Reklama

Porady

Policja przypomina

Jak nie dać się oszukać przez telefon

Oszustwa „na wnuczka”, „na policjanta” czy „na administratora”... Sposobów na wyłudzenie pieniędzy, najczęściej od osób starszych, jest wiele.

Niedziela Ogólnopolska 51/2021, str. 57

[ TEMATY ]

senior

oszustwo na wnuczka

Adobe.Stock

Schemat działania przestępców od lat się nie zmienia. Przestępca najczęściej dzwoni na telefon stacjonarny ofiary.

Na co zwrócić uwagę, by nie dać się oszukać?

Gdy telefon odbierze senior, oszust może się podać za członka rodziny i w trakcie rozmowy poinformować, że znalazł się w trudnej sytuacji życiowej i potrzebuje znacznej sumy pieniędzy na pokrycie kosztów leczenia szpitalnego lub zadośćuczynienia za spowodowanie wypadku. Może się też podszyć pod policjanta CBŚP, by wyłudzić informacje o przechowywanych pieniądzach (w domu, na koncie w banku) i wystraszyć seniora, wmawiając mu, że jego oszczędności są zagrożone, dlatego najbezpieczniej będzie je przekazać policjantowi, który po nie przyjdzie.

W ostatnim czasie ofiarami oszustów stają się młodzi ludzie...

Gdy oszust w słuchawce usłyszy głos młodego człowieka, rozpoczyna inną grę, bo jak wiadomo, młodzi ludzie, w przeciwieństwie do starszych, zwykle przechowują swoje pieniądze w banku i obsługują swoje konto bankowe za pośrednictwem internetu. Pod pretekstem rzekomego włamania na konto bankowe i konieczności podjęcia szybkich działań, by zablokować przestępczy proceder, starają się wystraszyć rozmówcę, by działał pod wpływem emocji, pod presją czasu, by nie miał chwili na zastanowienie się. Oszuści często namawiają go do zainstalowania na swoim urządzeniu aplikacji AnyDesk, żeby mogli „pomóc” im w przejściu przez trudny proces zabezpieczenia oszczędności. W rzeczywistości aplikacja ta umożliwi przestępcy zdalny dostęp do naszych urządzeń i tym samym – do naszych kont bankowych oraz wykonywanie na nich operacji finansowych.

Co zrobić, by nie dać się oszukać?

Najważniejsze w takich sytuacjach są przezorność, zachowanie zdrowego rozsądku i nieuleganie presji. Każdą telefoniczną prośbę o zainstalowanie jakiejś aplikacji, przekazanie swoich danych, danych do logowania czy kodów bankowych powinno się traktować jako próbę oszustwa. Należy rozłączyć połączenie, zadzwonić na policję pod numer 997, do członka rodziny, za którego dzwoniący się podawał, lub do konkretnej placówki, z której rzekomo dzwonił, i upewnić się, czy nie była to próba wyłudzenia pieniędzy. W wielu przypadkach takie zachowanie uchroniło niedoszłe ofiary przed utratą oszczędności życia.

2021-12-14 07:38

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Naiwni jak warszawscy seniorzy

Niemal 30 mln zł straciły osoby starsze przez oszustów w tym roku. Najczęstszymi ofiarami naciągaczy są warszawscy seniorzy

Do 78-letniego mieszkańca Bemowa zadzwonił „policjant” z prośbą o pomoc w ujęciu grupy przestępczej okradającej starszych ludzi. Pomoc emeryta miała polegać na wypłacie pieniędzy z własnego konta i przekazaniu ich osobie, która się po nie zgłosi. Mężczyzna skrupulatnie wykonał zalecenia „policjanta” i przekazał mu 700 tys. zł.

CZYTAJ DALEJ

Nowenna do Matki Bożej rozwiązującej węzły!

[ TEMATY ]

modlitwa

nowenna

Karol Porwich/Niedziela

Zachęcamy do odmawiania Nowenny do Matki Bożej rozwiązującej węzły. Już od dziś poświęć kilka minut w Twoim życiu i zwróć swą twarz ku Tej, która zdeptała głowę szatanowi.

1. Znak krzyża

CZYTAJ DALEJ

Jasna Góra: Hołd z kwiatów w uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP

2022-12-05 15:41

[ TEMATY ]

hołd kwiatów

niepokalane poczęcie NMP

Karol Porwich/Niedziela

Nawiązujący do tradycji rzymskiej hołd z kwiatów będzie w najbliższy czwartek głównym wydarzeniem uroczystości Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny na Jasnej Górze. Przed stojącą na kilkumetrowej kolumnie figurą Matki Bożej po raz czternasty złożony zostanie bukiet białych róż.

Jasnogórski zwyczaj modlitwy i składania Matce Bożej hołdu z białych kwiatów został zapoczątkowany w 2009 r. i jest nawiązaniem do rzymskiej tradycji tzw. omaggio floreale, czyli obdarowywania Maryi kwiatami. Tradycyjnie metropolita częstochowski zostaje wyniesiony w górę w koszu drabiny strażackiej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję