miejsc chrztu Mieszka I

Prezydent RP Andrzej Duda, podczas uroczystego posiedzenia Zgromadzenia Narodowego z okazji jubileuszu 1050-lecia chrztu Polski, powiedział: „Chrzest księcia Mieszka I jest najważniejszym wydarzeniem w całych dziejach państwa i narodu polskiego (...). Decyzja naszego pierwszego historycznego władcy przesądziła o całej późniejszej przyszłości naszego kraju”.

Do tej pory data Chrztu nie miała odzwierciedlenia w kalendarzu. W 2015 r. odbyły się wybory, w wyniku których dostałem się do Sejmu RP jako jedyny reprezentant Prawicy Rzeczypospolitej. W lutym 2017 r. przekonałem w Sejmie trzydziestu trzech posłów reprezentujących kluby Kukiz’15, PSL, PiS, Nowoczesna oraz posłów niezrzeszonych do podpisania projektu ustawy o ustanowieniu dnia 14 kwietnia świętem państwowym – Świętem Chrztu Polski. W imieniu wnioskodawców skonsultowałem ten projekt z przewodniczącym Konferencji Episkopatu Polski abp. Stanisławem Gądeckim. Projekt wpłynął do Sejmu 29 marca 2017 r.

Dopiero po 15 miesiącach projekt doczekał się pierwszego czytania. Jednym z powodów tak długiego oczekiwania był brak przekonania niektórych posłów do podejmowania projektów ustaw, które mają istotny związek z wartościami religijnymi. Nie da się jednak oddzielić życia społecznego od religii.

Po wielu dyskusjach i zabiegach 18 lipca Komisja Kultury i Środków Przekazu rozpoczęła procedowanie projektu ustawy. W dyskusji jeden z posłów Nowoczesnej powiedział m.in., że ten projekt jest aberracją możliwą jedynie w państwie wyznaniowym oraz że jest niezgodny z duchem uniwersalizmu i godzi w wartości świeckie. Poza tym głosem było wiele pozytywnych wystąpień. Komisja przegłosowała wniosek i skierowała go do dalszego procedowania.

Drugie czytanie projektu odbyło się 12 września 2018 r. Rozgorzała wówczas dyskusja dotycząca proponowanej daty święta. W 966 r. Wielka Sobota, w którą zwykle miał miejsce obrzęd chrztu św., przypadała 14 kwietnia. Posłowie Platformy Obywatelskiej doszukali się, że 14 kwietnia 1934 r. powstała faszyzująca organizacja Obóz Narodowo-Radykalny. Sugerowali, że zbieżność tych dat spowoduje wykorzystanie święta do promocji ugrupowań nawiązujących do działań faszystowskich. Aby tego uniknąć, proponowano zmianę daty na 15 kwietnia. Ta argumentacja była niemiarodajna, ponieważ każdy dzień w kalendarzu oznacza rocznice zarówno dramatyczne, jak i wzniosłe, smutne i wesołe. Nie powinno to być powodem do zmiany ustaleń wynikających z badań historyków.

Reklama

Prezydium Sejmu skierowało projekt ponownie do komisji z prośbą o przegłosowanie szeregu zgłoszonych poprawek. Kolejne konsultacje z przewodniczącym KEP wskazywały na ustalenie ewentualnej daty święta na dzień ruchomy Wielkiej Soboty. Wydaje się jednak, że nie jest to dobre rozwiązanie dla święta państwowego. Byłoby ono niezauważalne podczas obchodów świąt Zmartwychwstania Pańskiego. Komisja odrzuciła jednak wszystkie poprawki.

Podczas trzeciego czytania 21 lutego 2019 r. po długiej dyskusji, wszystkie poprawki do projektu ustawy zostały przez Sejm odrzucone. W ostatecznym głosowaniu: 279 za, 125 przeciw, projekt ustawy został po północy uchwalony. Miało to miejsce 22 lutego. Prezydent RP podpisał ustawę 3 kwietnia 2019 r.

Ogromnie się cieszę, że tak ważna data „urodzin Polski” będzie szerzej znana. Wszyscy powinniśmy bowiem lepiej zdawać sobie sprawę, ile zawdzięczamy chrześcijańskim korzeniom naszej ojczyzny.

Autor to polityk, chemik i samorządowiec, był posłem na Sejm VIII kadencji.

2022-04-05 13:22

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Postanowienie Piotra Małachowskiego na 1050-lecie chrztu Polski

[ TEMATY ]

sport

Chrzest Polski

pl.wikipedia.org

Mistrz świata w rzucie dyskiem Piotr Małachowski jubileusz 1050. rocznicy chrztu Polski zamierza uczcić także sportowo. „Przebiegnę 1050 metrów na stadionie warszawskiej AWF 9 kwietnia” - zapowiedział przed odlotem do USA na kolejne zgrupowanie.

CZYTAJ DALEJ

Sąd Okręgowy w Warszawie zasądził 1,5 mln zł zadośćuczynienia dla syna rtm. Pileckiego za krzywdy doznane przez ojca

2023-02-08 13:36

[ TEMATY ]

Pilecki

ipn.gov.pl

Rotmistrz Witold Pilecki

Rotmistrz Witold Pilecki

Sąd Okręgowy w Warszawie wydał w środę wyrok w sprawie zadośćuczynienia dla syna rtm. Pileckiego. Sąd przyznał mu 1,5 mln zł.

Wniosek w tej sprawie wpłynął do sądu rok temu. Andrzej Pilecki, syn rotmistrza Witolda Pileckiego, wystąpił o kwotę 26 mln zł zadośćuczynienia i odszkodowania od Skarbu Państwa za krzywdę doznaną przez jego ojca. Proces w tej sprawie ruszył przed Sądem Okręgowym w Warszawie w listopadzie 2022 r.

CZYTAJ DALEJ

Bp Bizzeti: sytuacja w Turcji jest tragiczna; pomagamy, jak możemy

2023-02-08 15:28

[ TEMATY ]

Turcja

Karol Porwich/Niedziela

„Jak zawsze w takich sytuacjach, ma się poczucie zagubienia. Ale (…) ludzie trwają na modlitwie, więc ostatecznie wiara stanowi wielką pomoc” – zauważył wikariusz apostolski Anatolii. Bp Paolo Bizzeti w momencie trzęsienia ziemi w Turcji i Syrii znajdował się we Włoszech, jednak od razu zaczął pracować na rzecz organizowania pomocy dla ofiar tragedii. Według oficjalnych danych w wyniku katastrofy zginęło w sumie ponad 11 tys. osób.

Hierarcha opisał Radiu Watykańskiemu obecną sytuację w południowej Turcji, gdzie m.in. zawaliła się rzymskokatolicka katedra. Jako odpowiedzialny za miejscową Caritas zwrócił również uwagę na solidarność, którą tamtejsza ludność sobie okazuje, oraz na trudności w dostarczaniu pomocy.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję