Reklama

Rodzinne rekolekcje trzeźwościowe

To droga do poprawy relacji w rodzinie i nadzieja na wyjście z alkoholizmu. Rekolekcje odbyły się w Górce Klasztornej, a ich gościem specjalnym był Rafał Porzeziński.

Niedziela Plus 4/2022, str. XII

[ TEMATY ]

trzeźwość

Marian Sztajner/Niedziela

Rafał Porzeziński

Rafał Porzeziński

Rekolekcje są szansą na wskrzeszenie nas do nowego życia, odkrywanie jego kierunku – powiedział w Górce Klasztornej bp Krzysztof Włodarczyk. „Krok po kroku do Miłości” – to temat rodzinnych rekolekcji trzeźwościowych, które zgromadziły przy najstarszym sanktuarium maryjnym uczestników m.in. z Bydgoszczy, Łobżenicy, Nakła n. Notecią, Piły, Rogoźna, Warszawy oraz Wągrowca.

Gościem specjalnym 3-dniowego skupienia był Rafał Porzeziński – trener terapii uzależnień i dziennikarz znany m.in. z programu telewizyjnego Ocaleni. Nawiązał on do „12 kroków”, które nazwał pożytecznym narzędziem do tego, by zacząć zmieniać swoje życie. – I to niezależnie od tego, w jakiej sytuacji dzisiaj się znajdujemy. To droga nie tylko dla osób uzależnionych od alkoholu czy narkotyków. Każdy, kto myśli o sobie jako „nieskończonym projekcie”, czyli o kimś, kto jest zaproszony do ciągłego rozwoju, może skorzystać z Programu „12 kroków” jako z idealnej „drabiny” do tego, by stać się lepszym mężem, bratem czy katolikiem – zauważył dziennikarz.

Według Rafała Porzezińskiego, nie ma cienia wątpliwości, że Program „12 kroków” może pomóc człowiekowi w dążeniu do świętości. – Źródłem tego programu są z całą pewnością Ewangelia, Kazanie na Górze oraz List św. Jakuba, które były podstawową lekturą dla Billa W. (Williama Wilsona) i chirurga dr. Boba (Roberta Halbrooka Smitha) w czasie powstawania zasadniczych zrębów „12 kroków”. Trudno nie zauważyć w tym w pełni chrześcijańskich inspiracji. Obaj byli protestantami, ludźmi wierzącymi. Obaj przypisywali swoją trzeźwość osobowemu Bogu, który jest Miłością – powiedział i dodał, że zwrócenie uwagi na ten aspekt jest czymś niezbędnym. – Wokół AA obrosła cała masa mitów. Na przykład to, że we wspólnotach mówi się nie o Bogu, tylko o „Sile Wyższej”. To nieporozumienie, które stoi w sprzeczności z Wielką Księgą, czyli podstawowym tekstem formującym AA. Tam słowo „Bóg” pada kilka razy częściej niż „Siła Wyższa”; na pewno więcej niż 200 razy – podkreślił Rafał Porzeziński.

Reklama

Rekolekcje, które poprowadził egzorcysta i duszpasterz trzeźwości ks. Paweł Zimniewicz, mogą się odbywać dzięki gościnności i życzliwości Misjonarzy Świętej Rodziny. – Nasze spotkania mają ogromny wpływ na poprawę relacji zarówno w małżeństwie, jak i w całej rodzinie. Rekolekcyjne tematy są połączone z duchowością – wiarą i nadzieją na wyjście z matni, w której tkwiliśmy przez lata pijanego życia. Przez to stajemy się nowymi, innymi ludźmi – powiedział współorganizator Michał Daniel. /kai

Program Ocaleni, emitowany w TVP, to prawdziwe historie ludzi, które wywołują łzy wzruszenia i dreszcz oburzenia, które mają nas uzbroić w nadzieję. Program dostarcza dowodów na to, że w życiu nawet najbardziej zniszczonym przez uzależnienia, używki, przemoc, zawsze jest czas na zmianę, na tytułowe ocalenie.

Rafał Porzeziński dziennikarz, świecki rekolekcjonista. Prowadzi warsztaty rozwoju duchowego „12 kroków dla chrześcijan” i audycję 12 krok w Radiu Warszawa i TV Republika; autor strony Dwunasty.pl oraz programu Ocaleni.

2022-01-18 11:57

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nikt nie musi być alkoholikiem do końca życia

[ TEMATY ]

trzeźwość

alkohol

Grazikao

Wyłożenie ksiąg trzeźwościowych w kościołach, Msze św. i modlitwy w intencji trzeźwości, zachęty do zakończenia karnawału bez alkoholu znalazły się w programie trwającego Tygodnia Modlitw o Trzeźwość Narodu w diecezji płockiej. „Nikt nie jest alkoholikiem do końca życia. Jeśli się modli, może zostać uwolniony przez Boga od na nałogu” - przekonuje ks. kan. Zbigniew Kaniecki, diecezjalny duszpasterz trzeźwości.

48. Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu potrwa do 21 lutego, pod hasłem „Abstynencja dzieci troską rodziny, Kościoła i narodu”.

CZYTAJ DALEJ

Ks. Oder: Oskarżanie Jana Pawła II o zamiatanie pod dywan spraw pedofilskich przeczy faktom

2022-12-05 10:28

[ TEMATY ]

św. Jan Paweł II

fot. Adam Bujak Biały Kruk

- Oskarżanie Jana Pawła II o sprzyjanie czy „zamiatanie pod dywan” przestępstw na tle pedofili jest zupełnym absurdem, a przede wszystkim przeczy faktom – mówi w rozmowie z KAI ks. prof. Sławomir Oder, postulator jego procesu beatyfikacyjnego i kanonizacyjnego.

A oto pełna treść rozmowy:

CZYTAJ DALEJ

Jezuici: zakaz działalności publicznej dla o. Marko Ivana Rupnika

2022-12-05 13:06

[ TEMATY ]

jezuici

Monika Książek

Pomimo stwierdzenia przez Dykasterię Nauki Wiary przedawnienia zarzutów stawianych wobec znanego słoweńskiego jezuity o. Marko Ivana Rupnika SJ nadal toczy się przeciw niemu postępowanie administracyjne i nie może on prowadzić działalności publicznej – poinformowała Kuria Generalna Towarzystwa Jezusowego w Rzymie.

Do Dykasterii Nauki Wiary wpłynęła w 2021 r. skarga na o. Marko Ivana Rupnika SJ, dotycząca jego sposobu sprawowania posługi. Nie dotyczyła ona osób niepełnoletnich. Dykasteria Nauki Wiary zwróciła się do Towarzystwa Jezusowego z prośbą o wszczęcie dochodzenia wstępnego w tej sprawie. Towarzystwo Jezusowe natychmiast wyznaczyło zewnętrznego śledczego (zakonnika z innego instytutu) do przeprowadzenia dochodzenia. Różne osoby zostały zaproszone do złożenia zeznań. Raport końcowy został złożony w Dykasterii Nauki Wiary. Po przestudiowaniu wyników tego dochodzenia, Dykasteria Nauki Wiary stwierdziła, że fakty, o których mowa, uległy przedawnieniu i dlatego zamknęła sprawę na początku października bieżącego roku.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję