Reklama

Niedziela Sandomierska

Odkrywali piękno polszczyzny

W Sali Zegarowej w sandomierskim ratuszu odbyło się spotkanie w ramach Dnia Języka Ojczystego.

Niedziela sandomierska 10/2022, str. I

[ TEMATY ]

Dzień Języka Ojczystego

Ks. Wojciech Kania / Niedziela

W spotkaniu uczestniczyli sandomierscy twórcy

W spotkaniu uczestniczyli sandomierscy twórcy

Po raz drugi w ratuszu gościli sandomierscy pisarze. Tym razem o twórczości oraz języku polskim rozmawiali: Michał Śmielak, autor kryminałów, dr Roman Chyła, historyk, regionalista oraz Andrzej Sarwa, który na swoim koncie ma ok. 250 różnych publikacji. Głównym tematem rozmowy była dbałość o piękno języka polskiego oraz jego rozwój. Jak podkreślał Michał Śmielak, język polski będzie ciągle się zmieniał, a my nie jesteśmy w stanie powstrzymać tych zmian. – Aby zatrzymać zmiany w języku musielibyśmy być krajem zamkniętym, odciętym od innych kultur, a tego nie da się zrobić. To jest teraz naturalne, że zamiast „wyszukać w przeglądarce” mówimy „wygooglać” i „kliknąć” zamiast „przycisnąć klawisz komputera”. Literaci i publicyści mogą mieć jakiś wpływ na to, jak wielkie będą te zmiany, ponieważ w swoich tekstach mogą i powinni zamieszczać słowa, które odchodzą w zapomnienie, w ten sposób można wzbudzić nimi ponowne zainteresowanie czytelników i uchronić od tego, że całkowicie odejdą do lamusa – mówił Michał Śmielak. Jeśli chodzi o język literacki, to Andrzej Sarwa uważa że, należy dbać o bogactwo języka i w ten sposób ubogacać nim czytelników. – Do języka polskiego nie można wprowadzać innych naleciałości, bo po latach niewiele zostanie z polszczyzny. Poza tym podkreśla konieczność dbania o czystość języka polskiego, unikanie w nim potoczności, bo wtedy język ubożeje – mówił pisarz. Doktor Roman Chyła stwierdził, że język polski jest nośnikiem naszej narodowej, a zarazem sandomierskiej pamięci. – Spotkanie dotyczące literatury i historii, zorganizowane z okazji Dnia Języka Ojczystego może zachęcić kolejnych czytelników do tego, aby sięgnęli po lekturę, zgłębili wiedzę historyczną, by zechcieli czytać język ojczysty, nawet ten archaiczny, bo to jest wielkie bogactwo – powiedział Roman Chyła. Katarzyna Knap-Sawicka, kierownik referatu Kultury, Turystyki i Sportu w Urzędzie Miasta Sandomierza podkreślała, że spotkanie w kręgu literatury z okazji Dnia Języka Ojczystego ma na celu promowanie przede wszystkim sandomierskich twórców, gdyż zasługują oni na to. – Spotkanie celowo zostało zorganizowane w formie on-line ponieważ w ten sposób można dotrzeć do bardzo szerokiego grona odbiorców. Profil facebookowy Sandomierz– Królewskie Miasto, na którym prowadzono transmisję, obserwuje ok. 43 tys. osób. Oprócz mieszkańców są to ludzie z różnych stron Polski, a także Polonia zamieszkująca rozmaite kraje na świecie – informowała Katarzyna Knap-Sawicka. Obecny na spotkaniu wiceburmistrz Sandomierza Janusz Stasiak powiedział, że wystąpienie sandomierskich twórców przypomniało mu bogate związki miasta z literaturą. – Była to też okazja do przypomnienia twórczości sandomierskich pisarzy, ich dużego dorobku i potencjału. Miasto będzie się starało stwarzać jak najlepsze warunki do tego, aby życie kulturalne w mieście rozwijało się – mówił wiceburmistrz

2022-03-01 13:06

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dziś Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego

[ TEMATY ]

język

Dzień Języka Ojczystego

jdjuanci

Dziś, 21 lutego obchodzimy Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Używając na co dzień języka polskiego nie dostrzegamy jego roli i wartości. jest on czymś absolutnie naturalnym, czymś, w czym jesteśmy zanurzeni, ale jak mówi dr hab. Robert Szwed, kierownik Katedry Kultury Medialnej KUL: „W języku zawiera się znacznie więcej niż tylko sam przekaz”.

Naukowcy szczegółowo opisują różnorodne funkcje języka. Najogólniej można powiedzieć, że jest nam potrzebny po to, by opisać świat (stworzyć komunikat), wyrazić emocje i porozumiewać się. Ekspert z KUL skupia się na dwóch innych rolach języka -kulturotwórczej i tworzenia relacji społecznych.

CZYTAJ DALEJ

Nowenna do Matki Bożej rozwiązującej węzły!

[ TEMATY ]

modlitwa

nowenna

Karol Porwich/Niedziela

Zachęcamy do odmawiania Nowenny do Matki Bożej rozwiązującej węzły. Już od dziś poświęć kilka minut w Twoim życiu i zwróć swą twarz ku Tej, która zdeptała głowę szatanowi.

1. Znak krzyża

CZYTAJ DALEJ

Inauguracja Rady Honorowej Komitetu Rozwoju Opery Wrocławskiej

2022-12-05 18:35

Ilona Baran

Podczas spotkania inauguracyjnego

Podczas spotkania inauguracyjnego

Dziś odbyło się inauguracyjne spotkanie Rady Honorowej Komitetu Rozwoju Opery Wrocławskiej. W jej skład weszły osoby z różnych środowisk, także kościelnego, które reprezentowane jest przez abp. Józefa Kupnego.

W rozmowie z Iloną Baran dla Radia Rodzina, metropolita wrocławski podkreślił, że potrzebne jest wychowanie muzyczne i kulturalne społeczeństwa.- Człowiek kulturalny, człowiek współczesny powinien otrzymać pełne wykształcenie w zakresie różnych dziedzin sztuki. Dlatego chcę wspierać działania Opery Wrocławskiej, która staje się coraz jaśniejszym punktem na muzycznej mapie naszej ojczyzny - zaznaczył abp Józef Kupny.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję