Reklama

Kościół

Świat się zmienia, Kościół też

O wojnie, synodzie i Kościele po pandemii z abp. Grzegorzem Rysiem, metropolitą łódzkim, rozmawia ks. Paweł Gabara.

Ks. Paweł Gabara: Księże Arcybiskupie, w ostatnich tygodniach najczęściej wymienianym słowem jest wojna – wojna na Ukrainie. Kościół mocno się zaangażował w pomoc humanitarną. A co może i powinien zrobić od strony duchowej?

Abp Grzegorz Ryś: Pytanie o działanie duchowe jest pytaniem o działanie Ducha Świętego, ponieważ to On nas inspiruje. Nie ma wątpliwości, że kierujemy się zasadą miłości bliźniego, czyli zasadą braterstwa, i pomagamy uchodźcom wojennym w odnalezieniu się wśród nas. To jest inspiracja Boża. Ale wydaje mi się, że jest nią również to, w jaki sposób myślimy o pokoju. Od początku wojny towarzyszy mi myśl, że kiedy modlimy się o pokój, to modlimy się o cud, ponieważ pokój nie jest tylko brakiem wojny; polega nie tylko na tym, że ludzie przestają do siebie strzelać, lecz także na tym, że żyją między sobą w harmonii, jedności i we wzajemnej tolerancji. Kościół, nawołując do pokoju, tak go rozumie i ujmuje, tak czytamy w dokumentach Soboru Watykańskiego II.

Dzieci i młodzież pytają swoich katechetów, dlaczego Bóg pozwolił, by wybuchła wojna na Ukrainie. Czy rzeczywiście ta wojna jest wolą Boga?

Wolą Boga jest zbawić człowieka, ponieważ powołał go do życia z miłości. Ale dał mu też wolną wolę, która stanowi granicę działania wszechmocy Boga. Człowiek ma w sobie niebywałą skłonność do zrzucania winy i odpowiedzialności na Boga, jednakże On tej wojny nie chciał i nie jest ona Jego wolą. Tej wojny chcieli ludzie, a Bóg dziś cierpi w każdej osobie poranionej, uwięzionej, głodnej, która z Ukrainy musiała uciekać. Cierpi również – choć w to trudno uwierzyć – w tych, którzy są agresorami, ponieważ nie może wpłynąć na ich sumienie ani wybór.

Trwa synod powszechny poświęcony synodalności w Kościele. Jest Ksiądz Arcybiskup po pierwszym spotkaniu on-line z wiernymi. Jakie oczekiwania mają uczestnicy synodu wobec Kościoła?

Dzieje się to, na czym zależało papieżowi Franciszkowi, kiedy inicjował pierwszy etap prac synodalnych, mianowicie wierni, którym naprawdę zależy na Kościele, zaczęli się nawzajem słuchać. I czynią to w sposób odpowiedzialny, tzn. nie przeszkadzają sobie, nie spierają się z poglądami innych, nie forsują własnych przekonań, lecz dzielą się swoim doświadczeniem wiary i Kościoła. Spotkania synodalne stały się przestrzenią, w której słyszy się naprawdę szczere wypowiedzi uczestników. Choćby takie, w których ktoś wyraża wątpliwości lub brak wiary w to, że w Kościele coś się zmieni. Ktoś inny podkreśla, że ksiądz w jego parafii powiedział, iż świecki w kościele ma głos tylko przy konfesjonale. A przecież człowiek podczas spowiedzi mówi: „moja wina, moja wina”, i wyznaje swoje grzechy. Ludzie świeccy nie są źródłem problemów Kościoła, to trzeba zrozumieć, tak jak zrozumieć trzeba to, że świeccy chcą przez Kościół być wysłuchani.

Reklama

Jakich działań zatem potrzebuje Kościół, by być jeszcze bliżej swoich wiernych?

Jest się bliżej, kiedy się słucha i kiedy wychodzi się na spotkanie. Gdy niweluje się dystans i szuka płaszczyzny porozumienia z drugim człowiekiem. By to zrealizować, potrzebna jest decyzja, ale – żebyśmy się dobrze zrozumieli – podkreślam, że nie chodzi tu o decyzję administracyjną. Ja nie nakażę księżom dekretem, by wychodzili do ludzi. Tu chodzi o zmianę mentalności, a z tym zawsze jest najtrudniej. W naszej diecezji powstało ponad 300 zespołów synodalnych. W całości dobrze to wygląda, ale nie łudźmy się: w jednej parafii powstało ich kilka, a w innej – żaden. Dlaczego tak się stało, trzeba by zapytać księży. Mam wrażenie, że my, duchowni, nadal boimy się coś stracić, więc konserwujemy i zabezpieczamy to, co jest, i zachowujemy się tak, jak ów człowiek z przypowieści o talentach. Zawijamy talent w chustkę i zakopujemy go w ziemi zamiast pomnażać dobro, czyli ewangelizować.

Reklama

Kardynał Raniero Cantalamessa, kapucyn, mówił, że w dziejach Kościoła można zobaczyć różne fale ewangelizacji. Pierwsza z nich jest związana z działalnością Apostołów, druga – biskupów o wielkim autorytecie, następna – z działalnością mnichów: św. Patryka czy św. Wojciecha, kolejna – z działalnością św. Franciszka i św. Dominika. Kiedy dojdziemy do naszych czasów, zobaczymy, że dziś Duch Święty bardzo mocno budzi ludzi świeckich do działania w Kościele, wyposażając ich w niezliczone charyzmaty. Dlatego ważne jest, by nie zderzyli się oni z oporem duchownych, lecz spotkali się z ich otwartością na współpracę.

Myślę, że w Polsce, a już na pewno w łódzkim Kościele, nikt nie ma wątpliwości, że abp. Grzegorzowi Rysiowi zależy na ewangelizacji, stąd m.in. spotkania z młodzieżą w ramach tzw. Areny Młodych. Wiemy, że w tym roku Arena również się odbędzie. Jakie będzie główne przesłanie tego spotkania?

Arena Młodych jest owocem rozeznania osób odpowiedzialnych za jej przygotowanie, a program jest tworzony wokół słowa Bożego. W tym roku będzie to przypowieść o synu marnotrawnym, ponieważ ta Ewangelia mówi o relacjach młodszego syna do ojca, ojca do starszego syna i relacji braci między sobą. Rozeznaliśmy, że 2 lata pandemii doprowadziły do tego, iż relacje między ludźmi są w stanie wielkiego kryzysu. Wielu z nas, w tym młodych, nie potrafi unieść ciężarów relacji. Stosunkowo niedawno usłyszałem, że w Łodzi przybyło dzieci w domach dziecka i w rodzinach zastępczych. Chcemy wyjść do tych młodych ze słowem Bożym, powiedzieć im, że Jezus jest blisko nich i że przychodzi im z pomocą.

Abp Grzegorz Ryś historyk Kościoła, w latach 2011-17 biskup pomocniczy w archidiecezji krakowskiej, od 2017 r. arcybiskup metropolita łódzki

2022-03-22 13:23

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Ryś: nasze bycie na wyższej uczelni teologicznej tłumaczy się przez misję

[ TEMATY ]

abp Grzegorz Ryś

Archidiecezja Łódzka

Niech ten rok akademicki, który się rozpoczyna, przyniesie nam prawdziwe szczęście i prawdziwy rozwój, który odkrywamy w tej relacji nas jako uczniów do Jezusa jako naszego Mistrza – powiedział abp Grzegorz Ryś. Mszą św. celebrowaną 4 października w bazylice archikatedralnej zainaugurowano nowy rok akademicki 2022/2023 w łódzkich uczelniach teologicznych. W liturgii uczestniczyli rektorzy wyższych uczelni Łodzi, oraz studenci rozpoczynający w tym roku swoją przygodę z teologią.

W homilii łódzki metropolita, odwołując się do liturgii Słowa wskazał: „Zapraszamy Jezusa do swojego domu”. - Szczególnym domem jest każde seminarium, którego alumni są tu obecni. Zapraszamy Jezusa do swojego domu, tak jak Maria i Marta. Wtedy, gdy Go zapraszamy, tak naprawdę jesteśmy tymi, którzy zyskują. To jest reguła w tych spotkaniach ludzi z Jezusem, bo w którymś momencie tej gościny to Jezus przejmuje inicjatywę i otwiera nam oczy na większe dary. Otwiera nam oczy na to, co On sam wnosi do naszego domu i życia. To, co wnosi w tym wydarzeniu, musi być zauważone, bo zostało określone jako konieczne. Co jest konieczne w naszym życiu? Konieczne jest mieć postawę ucznia. Siąść u nóg Pana i słuchać Jego słowa, stać się uczniem -– tłumaczył abp Ryś.

CZYTAJ DALEJ

Mieć odwagę

Niedziela Ogólnopolska 17/2022, str. 15

[ TEMATY ]

nawrócenie

Karol Porwich/Niedziela

Gdy używamy imienia Jezus w zwykłej rozmowie czy głośno mówimy o tym, jaką siłę daje nam wiara, dajemy świadectwo. Ludzie mogą je odrzucić, ale równie dobrze może się ono stać ziarnem.

Od lat powtarzamy za kolejnymi papieżami, że świat bardziej potrzebuje dzisiaj świadków niż nauczycieli Ewangelii. Gdy wyobrażamy sobie jednak takiego świadka, zazwyczaj widzimy kogoś, kto stojąc na środku kościoła, opowiada historię swojego życia. Ludzie przychodzą, by posłuchać o jego nawróceniu, o działaniu Boga w jego codzienności. Umocnieni w wierze wracają do swoich domów i wraz z innymi katolikami wspominają potem to spotkanie, dyskutują na ten temat, zachwycają się wiarą tego człowieka, chcą budować tak bliską relację z Bogiem, o jakiej im opowiadał. Zgadzamy się więc chętnie z tym, że świat potrzebuje świadków, i my sami przyjdziemy na spotkanie z nimi do naszej parafii, jeśli tylko w ogłoszeniach usłyszmy, iż ktoś taki się pojawi. W taki oto sposób wytrącamy Bogu z ręki zapewne ponad 90% tych, o których mówili papieże i których On posyła.

CZYTAJ DALEJ

Jubileusz bp. Mieczysława Cisło. Komunikat Metropolity Lubelskiego

2023-01-30 06:26

Archidiecezja Lubelska

Umiłowani w Chrystusie Panu!

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję