Reklama

Niedziela Małopolska

Połamali się opłatkiem

Pełnią państwo jakże wspaniałą, zaszczytną funkcję wychowawcy narodu – powiedział abp Marek Jędraszewski do katechetów archidiecezji krakowskiej w czasie spotkania opłatkowego.

Niedziela małopolska 4/2022, str. III

[ TEMATY ]

spotkanie opłatkowe

MFS/Niedziela

Kurator Barbara Nowak i abp Marek Jędraszewski

Kurator Barbara Nowak i abp Marek Jędraszewski

Wydarzenie rozpoczęło się w kaplicy arcybiskupów krakowskich, gdzie w poniedziałkowy wieczór 10 stycznia spotkali się na wspólnej modlitwie katecheci – kapłani, siostry zakonne i osoby świeckie. Rozpoczynając Eucharystię, dyrektor Wydziału Katechetycznego ks. Michał Kania podał intencję: – Chcemy dziękować Panu Bogu za każdego z was, za waszą posługę, za waszą pracę, za wasze powołanie. I chcemy prosić Pana Boga o potrzebne łaski na każdy dzień i na każde zadanie, przed którym przyjdzie wam stanąć. Homilię wygłosił wicedyrektor Wydziału Katechetycznego ks. Andrzej Wciślak, który poświęcił swe rozważania kolędom: Ach, ubogi żłobie, Cicha noc i Wśród nocnej ciszy uświadamiając zebranym, że Pan Bóg objawia się nam w trzech perspektywach – poprzez ubóstwo, ciszę, a nade wszystko w Eucharystii.

Po Mszy św. katecheci i zaproszeni goście – przedstawiciele władz i instytucji oświatowych oraz samorządowych i dyrektorzy szkół – przeszli do Sali Okna Papieskiego, którą wypełnił śpiew kolęd i życzenia składane przy łamaniu się opłatkiem. Witający uczestników ks. Michał Kania przekonywał: – Nauczyciel narodu to ten, który broni prawdy, kocha Boga i kocha człowieka. I rozumie pojęcie solidarności w zakresie budowania społeczeństwa opartego na wartościach chrześcijańskich.

Reklama

Jako wyraz wdzięczności za pracę w dziele katechizacji oraz wychowania w archidiecezji krakowskiej abp Marek Jędraszewski wręczył wybranym nauczycielom medale św. Jana Pawła II. W imieniu zebranych podziękowania i życzenia noworoczne metropolicie krakowskiemu złożyła s. Agnia Elżbieta Sienkiel: – Niech Chrystus będzie wciąż inspiratorem w głoszeniu i dawaniu świadectwa Ewangelii! Zapewniła o modlitwie w intencji metropolity krakowskiego i przywołując słowa papieża Franciszka, że modlitwa otwiera niebo, dodała: – Niech ono będzie dla posługi i pełnienia misji dla Kościoła krakowskiego i powszechnego wciąż dla księdza arcybiskupa otwarte!

– Deprecjonuje się naród, a współczesna kultura zmierza w tym kierunku, aby nas zatomizować, aby nie było poczucia, że jesteśmy my, polski naród, umacniany i prowadzony przez Kościół – zauważył metropolita krakowski, podkreślając rolę nauczycieli i wychowawców w życiu narodu. I dziękował katechetom za pracę, za misję, którą realizują nie tylko w czasie lekcji religii.

Wyrazy wdzięczności i uznania skierowała do zebranych także małopolska kurator oświaty Barbara Nowak, która przypomniała: – Mamy być wychowawcami narodu, posłannikami dobra! Zauważyła, że od tego, jak zostaną wychowane kolejne pokolenia Polaków, zależy przyszłość Polski. – To jest nasze zadanie, to jest piękne wyzwanie – przekonywała i dodała: – Życzę siły, życzę mocy wprost od Boga. Wystarczy wierzyć, wystarczy ufać, a wszystko się ułoży.

2022-01-18 11:57

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Na służbie prawdy Słowa Wcielonego

Niedziela świdnicka 4/2018, str. II

[ TEMATY ]

dziennikarze

spotkanie opłatkowe

Marek Zygmunt

Ludzie mediów podczas nabożeństwa Słowa

Ludzie mediów podczas nabożeństwa Słowa

Reprezentanci działających na terenie naszej diecezji środków społecznego przekazu uczestniczyli w dorocznym spotkaniu opłatkowym z Pasterzem Kościoła świdnickiego bp. Ignacym Decem. Dziennikarze, pracownicy techniczni mediów zostali tradycyjnie bardzo serdecznie przyjęci nie tylko przez Ordynariusza, ale i władze oraz alumnów Domu Ziarna, na czele z jego rektorem ks. prał. dr. Tadeuszem Chlipałą. Najpierw spotkali się na nabożeństwie Słowa sprawowanym w seminaryjnej kaplicy.

CZYTAJ DALEJ

Kto właściwie przywiózł cudowny obraz do Częstochowy?

2022-05-17 12:23

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Matka Boża Częstochowska

Cudowny Obraz

Karol Porwich/Niedziela

O. Melchior Królik opowiada historię cudownego obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej, jak ikona trafiła na Jasną Górę oraz o pierwszych odnotowanych cudach na Jasnej Górze.

Od samego początku z obrazem związane były cuda i nadzwyczajne uzdrowienia.

CZYTAJ DALEJ

Dyrektor agencji CNA: Jan Paweł II powiedziałby Ukrainie - Nie bójcie się!

2022-05-18 12:54

[ TEMATY ]

urodziny

FNS

Dyrektor Catholic News Agency Alejandro Bermudez

Dyrektor Catholic News Agency Alejandro Bermudez

Nie bójcie się, miłość jest silniejsza – to najważniejsze słowa Jana Pawła II, które pomogły Ameryce Łacińskiej w największym kryzysie polityczny i wojennym, a dziś skierowane do Ukraińców – powiedział dyrektor Catholic News Agency Alejandro Bermudez, który uczestniczy w Warszawie w międzynarodowej konferencji „St. John Paul II’S Natural Law Legacy and International Human Rights”.

Bermudez wspominał bardzo ważny moment z wizyty Jana Pawła II w Chile w czasie dyktatury Augusto Pinocheta. Podczas Mszy Świętej miała miejsce prowokacja władz komunistycznych. Papież po chwili ciszy, mocnym i pewnym głosem powiedział: „El amor es mas fuerte. El amor es mas fuerte. Miłość jest silniejsza!”. Prowokacja się nie udała, a jak podkreślają eksperci, wizyta papieża przyczyniła się do upadku dyktatury Pinocheta. „Każdy papież potępiał wojnę i przemoc, a Jan Paweł II pokazał jak to robić. Papież Polak pozostawił po sobie zarówno jeden z najbogatszych w historii papiestwa dorobek nauczania, jak i wspaniały przykład życia pełnego miłości do ludzi i poświęcenia. Pamiętamy też jego spontaniczne gesty” - podkreślił Alejandro Bermudez.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję