Reklama

Rodzina

Finansowi małżonkowie czy finansowi single?

Małżeństwo, w którym żona jest odpowiedzialna za zaopatrzenie lewej strony lodówki, a mąż za napełnienie prawej, bardzo wiele traci. O tym, co moje, co twoje, a co nasze, opowiadają Elżbieta i Mirosław Wrotkowie.

Niedziela Ogólnopolska 14/2022, str. 26-27

[ TEMATY ]

małżeństwo

Archiwum rodzinne

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Tomasz Strużanowski: Jak to jest z pieniędzmi w małżeństwie? Są czymś dobrym czy złym? Zagrożeniem czy szansą?

Mirek: Pieniądze są neutralne. To nie one mają moc sprawczą, lecz to, czy mąż i żona potrafią się porozumieć, jak z nimi postępować: jak je zarabiać, wydawać, inwestować, oszczędzać, pożyczać, czy i jak nimi obdarowywać innych, czy i jak poręczać cudze kredyty. Małżonkowie mogą zachowywać jedność w podejściu do pieniędzy, ale mogą też one ich straszliwie dzielić. Brak jedności w kwestiach finansowych bardzo łatwo przerzuca się na inne płaszczyzny życia małżeńskiego. W rezultacie przynosi to utratę wzajemnego zaufania, szacunku, rodzi wzajemne pretensje, a w konsekwencji – niszczy miłość małżeńską.

Skąd biorą się różnice w podejściu małżonków do pieniędzy?

Ela: Przede wszystkim z odmiennego podejścia do pieniędzy w rodzinach, w których się urodzili i wychowali. Jeśli rodzice nad uczciwe zarabianie przedkładali kombinowanie, jeśli dopuszczali się finansowych przekrętów, jeśli mieli przed sobą finansowe tajemnice, jeśli szastali pieniędzmi na prawo i lewo – to dziecko z dużym prawdopodobieństwem uzna taką postawę za standard i z taką postawą wkroczy w dorosłość, a potem w małżeństwo. Jeśli podejście drugiej strony do tej kwestii okaże się odmienne, to nastąpi konflikt wartości. Rozdźwięk może dotyczyć wielu wymiarów finansowych: planowania wydatków lub puszczania ich na żywioł, priorytetów w wydawaniu pieniędzy, wychowywania dzieci do oszczędności lub przeciwnie – pozwalania im na rozrzutność i roszczeniowość, rozważnego lub lekkomyślnego podejścia do zaciągania kredytów. Potencjalnych pól konfliktu jest bez liku.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Co sądzicie o małżeńskim układzie finansowym, w którym pieniądze są „moje”, „twoje” i „nasze”?

Mirek: Takie podejście uważamy za błędne, i to podwójnie. Po pierwsze – z chrześcijańskiego punktu widzenia nie ma czegoś takiego jak „moje” czy „nasze” pieniądze. Właścicielem wszystkiego, co posiadamy, jest Bóg. To do Niego należy nasze mieszkanie, samochód, działka, firma, oszczędności, papiery wartościowe. My tylko tymczasowo (podkreślam: tymczasowo, bo najwyżej przez kilkadziesiąt lat) zarządzamy tym wszystkim. Owszem, doszliśmy do tego naszą pracą, zapobiegliwością, ale to On dał nam talenty, dzięki którym to wszystko osiągnęliśmy. To On nam pobłogosławił w naszej pracy i teraz oczekuje, że zrobimy z tego dobry użytek – na Jego chwałę i dla dobra innych.

Reklama

Ela: Dopiero po tym zastrzeżeniu można dodać drugie, które symbolicznie ujmę tak: małżeństwo, w którym żona jest odpowiedzialna za zaopatrzenie lewej strony lodówki, a mąż za napełnienie prawej, bardzo wiele traci.

Może dobrze robią, bo tracą powód do nieporozumień: co ma być w tej przysłowiowej lodówce, bo każdy ma w niej to, co chce?

Mirek: Nie, oni tracą coś innego: fantastyczną okazję, by jeszcze bardziej być razem, by wsłuchać się w pragnienia drugiej strony, by coś wspólnie ustalić, zaplanować, zrealizować, a w efekcie – aby zbliżyć się do siebie, zjednoczyć, usłużyć sobie, umocnić wzajemną więź. Przy takim podejściu nawet ujawnienie rozbieżności ma swoją wartość. Moja żona chciałaby, abyśmy kupili większe mieszkanie, ja wolałbym zainwestować w firmę. Możemy o tym nie rozmawiać, obchodzić temat bokiem, ale to tylko pogłębi wzajemne pretensje. Jeśli jednak szczerze o tym porozmawiamy i okaże się, że pragnienie żony nie jest zachcianką, tylko wynika z potrzeb, bo ona już nie jest w stanie funkcjonować z trójką dzieci na 50 m2, ja zaś wyjaśnię, że jeśli teraz zainwestuję w biznes, to za rok osiągniemy zyski pozwalające na powiększenie naszych czterech kątów – to istnieje duża szansa, że się dogadamy, że podejmiemy wspólną decyzję.

Reklama

Ela: A nawet jeśli małżonkowie nie dojdą do porozumienia i każde pozostanie przy swoim zdaniu, to taka rozmowa ma sens, bo pozwala poznać racje drugiej strony, zrozumieć, że mąż nie chce źle, że ma ten sam cel, co ja, że też pragnie naszego dobra, tylko ma inne spojrzenie na to, w jaki sposób owo dobro należy osiągnąć. Nawet to jest lepsze niż milczące „kiszenie” swoich niespełnionych potrzeb i marzeń, które prędzej czy później przerodzi się w otwarty konflikt.

Mirek: Dodajmy, że owa „lodówka” ma ograniczoną pojemność – lewa strona i prawa strona nie pomieszczą wszystkiego, co każde z osobna chciałoby do niej włożyć. Warto zdecydować się na zasadę, iż wspólnie ustalamy zawartość tej „lodówki”...

Z tego płynie wniosek, że ustalenie wspólnego podejścia do kwestii finansowych powinno być obowiązkowym punktem w ramach przygotowania do małżeństwa...

Mirek: Bezwzględnie. Do kwestii, o których koniecznie trzeba rozmawiać przed ślubem, zdecydowanie dorzuciłbym i tę (niestety, zbyt często pomijaną): jakie jest nasze spojrzenie na pieniądze, jakie mamy nawyki i priorytety finansowe. Jest to o tyle ważne, że dziś małżeństwo zawierają najczęściej ludzie samodzielni finansowo, każde z własnymi dochodami, kontem, strukturą wydatków, przyzwyczajeniami, niekiedy wręcz uzależnieniami.

Ela: Przypomina mi się taka historia. Dzień po ślubie świeżo upieczony małżonek, od lat prowadzący działalność gospodarczą, poprosił żonę o poręczenie kredytu obrotowego. Dla niego był to zwyczajny sposób utrzymywania „ruchu w interesie” – za chwilę miał spłacić ten kredyt należnością od jednego z kontrahentów. Żona jednak wywodziła się z rodziny, w której nie brało się kredytów, uważając je za coś niebezpiecznego. W jej głowie natychmiast zapaliła się czerwona lampka, pojawiło się poczucie zagrożenia, które przeniosło się na inne płaszczyzny tego ledwo co zawartego małżeństwa.

Reklama

Nie rozmawiali przed ślubem o podejściu do finansów...

Ela: Właśnie. Ci małżonkowie przez kilkanaście kolejnych lat funkcjonowali jako finansowi single, a brak zaufania w tej kwestii rzutował negatywnie na inne wymiary ich małżeństwa.

Mirek: Dlatego koniecznie PRZED zawarciem małżeństwa należy wspólnie się przyjrzeć, z jakimi przyzwyczajeniami, oczekiwaniami i podejściem do spraw finansowych wejdziemy w nasz związek. Tu wszystko jest ważne. Ona może wywodzić się z rodziny, w której rytm pracy wyznaczały godziny 7-15, a on – z rodziny, w której na 20-hektarowym gospodarstwie pracowało się „na okrągło”; u niej najpierw się oszczędzało, a dopiero potem za gotówkę kupowało nową pralkę, a u niego brało się ją na raty; ona woli „przyciąć” wydatki w sklepie spożywczym, by móc kupić nowy płaszcz i ładnie w nim wyglądać, on natomiast lubi dobrze zjeść i bez problemu może chodzić siódmy rok w znoszonej kurtce. Ileż tu pola do konfliktu lub... do porozumienia, wyważenia racji, dokonania wyboru wspólnie, a nie wbrew drugiej stronie!

Dziękuję Wam za rozmowę i już dziś proszę o kolejne, w których chciałbym podjąć cały wachlarz tematów. Co o pieniądzach mówią słowa przysięgi małżeńskiej? Jak odróżnić finansowe potrzeby od pragnień i zachcianek? Nabywać na kredyt czy za gotówkę? Jak wychodzić ze spirali zadłużenia? Ile warta jest praca żony niepracującej zawodowo, a pracującej w domu? Czy pieniądze da się zabrać ze sobą do grobu?...

Elżbieta i Mirosław Wrotkowie są małżeństwem od prawie 34 lat, mają dwoje dorosłych dzieci. Mirek jest managerem w dużym koncernie, Ela zrezygnowała z pracy zawodowej na rzecz pracy w domu. Przed laty, w ramach Fundacji Edukacja Finansowa Crown, oboje zaangażowali się w działalność mającą na celu edukację finansową małżonków. Elżbieta jest autorką książek Jedność małżeńska a finanse i Pułapki na drodze do wolności finansowej oraz e-booka Zarządzanie finansami po Bożemu. Prowadzi bloga www.wrotekela.com . Wspólnie przeżywają formację we wspólnocie Domowego Kościoła.

2022-03-29 12:16

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zaręczyny na pielgrzymce

Niedziela wrocławska 35/2019, str. 5

[ TEMATY ]

małżeństwo

Piesza Pielgrzymka Wrocławska

zaręczyny

Agata Pieszko

Magdalena i Czarek z grupy 3. akademickiej wkrótce staną przed ołtarzem

Magdalena i Czarek z grupy 3. akademickiej wkrótce staną przed ołtarzem

Jedną z najczęstszych intencji na pielgrzymkowym szlaku jest ta o dobrego męża i dobrą żonę. Ileż ona niesie za sobą zawstydzenia, uśmiechów i skrytych westchnień! O skuteczności tej modlitwy przekonali się Magdalena i Czarek z grupy 3. akademickiej, którzy musieli wspominać Maryi o sobie nawzajem, ponieważ już wkrótce staną razem przed ołtarzem

Mimo że od wejścia na Jasną Górę zdążyliśmy przespać już wiele nocy, dla dwojga pątników 39. Piesza Pielgrzymka Wrocławska przejdzie do historii jako początek zupełnie nowego rozdziału w życiu!

CZYTAJ DALEJ

Presynodalne "ostatki"

2024-04-23 00:06

ks. Łukasz Romańczuk

Spotkanie w Jelczu Laskowicach

Spotkanie w Jelczu Laskowicach

Dobiega końca etap przygotowania do Synodu Archidiecezji Wrocławskiej. Za nami ostatnie już Presynodalne Spotkania Rejonowe na których pochylono się nad Listem do Kościoła w Filadelfii.

Kończy się czas, który był ważny dla poszczególnych, pozwolił lepiej poznać zasady synodu i przede wszystkich budować wspólnotę jedności. Czy to się udało? Po owocach synodalnych poznamy.

CZYTAJ DALEJ

Bp Artur Ważny o swojej nominacji: Idę służyć Bogu i ludziom. Pokój Tobie, diecezjo sosnowiecka!

2024-04-23 15:17

[ TEMATY ]

bp Artur Ważny

BP KEP

Bp Artur Ważny

Bp Artur Ważny

Ojciec Święty Franciszek mianował biskupem sosnowieckim dotychczasowego biskupa pomocniczego diecezji tarnowskiej Artura Ważnego. Decyzję papieża ogłosiła w południe Nuncjatura Apostolska w Polsce. W diecezji tarnowskiej nominację ogłoszono w Wyższym Seminarium Duchownym w Tarnowie. Ingres planowany jest 22 czerwca.

- Idę służyć Bogu i ludziom - powiedział bp Artur Ważny. - Tak mówi dziś Ewangelia, żebyśmy szli służyć, tam gdzie jest Jezus i tam gdzie są ci, którzy szukają Boga cały czas. To dzisiejsze posłanie z Ewangelii bardzo mnie umacnia. Bez tego po ludzku nie byłoby prosto. Kiedy tak na to patrzę, że to jest zaproszenie przez Niego do tego, żeby za Nim kroczyć, wędrować tam gdzie On chce iść, to jest to wielka radość, nadzieja i takie umocnienie, że niczego nie trzeba się obawiać - wyznał hierarcha.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję