Reklama

Wiadomości

Uszczelnienie handlu

Koniec z lukami w przepisach i obchodzeniem prawa? Od 1 lutego obowiązują nowe przepisy dotyczące handlu w niedzielę.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W myśl nowego prawa od początku tego miesiąca sklepy nie mogą prowadzić podstawowej działalności pod pretekstem świadczenia usług pocztowych, jeżeli dochody uzyskiwane z „działalności pocztowej” nie stanowią co najmniej 40% dochodów danej placówki.

Wolne dla wszystkich

O rozwiązania te od dawna zabiegali przedstawiciele związków zawodowych, zwłaszcza Solidarności, która była jednym z inicjatorów zmian. Piotr Duda, jej przewodniczący, głośno sprzeciwiał się hipokryzji właścicieli sklepów, którzy korzystając z nieścisłości prawa, nakazywali swoim pracownikom – kasjerom, sprzedawcom czy osobom wykładającym towar – pracować w niedzielę. „Najwyższy czas, aby sieci handlowe zaczęły tej ustawy przestrzegać, zamiast kombinować, jak znów ją obejść! Sklep to nie paczkomat, który «otwarty» jest całą dobę!” – napisał na Twitterze Piotr Duda w dniu wejścia w życie nowego prawa.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Przewodniczący Solidarności, która przed kilku laty zainicjowała wprowadzenie zakazu handlu w niedzielę, od dawna zwraca uwagę na nierówne traktowanie pracowników sklepów, którzy nie mogli korzystać z dobrodziejstwa wolnych niedziel. – To jest bardzo ważne z punktu widzenia pracowników, którzy chcą mieć niedzielę dla siebie i dla swojej rodziny. Z tego miejsca apeluję do wszystkich pracowników, ale i obywateli o to, aby jeżeli zauważą, że w niedzielę są otwarte sklepy, zgłaszali te sprawy do inspekcji pracy, a inspekcja powinna nakładać najwyższe kary. Nawet w wysokości 100 tys. zł – podkreślił Duda.

Dotychczas sieci handlowe podpisywały umowy z firmami kurierskimi i pocztowymi, by umożliwić w swoich placówkach odbiór przesyłek, co pozwalało im obchodzić prawo. Teraz ma się to zmienić.

Zakaz stał się fikcją

Zakaz handlu w niedzielę został wprowadzony w marcu 2018 r. i był stopniowo rozszerzany. W założeniach przewidziano wiele wyłączeń, które miały pomóc drobnym przedsiębiorcom i jednocześnie sprawić, by prawo nie było dotkliwe dla obywateli. Zakaz nie obejmuje m.in. właścicieli sklepów, którzy prowadzą swoją działalność osobiście, bez pracowników, działalności pocztowej, nie dotyczy też: cukierni i kawiarni, lodziarni, kwiaciarni, stacji benzynowych czy sklepów z prasą.

Dość długo nowe prawo przynosiło wymierne efekty, a pracownicy mogli korzystać z wolnych niedziel. W większości pracowniczych ankiet sprzedawcy z optymizmem podeszli do tego rozwiązania. Niestety, jak to często w takich przypadkach bywa, część większych sieci sklepów szybko nauczyła się obchodzić przepisy; pracownicy zostali zmuszeni do powrotu do pracy, a sam zakaz handlu stał się fikcją. Nawet mimo tego, że ustawa przewiduje nakładanie surowych kar za nieprzestrzeganie zakazu. Prowadzący taką działalność musi liczyć się z tym, że może zostać ukarany grzywną w wysokości od 1000 do 100 tys. zł, a przy notorycznym łamaniu zakazu – nawet karą ograniczenia wolności.

Znajdą nowe furtki?

Choć związkowcy i politycy nie kryją zadowolenia z obowiązujących od 1 lutego zmian, już słychać głosy, że sieci handlowe znalazły sposób, by je obejść. Część placówek zamierza wprowadzić na swoim terenie paczkomaty, a sprzedaż towarów umożliwić przez... kasy elektroniczne. Sprzedawcy teoretycznie będą mieli wolne, ale przecież ktoś będzie musiał pilnować porządku w otwartych sklepach czy rozwiązywać problemy pojawiające się przy kasach. Mają za to odpowiadać ochrona placówek albo kasjerzy, którym przecież można zmienić zakres obowiązków w umowach o pracę...

2022-02-08 12:01

Oceń: +1 -2

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Emilewicz: dziś nie widzimy potrzeby zniesienia zakazu handlu w niedziele

[ TEMATY ]

handel

handel w Niedzielę

TeroVesalainen/pixabay.com

Dziś nie widzimy potrzeby przywrócenia handlu w niedziele, ale analizujemy na bieżąco rynek - wskazała w piątek wicepremier, minister rozwoju Jadwiga Emilewicz. Dodała, że poziom konsumpcji jest obecnie porównywalny z tym sprzed pandemii.

Wicepremier Emilewicz pytana na piątkowej konferencji, czy rząd planuje chociażby czasowe przywrócenie handlu w niedziele odpowiedziała: "Dziś nie rozważamy takiego scenariusza".
CZYTAJ DALEJ

Warszawa: rozpoczyna się 400. zebranie plenarne Konferencji Episkopatu Polski

2025-03-12 07:21

[ TEMATY ]

Zebranie Plenarne Konferencji Episkopatu Polski

EpiskopatNews/flickr.com

Rok Jubileuszowy 2025, relacja z wizyty Prezydium KEP w Watykanie, stan formacji w seminariach duchownych, funkcjonowanie podmiotów medialnych Konferencji Episkopatu oraz stan prawny nauczania religii w szkołach publicznych - to niektóre z tematów 400. zebrania plenarnego Konferencji Episkopatu Polski, które rozpoczyna się dziś w Warszawie. Obrady potrwają do piątku.

Sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski bp Marek Marczak zaznaczył, że hasło Roku Jubileuszowego 2025, „Pielgrzymi nadziei”, będzie mottem przewodnim wiosennego Zebrania Plenarnego KEP. „Będziemy rozważać, w jaki sposób my, biskupi, możemy być pielgrzymami nadziei wraz z ludem Bożym, a także co to oznacza być pielgrzymem nadziei w dzisiejszym świecie” - zaznaczył bp Marczak.
CZYTAJ DALEJ

Bp Przybylski: duszpasterstwo powołań powinno być organicznie związane z duszpasterstwem młodzieży

2025-03-12 17:30

[ TEMATY ]

bp Andrzej Przybylski

episkopat Polski

Episkopat News/flickr.com

Duszpasterstwo powołań powinno być organicznie związane z duszpasterstwem młodzieży - uważa bp Andrzej Przybylski, przewodniczący Krajowej Rady Duszpasterstwa Powołań, który przedstawił tę tematykę na 400. zebraniu plenarnym Episkopatu Polski w Warszawie. Biskupów zachęcił do tworzenia i rozwoju ośrodków zajmujących się duszpasterstwem powołań w diecezjach.

W rozmowie z KAI bp Andrzej Przybylski zaznaczył, że duszpasterstwo powołań nie ogranicza się do rekrutacji do diecezjalnego seminarium duchownego czy nowicjatu zakonnego. Jest to bowiem stała troska Kościoła o towarzyszenie ludziom w wyborze różnych dróg życiowych, w tym także w służbie Panu Bogu, czyli powołania do życia konsekrowanego czy kapłaństwa.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję