Reklama

Porady

Nasze zdrowie

Profilaktyka w kiosku

W siedzibach oddziałów wojewódzkich NFZ powstały ostatnio „kioski profilaktyczne”.

To specjalne, niewielkie pomieszczenia, gdzie można zmierzyć wzrost, dokonać pomiaru masy ciała, ciśnienia tętniczego krwi, określić wskaźnik BMI i przeprowadzić analizę składu ciała. Końcowe wyniki w formie wydruku można przedstawić doradcy na stanowisku ds. profilaktyki i promocji zdrowia, który nie będzie ich interpretował, ale zapozna z programami profilaktycznymi prowadzonymi przez NFZ, wskaże, gdzie można się zgłosić, a w razie potrzeby pomoże założyć Internetowe Konto Pacjenta.

Aby skorzystać z samodzielnych pomiarów w kiosku i rozmowy z doradcą, trzeba wcześniej zarezerwować termin. Można to zrobić na dwa sposoby: wypełnić formularz i zapisać się na stronie internetowej oddziału wojewódzkiego NFZ lub zadzwonić na bezpłatny numer tel.: 800 190 590. Punkty są czynne w godzinach 9.00--12.30 i 13.00-15.30.

Profilaktyczne pomiary w kiosku mogą wykonywać tylko osoby pełnoletnie. Jest też grupa pacjentów, która nie powinna z nich korzystać ze względów zdrowotnych. Są to osoby, które mają wszczepiony rozrusznik serca, elektroniczne urządzenie wspomagające życie lub mają założone przenośne urządzenia diagnostyczne (np. aparat Holtera). Korzystanie z kiosków nie jest zalecane kobietom w ciąży, osobom, które odczuwają duszności, zawroty głowy lub ataki paniki w małych, zamkniętych pomieszczeniach. Nie zaleca się wykonywania badań osobom powyżej 81. roku życia, z zaawansowaną osteoporozą, pacjentom dializowanym oraz chorym z gorączką. Osoby niewidzące lub niesłyszące mogą dokonać pomiaru w asyście opiekuna.

Reklama

Aby otrzymać wiarygodne wyniki, trzeba przed badaniem ograniczyć spożycie kawy, herbaty, napojów energetycznych, nie można palić papierosów. Trzeba też odpocząć w pozycji siedzącej przez 10-15 min. Dla własnego komfortu warto założyć ubranie, które umożliwi odsłonięcie ramienia do mierzenia ciśnienia. Do pomiaru składu ciała również trzeba się przygotować. Minimum 3 godz. przed badaniem nie należy intensywnie ćwiczyć, spożywać dużych posiłków ani pić dużej ilości płynów. Podczas pomiaru trzeba mieć bose, zdezynfekowane i osuszone stopy.

Warto zapoznać się bliżej z dwoma wskaźnikami, tj. BMI oraz pomiarem składu ciała. BMI (z ang. Body Mass Index) uwzględnia relację, która zachodzi między wzrostem i wagą. Obliczamy go dzieląc wagę (wyrażoną w kilogramach) przez podniesiony do kwadratu wzrost (wyrażony w metrach). Możemy również obie dane podstawić do internetowego kalkulatora, który dokona wyliczenia. Posługując się tabelą, sprawdzamy, w której grupie znajduje się nasz wskaźnik BMI. Prawidłowy wynik mieści się w przedziale 18,5-29,9. Liczba powyżej tego przedziału oznacza nadwagę lub otyłość I, II lub III stopnia, poniżej – niedowagę, wychudzenie albo wygłodzenie. Ten łatwy do obliczenia wskaźnik często stosują lekarze, nie jest on jednak precyzyjny. Nie uwzględnia bowiem m.in. faktu, że wraz z wiekiem masa mięśni i kości zwykle maleje, a ilość tkanki tłuszczowej rośnie. Dokładniejszych informacji dostarcza badanie składu ciała, do którego potrzebne jest specjalne, wyposażone w elektrody urządzenie. Do jego pamięci trzeba wprowadzić swoje dane, m.in.: wiek, wzrost i płeć. Dzięki temu uzyskujemy informację, jaki procent masy naszego ciała stanowią mięśnie, woda, tłuszcz i kości. Analiza tych proporcji, z uwzględnieniem różnicy norm dla kobiet i mężczyzn, pozwala dokładniej niż wskaźnik BMI monitorować stan organizmu. Jest też często wykorzystywana przez dietetyków i sportowców.

2021-12-14 07:38

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ośrodek Profilaktyczno-Szkoleniowy im. ks. Franciszka Blachnickiego

[ TEMATY ]

ośrodek

profilaktyka

Katowice

www.osrodek-brynow.pl

Ośrodek Profilaktyczno-Szkoleniowy im. ks. Franciszka Blachnickiego Fundacji "Światło-Życie" w Katowicach istnieje od 1994 r. Inspiracją do jego działania jest dzieło Krucjaty Wyzwolenia Człowieka, która promuje abstynencję od alkoholu rozumianą jako dar osobisty, podjęty dobrowolnie, z miłości i odpowiedzialności za dobro drugiego człowieka. Przed sierpniem, miesiącem trzeźwości, przypominamy działalność ośrodka im. ks. Blachnickiego.

Celem ośrodka im. ks. Franciszka Blachnickiego jest wychowanie człowieka wolnego do wszelkich uzależnień, otwartego na potrzeby innych ludzi i potrafiącego nieść im pomoc.

CZYTAJ DALEJ

Kuria w Kielcach bada sprawę w związku ze zmianą barwy komunikantu w kościele w Topoli

2022-12-04 16:19

[ TEMATY ]

Kielce

davideucaristia/pixabay.com

W związku z wydarzeniami w parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Topoli w powiecie kazimierskim, w diecezji kieleckiej - gdy włożony do naczynia z wodą komunikant zmienił barwę, kuria w Kielcach wydała specjalne oświadczenie.

Jest ono podpisane przez rzecznika diecezji kieleckiej, ks. Łukasza Zygmunta. Zaleca się spokój i rozwagę, aby specjaliści mogli należycie zbadać sprawę, według stosowanych w takiej sytuacji procedur.

CZYTAJ DALEJ

Andrzej Bobola uprosił mi uzdrowienie

2022-12-08 21:45

[ TEMATY ]

św. Andrzej Bobola

Karol Porwich/Niedziela

św. Andrzej Bobola

św. Andrzej Bobola

Nawet najnowocześniejsze terapie medyczne, rodem z filmów sci-fi, mogą zawieść. Tak było w przypadku Idy Kopeckiej z Krynicy.

U czterdziestodwuletniej kobiety niespodziewanie pojawiły się potworne bóle, promieniujące na całe ciało. Nawet nadrobniejszy dotyk był dla niej niczym cios wymierzony przez zawodowego boksera, a każdy, nawet najmniejszy wysiłek fizyczny przysparzał zmęczenia, jakby wspinała się na Mount Blanc.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję