Reklama

Wiara

Szansa dla polskiej rodziny

Pojawienie się ustawodawczej inicjatywy powołania badawczej jednostki zajmującej się rodziną wywołuje dużą radość i budzi wielkie nadzieje.

Po dojściu do władzy Zjednoczonej Prawicy, tj. od 2015 r., podjęto i skutecznie wdrożono bardzo dużą ilość działań idących w kierunku wzmacniania rodziny, zachęty małżonków do otwierania się na potomstwo, dowartościowania roli matek, ojców, dzieci, a także seniorów. Można wymienić wiele konkretnych inicjatyw, na czele których stoi program „Rodzina 500+”, ale w zasadzie wszystko, co w każdej dziedzinie jest rozwijane i wdrażane przez obecną władzę, za swój główny cel stawia wzmocnienie rodziny, zachętę do rodzicielstwa.

W bardzo szybkim tempie nastąpiły: spadek bezrobocia, wzrost wynagrodzeń, znaczące zwiększenie dynamizmu w rozwoju gospodarki, podniesienie poziomu infrastruktury i wzrost stopnia stabilności bytowej.

Nie można mieć wątpliwości, że głównym podmiotem wdrażanych reform i celem aktywności rządu jest polska rodzina, która stanowi największe dobro i najcenniejszy skarb narodu.

Dlaczego Polki chętniej rodziły w Anglii?

Przez wiele lat, w czasie poprzedzającym dojście do władzy ugrupowań prawicowych w Wielkiej Brytanii, kobiety z Polski pod względem liczby rodzących dzieci zajmowały pierwsze miejsce pośród wszystkich narodowości zamieszkujących ten teren. Wystarczyło w niedzielę pójść na Mszę św. w polskiej parafii na terenie UK, by zobaczyć i odczuć skalę tego niezwykłego fenomenu: ogromna liczba młodych osób i małych dzieci. Jeszcze do 2004 r. parafie te były raczej w fazie wymierania. Po wejściu Polski do Unii Europejskiej i w związku ze znaczącym napływem młodych ludzi do Anglii zaczął się potężny dynamizm w przestrzeni duszpasterskiej. Bardzo duża część tych młodych ludzi właśnie tam poznawała osobę (w ogromnej większości spośród rodaków), z którą zawierała związek małżeński. W szybkim czasie nastąpił w tych środowiskach niespotykany w Polsce dynamizm w zakresie przyrostu naturalnego.

Gdy młodzi byli pytani, co ich motywuje do posiadania dzieci, do otwartości na potomstwo, odpowiadali, że nie tyle wszelkiego rodzaju wsparcie socjalne, które z czasem zaczęto ograniczać, czy warunki mieszkaniowe – większość mieszkała raczej w małych mieszkaniach lub domkach – ile bezpieczeństwo finansowe. Zarobki nie musiały być szczególnie wysokie, ale liczyły się spokój i pewność, że zarobione pieniądze starczą na godziwe życie, że nawet gdy straci się pracę w jednym miejscu, niemal następnego dnia można być zatrudnionym u innego pracodawcy.

Reklama

W końcu drugiej dekady lat dwutysięcznych zaczęto obserwować falę powrotów młodych rodzin z Anglii do Polski. Właśnie taki był główny motyw tych decyzji: stabilność na rynku pracy i w miarę godziwe wynagrodzenie.

Dobrze wykorzystać potencjał

Polski Instytut Rodziny i Demografii stawia sobie za główny cel dokładne zbadanie czynników, które obserwujemy wokół nas w tym zakresie. Nie osiągniemy sukcesu w zachęcaniu młodych ludzi do zawierania małżeństwa, otwartości na potomstwo, inwestowania w rodzinę, odbudowania wartości macierzyństwa, pokonania kryzysu ojcostwa – bez rzetelnych badań naukowych, przygotowania raportu o stanie polskiej rodziny i wypracowania najważniejszych kierunków działań w każdej przestrzeni życia społecznego.

Badania nad małżeństwem, rodziną, demografią muszą być połączone z przygotowaniem strategii i metod jej wdrażania na płaszczyźnie zarówno politycznej, jak i edukacyjnej, medialnej oraz duszpasterskiej. Konieczne są zwarcie szeregów, wykrzesanie wszystkich sił i wielka mobilizacja działań idących w kierunku utrwalania wartości małżeństwa, rodziny, rodzicielstwa, a w konsekwencji – do wzrostu liczby narodzin.

Polskie społeczeństwo ma ogromny potencjał w zakresie wskazywania na ważność rodziny i realizacji wszelkiego rodzaju działań wychodzących naprzeciw temu. Jesteśmy bardzo rodzinnym narodem i w świadomości Polek i Polaków jest głęboko wpisane to, że niezależnie od zawirowań politycznych, ekonomicznych, społecznych, a nawet zdrowotnych największe poczucie bezpieczeństwa czerpiemy z silnych więzi rodzinnych. Potencjał ten nie może być zaprzepaszczony, wręcz przeciwnie – musi być należycie wykorzystany.

Reklama

Stoimy przed wielkimi możliwościami. Polski Instytut Rodziny i Demografii będzie placówką, dzięki której w sposób bardzo konkretny będą miały szansę mocno zaistnieć w przestrzeni publicznej zapisy Konstytucji RP zawarte w artykułach 18, 48 i 72.

Pojawia się nadzieja, że słowa o tym, iż rodzina jest najważniejsza – często wypowiadane przez polityków i wiele osób mających wpływ na społeczeństwo – zaczną się skutecznie uwidaczniać i potwierdzać w naszej codzienności.

2022-02-22 11:32

Ocena: +1 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wierzę w małżeństwo

Ania: - Proszę Księdza, planujemy ślub w przyszłym roku, ale teraz bardzo prosimy o chrzest dla naszego dziecka. Chcemy, żeby było z Bogiem w porządku. Tak bardzo je kochamy. Czy nie będzie problemu?

Bardzo się cieszę, Aniu, że mogliśmy się spotkać i nareszcie poznać. Jesteście bardzo zapracowani. Mieszkacie co prawda na terenie naszej parafii już od ponad roku, ale chodzicie na Mszę św. do innego kościoła. Oczywiście, nie ma w tym nic złego, jednak utrudnia to Wasz udział w życiu miejscowej wspólnoty i służbę księży wobec Was. Jesteśmy posłani, by Wam towarzyszyć. Teraz, dzięki wyraźnej sugestii nowego Kodeksu Prawa Kanonicznego, który porządkuje życie Kościoła, ja i Wy jesteśmy zobowiązani do spotkania się w ramach przygotowania do chrztu św. Nadrobimy też ważny element naszego życia chrześcijańskiego - błogosławieństwo Waszego domu.

CZYTAJ DALEJ

Msza św. krok po kroku

Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.

Każdy, kto poważnie traktuje swoje chrześcijaństwo, wie, że we Mszy św. należy uczestniczyć. Ale nie wszyscy zadają sobie pytanie, czym owo uczestnictwo jest i co należy zrobić, aby stało się ono świadome, czynne i owocne, czyli właśnie takie, jakie powinno być. Na pewno odpowiednie uczestnictwo nie ogranicza się jedynie do wypełnienia pierwszego przykazania kościelnego, czyli do fizycznej obecności w kościele w każde niedzielę i święto nakazane. Aby prawdziwie uczestniczyć we Mszy św., nie wystarczy także być tylko skupionym i pobożnym oraz gorliwie się modlić. To zbyt mało, a nawet można powiedzieć, że nie do końca o to by chodziło. Warto więc przyglądnąć się naszemu uczestnictwu we Mszy św. i spróbować odnaleźć, co w niej jest naprawdę ważne.

CZYTAJ DALEJ

W służbie Bogu i ludziom. Złoty jubileusz kapłaństwa ks. Aleksandra Zenia

2022-07-01 08:07

Agnieszka Marek

Rok 2022 to rok złotego jubileuszu dla kapłanów, którzy przyjęli święcenia prezbiteratu 15 czerwca 1972 r. w lubelskiej katedrze z rąk bp. Piotra Kałwy. Dokładnie 50 lat później, w tej samej katedrze, dziękowali Bogu za życie i kapłaństwo, odprawiając uroczystą Eucharystię pod przewodnictwem abp. Stanisława Budzika. Złoty jubileusz domaga się świętowania również w tych wspólnotach, z których wyszli i w tych, do których Pan Bóg ich przed laty posłał. Jedna z takich uroczystości odbyła się w parafii św. Brata Alberta w Puławach, gdzie, pomimo przejścia na zasłużoną emeryturę, posługuje jeden ze złotych jubilatów - ks. kan. Aleksander Zeń.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję