Reklama

Kultura

Muzyczna nowość

Sukcesem został zwieńczony pierwszy taki projekt w historii polskiego rynku fonograficznego.

Odważnym, trudnym, ale i wspaniałym przedsięwzięciem okazało się opracowanie na orkiestrę, fortepian, harfę oraz głosy operowe utworów bp. Józefa Zawitkowskiego – przyznają jego twórcy. Trzy lata trwała praca nad płytą, na której usłyszymy piękne i niosące głębokie przesłanie utwory bp. Zawitkowskiego. Muzykę do nich skomponował ks. prał. Wiesław Kądziela.

W powstanie płyty mocno zaangażował się sam bp Zawitkowski, który osobiście wybrał repertuar. Usłyszymy na niej takie pieśni, jak: Bóg jest miłością – która została skomponowana z racji VII pielgrzymki Jana Pawła II do ojczyzny, Jeden jest duch i jedno serce, Barka – do której bp Zawitkowski dopisał jeszcze jedną zwrotkę i refren, oraz Panie, dobry jak chleb – najbardziej znany utwór jego autorstwa, który zarazem stanowi tytuł płyty. Na krążku znalazło się szesnaście utworów biskupa Józefa. Pierwsze pięć zostało nagranych jeszcze za jego życia – spotkały się one z ciepłym przyjęciem ze strony ich autora.

Reklama

W nagraniach zrealizowanych w Filharmonii Sudeckiej w Wałbrzychu wzięli udział: Orkiestra Filharmonii Sudeckiej pod batutą Bartosza Żurawskiego, zespół Na 4 Głosy oraz soliści operowi: Aleksandra Novina-Chacińska – pomysłodawczyni i producentka płyty, Paulina Makulska, Tadeusz Szlenkier oraz Remigiusz Łukomski. Aranżacji pieśni dokonał Michał Makulski, który uwypuklił ich wielką literacką oraz muzyczną wartość.

Do płyty została dołączona książka z tekstami utworów, które znalazły się na krążku, oraz z biografiami osób, które stoją za tym ambitnym projektem. Płyta Panie, dobry jak chleb jest hołdem złożonym przez artystów bp. Zawitkowskiemu. Stanowi ona niewątpliwie muzyczną ucztę i pozwala w nowej, nietuzinkowej odsłonie zapoznać się z utworami, które znamy z kościelnych uroczystości. Płyta została objęta patronatem medialnym Niedzieli.

Panie, dobry jak chleb
Słowa: bp Józef Zawitkowski
Muzyka: ks. prał. Wiesław Kądziela
Książka z płytą CD

Płyta do nabycia: Zobacz

2022-01-03 12:52

Ocena: +7 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kraków: pierwsza biografia bp. Józefa Zawitkowskiego

[ TEMATY ]

biografia

bp Józef Zawitkowski

Karol Porwich/Niedziela

Powstała pierwsza biografia zmarłego pod koniec października biskupa Józefa Zawitkowskiego. Opis życia tej wybitnej postaci, m.in. autora tak dobrze znanej pieśni „Panie dobry jak chleb”, ukazał się nakładem Wydawnictwa Franciszkanów „Bratni Zew”.

Publikacja jest owocem dziesiątek rozmów z biskupem, w czasie których dzielił się swoimi wspomnieniami i przemyśleniami. Jej autorami są Joanna Skrzypnik - współtworząca blog poświęcony recenzjom książek religijnych LiteryWiary.pl oraz fanpage „Bp Józef Zawitkowski” i Artur Żak – dziennikarz i wydawca, autor opowiadań „Życie o smaku umierania”.

CZYTAJ DALEJ

Polski rzymianin

Niedziela Ogólnopolska 5/2020, str. 46-47

[ TEMATY ]

rozmowa

Prof. Jerzy Miziołek

Stanisław August Morawski

Stanisław August Morawski

W Rzymie zmarł nestor włoskiej Polonii Stanisław August Morawski. Jednym z jego polskich przyjaciół był prof. Jerzy Miziołek, który wspomina swojego przyjaciela w rozmowie z Włodzimierzem Rędziochem.

Włodzimierz Rędzioch: Odejście Stanisława A. Morawskiego napełnia jego przyjaciół głębokim smutkiem i zobowiązuje do chwili wspomnień. Znałeś go przez wiele lat. W jakich okolicznościach się poznaliście?

CZYTAJ DALEJ

Srebrny jubileusz kapłaństwa

2022-05-19 11:04

ks. Maciej Flader

Srebrni jubilaci

Srebrni jubilaci

W środę, 18 maja 2022 r., w Bazylice Archikatedralnej w Przemyślu na wspólnej Eucharystii spotkali się księża wyświęceni 18 maja 1997 roku, aby wspólnie celebrować srebrny jubileusz kapłaństwa. Uroczystej Mszy świętej przewodniczył abp Adam Szal, a obecny był także abp senior Józef Michalik, który wygłosił okolicznościową homilię.

W homilii abp Józef Michalik, szafarz święceń prezbiteratu sprzed ćwierć wieku, przypomniał zebranym jubilatom dzień ich święceń. – Przez to włożenie rąk nastąpiła nowa rzeczywistość duchowa. Ontycznie staliśmy się nowi, przemienieni – powiedział poprzedni metropolita przemyski.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję