Metropolita gdański nawiązał do tegorocznego hasła Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan: „Zobaczyliśmy Jego gwiazdę na Wschodzie i przyszliśmy oddać Mu pokłon” (por. Mt 2, 2). Powiedział, że narodzenie Jezusa jest wydarzeniem ważnym dla wszystkich chrześcijan – bo wszyscy chrześcijanie wierzą w narodzenie Jezusa i wszyscy celebrują pamiątkę Jego narodzin. Wszyscy wierzą, że przyszedł, aby zbawić ludzi.
– Dzisiejsza uroczystość jest potwierdzeniem pragnienia budowania wspólnoty wokół Jezusa i z Jezusem. To nasze pragnienie umacnia przykład Mędrców. Choć pochodzili z różnych krajów i tradycji, połączyło ich wspólne pragnienie znalezienia Jezusa – zaznaczył abp Wojda. Hierarcha zwrócił uwagę na wciąż aktualne wezwanie do jedności. – W tym Bożym wezwaniu jest zawarte zaproszenie, aby otworzyć się na odwieczną i nieprzemijającą prawdę, dobro, piękno, a przede wszystkim na miłość, która jest fundamentem naszego chrześcijańskiego życia – wyjaśnił. Stwierdził, że dzisiaj konieczne jest czytelne świadectwo przynależności do Chrystusa. I dodał, że to zadanie staje się coraz trudniejsze z powodu postępującej laicyzacji świata, słabnącej wiary chrześcijan, podziałów wśród duchownych i nieprzekonującego świadectwa ich życia.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Na zakończenie, odnosząc się do słów św. Pawła Apostoła z Listu do Tytusa, abp Wojda zachęcił do pełniejszego uświadomienia sobie własnego powołania i odpowiedzialności za wiarę. – Wiara to dar Boży, który jest niczym żar, ma dawać światło i ciepło. Wiara jest jak ogień. Jeśli nie świeci i nie daje ciepła, to dlatego, że jest przysypana popiołem naszej niezaradności i lękiem – podsumował.
W Liturgii uczestniczyli przedstawiciele innych wyznań chrześcijańskich: bp Marcin Hintz z Kościoła ewangelicko-augsburskiego, ks. protojerej Dariusz Jóźwik z Kościoła prawosławnego, ks. Sebastian Niedźwiedziński z Kościoła ewangelicko-metodystycznego i ks. Rafał Michalak z Kościoła polskokatolickiego oraz wierni.
Oprac. j.m. na podstawie serwisu KAI