Reklama

Wiadomości

Prasa zagraniczna

Jubileusz „Famiglia Cristiana”

Jubileusz 90-lecia powstania obchodził z końcem roku jeden z najbardziej znanych katolickich tygodników na świecie – włoska Famiglia Cristiana. Pierwszy numer pisma, które zostało założone przez bł. Jakuba Alberionego, trafił do czytelników na święta Bożego Narodzenia 1931 r. Szczyt potęgi tygodnika to lata 90. ubiegłego wieku, kiedy sprzedawało się nawet milion egzemplarzy. Kolegom z Włoch starsza o 6 lat Niedziela śle najlepsze życzenia!

CRUX
Rosyjska kolonia

Jeden z najważniejszych duchownych z Republiki Środkowoafrykańskiej – kard. Dieudonné Nzapalainga udzielił wywiadu magazynowi Jeune Afrique, w którym surowo ocenił zaangażowanie Rosji w jego kraju. RŚA od 2013 r. jest ogarnięta kryzysem. Prezydent Faustin-Archange Touadéra kontroluje tylko stolicę i niewielkie jej przyległości. Poza miastem rządzą rebelianci. Władza prezydencka zresztą wisi na włosku. Z obawy przed upadkiem prezydent wszedł w sojusz z Rosją, a na miejsce przybyła prywatna armia rosyjskich najemników znana jako „Grupa Wagnera”. Rosjanie dostarczyli też wojskom rządowym broń – ale nic za darmo: chodzi o rosyjskie wpływy i kontrolę nad surowcami naturalnymi w RŚA (m.in. diamenty, złoto i uran). Rosjanie je eksploatują w zamian za ochronę, a „Grupa Wagnera” jest praktycznie ponad prawem. ONZ szacuje, że tylko w 2020 r. jej członkowie byli odpowiedzialni za ponad 500 przypadków naruszeń prawa, w tym m.in. zabójstw pozasądowych, tortur i przemocy seksualnej. Wygląda na to, że RŚA stała się rosyjską kolonią.

Il Sismografo
Pracuje nad pokojem

Reklama

Komentatorzy zastanawiają się, czy papież i dyplomacja watykańska dadzą radę zachować pokój na Wschodzie. Intensywne kontakty, i to na najwyższych szczeblach, dają taką nadzieję. 17 grudnia ub.r. Franciszek rozmawiał telefonicznie z Władimirem Putinem, który składał mu urodzinowe życzenia, ale rozmowa dotyczyła też zapewne znacznie poważniejszych tematów. Pięć dni później Ojciec Święty przez godzinę konwersował z metropolitą Hilarionem. O tym, że sprawy idą w dobrym kierunku, świadczy zapowiedź spotkania Franciszka z patriarchą Cyrylem w 2022 r. Kwestią dyskusyjną pozostaje jeszcze sprawa jego miejsca. Prawosławny duchowny odniósł się też do ewentualnej podróży papieża na Ukrainę. Najważniejsze było jednak to, czego nie powiedział: nie odradzał pielgrzymki ani nie krytykował tego pomysłu. Co prawda odniósł się do niego z rezerwą, wyraził wątpliwości, ale ostatecznie stwierdził, że jest to kwestia osobistej decyzji papieża i patriarchat moskiewski nie będzie się do niej wtrącał.

Agenzia Fides
Chcą zmiany

Przedstawiciele chilijskich zakonów wydali oświadczenie, w którym deklarują chęć współpracy z nowym lewicowym prezydentem Gabrielem Boricem. Pokonany rywal – José Antonio Kast uchodził za przykładnego katolika, ale okazało się, że Chilijczycy są zmęczeni neoliberalnymi rządami i chcą zmiany. Choć sytuacja gospodarcza kraju jest dobra, problemem są nierówności społeczne. Ich niwelowanie zapowiedział Boric. Duchowni wzywają do zakończenia przedwyborczych waśni i wskazują na potrzebę odnowienia działań na rzecz wykluczonych, etykę spotkania i opieki oraz ekologię integralną.

AsiaNews.it
Wspólne świętowanie?

Czy wspólne świętowanie Bożego Narodzenia i Wielkanocy przez chrześcijan ze Wschodu i Zachodu będzie kiedykolwiek możliwe? Ufamy, że tak, bo coraz częściej pojawiają się głosy optujące za takim rozwiązaniem. Chciałaby tego np. autokefaliczna Cerkiew Ukrainy. Przypomnijmy, że chodzi o to, iż prawosławni na Wschodzie świętują Boże Narodzenie według kalendarza juliańskiego – 7 stycznia, a na Zachodzie świętuje się je 25 grudnia, według kalendarza gregoriańskiego. Zmianie daty świętowania przychylny jest metropolita Epifaniusz. – Myślę, że za jakieś 10 lat uda nam się przywrócić terminy do normy. Zobaczymy, jak możemy osiągnąć ten krok. Potrzebna będzie szeroka praca informacyjna – powiedział w rozmowie z Radiem Svoboda. Tyle że może w tym być sporo polityki kościelnej i chęci odróżnienia się od Moskwy, która samodzielnego Kościoła prawosławnego na Ukrainie nie uznaje.

2022-01-03 12:52

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Prasa zagraniczna

Kradną Boże Narodzenie

CZYTAJ DALEJ

#TrzymajSięMaryi: Matka… nieidealna. Masz w sobie wdzięczność za to, co niełatwe?

2022-05-21 21:00

[ TEMATY ]

Maryja

Rozważania majowe

#TrzymajSięMaryi

Ks. Michał Lubowicki

Adobe.Stock.

Maryja powie za chwilę o „bólu serca” z jakim oboje z Józefem szukali Jezusa. Możemy sobie wyobrazić, co mieści w sobie to zwięzłe sformułowanie. Może obok takiej właśnie Maryi „z bólem serca” potrzebujesz dzisiaj stanąć?

Rodzice Jego chodzili co roku do Jerozolimy na Święto Paschy. Gdy miał lat dwanaście, udali się tam zwyczajem świątecznym. Kiedy wracali po skończonych uroczystościach, został Jezus w Jerozolimie, a tego nie zauważyli Jego Rodzice. Przypuszczając, że jest w towarzystwie pątników, uszli dzień drogi i szukali Go wśród krewnych i znajomych. Gdy Go nie znaleźli, wrócili do Jerozolimy szukając Go. Dopiero po trzech dniach odnaleźli Go w świątyni, gdzie siedział między nauczycielami, przysłuchiwał się im i zadawał pytania. Wszyscy zaś, którzy Go słuchali, byli zdumieni bystrością Jego umysłu i odpowiedziami. Na ten widok zdziwili się bardzo, a Jego Matka rzekła do Niego: «Synu, czemuś nam to uczynił? Oto ojciec Twój i ja z bólem serca szukaliśmy Ciebie». Lecz On im odpowiedział: «Czemuście Mnie szukali? Czy nie wiedzieliście, że powinienem być w tym, co należy do mego Ojca?». Oni jednak nie zrozumieli tego, co im powiedział. Łk 2,41-50

CZYTAJ DALEJ

Szef MON: Polska zakupi sześć kolejnych baterii systemu Patriot

2022-05-24 09:40

[ TEMATY ]

wojsko

wpolityce.pl

Polska zakupi sześć kolejnych baterii systemu Patriot. To drugi etap budowy programu obrony powietrznej Wisła – poinformowała we wtorek minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.

Błaszczak przekazał w "Polsat News", że do Polski trafi sześć kolejnych zestawów Patriot. "Konsekwentnie realizujemy drugi etap programu obrony przeciwlotniczej" - powiedział. Zaznaczył, że w pierwszym etapie realizacji systemu Wisła zakupiono dwie baterie systemu Patriot. "To jeszcze nie finał, do finału zostało nam jeszcze trochę czasu" – stwierdził.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję