Reklama

Niedziela Małopolska

Zbudźcie się, organy!

Poświęcenia wyjątkowych organów w kościele Miłosierdzia Bożego w Krakowie-Nowym Prokocimiu dokonał abp Marek Jędraszewski. Uroczystość uwieńczyła wieloletni trud parafian i ks. kan. Józefa Bizonia – byłego proboszcza wspólnoty.

Niedziela małopolska 51/2021, str. III

[ TEMATY ]

poświęcenie

organy

Anna Bandura/Niedziela

Te wyjątkowe organy to dar od parafian

Te wyjątkowe organy to dar od parafian

Organy, instrumencie święty, uwielbiaj naszego Pana, który dla nas umarł i zmartwychwstał – symbolicznie wzywał do gry organy abp Marek Jędraszewski podczas Mszy św. z obrzędem poświęcenia tego wyjątkowego instrumentu.

Nie ma takiego drugiego

– Z ogromną radością przeżywamy dzisiejszy wieczór. Chcemy dopełnić rozpoczętego przed laty dzieła, które będziemy mogli podziwiać, radować się, korzystać z niego w spotkaniu z Bogiem. Ten niepowtarzalny w świecie instrument ma wartość artystyczną, ale dla nas duszpasterzy jest nieocenionym wyrazem wiary, zaufania Kościołowi przez naszych parafian, którzy odmawiając sobie własnych korzyści, ofiarnie wspierali wysiłek ks. kan. Józefa Bizonia, sami finansując stworzenie tego arcydzieła – powiedział obecny proboszcz ks. dr Krzysztof Wilk.

Jak przypomniał duchowny, organy w epoce baroku były używane jako instrument zastępczy dla całej orkiestry, a poszczególne rejestry doskonale imitowały różne instrumenty. – Nie inaczej wygląda sprawa w przypadku naszego unikatowego w skali Europy instrumentu. Posiada on 36 rejestrów, które można porównać do profesjonalnych muzyków filharmonijnych, umieszczonych na 3 klawiaturach ręcznych, jednej obsługiwanej za pomocą nóg – powiedział ks. Wilk. Oprócz imitacji kontrabasu, wiolonczeli czy skrzypiec w organach możemy odnaleźć całą gamę instrumentów dętych – takich jak trąbki czy puzony. – To jedyny w Polsce instrument wybudowany w stylu francuskim – nie tylko pod względem poszczególnych rejestrów, ich nazw, ale i technologii. Gdybyśmy weszli do środka, zobaczylibyśmy dziesiątki tysięcy precyzyjnych mechanizmów wykonanych ręcznie z heblowanego drewna, kutego metalu. To tak, jakbyśmy się przenieśli do XIX-wiecznego Paryża… – dodał duszpasterz.

Będzie służył

Poświęcenia instrumentu dokonał 2 grudnia abp Jędraszewski. Zauważył, że organy są chlubą dla parafii i pomogą wiernym jeszcze bardziej wielbić Boga. – Dzisiejsza uroczystość wskazuje, jak wielkim darem są te organy, które będą wam pomagać śpiewać Panu pieśń nową, pełną radości, wznosić okrzyki na Jego cześć – zaznaczył hierarcha. – Od chwili poświęcenia waszych organów, nie tylko nie ustaje pieśń piękna, nowa, zanoszona ku czci Boga, ale niech ta pieśń waszych serc będzie jeszcze głębsza, piękniejsza, szczersza – zakończył metropolita.

Reklama

Wyróżniony

Tego dnia złotym medalem św. Jana Pawła II, przyznawanym przez metropolitę krakowskiego, uhonorowano p. Józefa Radziszewskiego, organistę, który od 43 lat wiernie pracuje w parafii. W rozmowie z Niedzielą przyznał, że swoją grą pragnie jak najlepiej służyć Bogu. – To dla nas wielkie święto. Cieszę się, że po 43 latach doczekałem się takiego wspaniałego instrumentu na miarę Europy. Jest satysfakcja, że człowiek może Panu Bogu służyć za tak niezwykłymi organami.

Instrument znajduje się w prokocimskim kościele od 6 grudnia 2020 r. Jak przyznaje p. Radziszewski, organy są nie tylko chlubą parafii, ale i całej archidiecezji.

2021-12-14 07:40

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Płock: 15. Autofara „Z Jezusem w drogę”

[ TEMATY ]

poświęcenie

samochody

the half-blood prince / Foter / CC BY-ND

Mszę św. w intencji automobilistów i osób tragicznie zmarłych w wypadkach drogowych oraz poświęcenie pojazdów zaplanowano w ramach jubileuszowej 15. AutoFary 2018 „Z Jezusem w drogę” w Płocku. Odbędzie się ona w niedzielę 22 kwietnia w farze. Jest to tradycyjne spotkanie modlitewne z udziałem kierowców, inaugurujące sezon motoryzacyjny.

W niedzielę 22 kwietnia o godz. 12.00 w ramach jubileuszowej 15 edycji akcji „Z Jezusem w drogę - AutoFara 2018” w płockiej farze zostanie odprawiona Msza św. w intencji automobilistów i osób tragicznie zmarłych w wypadkach drogowych.

CZYTAJ DALEJ

Abp Grysa zawierzył swoja posługę nuncjusza apostolskiego na Madagaskarze Matce Bożej

2022-12-02 18:55

[ TEMATY ]

Jasna Góra

nuncjusz

Madagaskar

BPJG

Abp Tomasz Grysa

Abp Tomasz Grysa

By powierzyć Matce Bożej swoją nową misję nuncjusza apostolskiego na Madagaskarze i delegata apostolskiego na Komorach na Jasną Górę przyjechał abp Tomasz Grysa. - Proszę Maryję, aby na tej nowej drodze była moja Przewodniczką. Jasna Góra jest zawsze dla mnie punktem odniesienia, tu kiedyś też pieszo pielgrzymowałem – powiedział abp Grysa.

Decyzją papieża Franciszka duchowny będzie teraz pełnił posługę nuncjusza apostolskiego na Madagaskarze i delegata apostolskiego na wyspach Komorach i wyspie Reunion. Dotychczas posługiwał w papieskich przedstawicielstwach, m.in. w Rosji, Indiach, Belgii, Brazylii, Meksyku, w stałej misji przy ONZ, a także w Izraelu i Palestynie. Pochodzi z Poznania.

CZYTAJ DALEJ

Lublin. Zapraszamy na Orszak św. Mikołaja

2022-12-02 17:17

Paweł Wysoki

W niedzielę, 4 grudnia, ulicami Lublina już po raz 9. przejdzie Orszak św. Mikołaja. Do udziału w radosnym pochodzie zaproszone są nie tylko dzieci, ale właśnie najmłodsi mają zagwarantowane upominki.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję