Reklama

Porady

Nasze zdrowie

Profilaktyka w kiosku

W siedzibach oddziałów wojewódzkich NFZ powstały ostatnio „kioski profilaktyczne”.

To specjalne, niewielkie pomieszczenia, gdzie można zmierzyć wzrost, dokonać pomiaru masy ciała, ciśnienia tętniczego krwi, określić wskaźnik BMI i przeprowadzić analizę składu ciała. Końcowe wyniki w formie wydruku można przedstawić doradcy na stanowisku ds. profilaktyki i promocji zdrowia, który nie będzie ich interpretował, ale zapozna z programami profilaktycznymi prowadzonymi przez NFZ, wskaże, gdzie można się zgłosić, a w razie potrzeby pomoże założyć Internetowe Konto Pacjenta.

Aby skorzystać z samodzielnych pomiarów w kiosku i rozmowy z doradcą, trzeba wcześniej zarezerwować termin. Można to zrobić na dwa sposoby: wypełnić formularz i zapisać się na stronie internetowej oddziału wojewódzkiego NFZ lub zadzwonić na bezpłatny numer tel.: 800 190 590. Punkty są czynne w godzinach 9.00--12.30 i 13.00-15.30.

Profilaktyczne pomiary w kiosku mogą wykonywać tylko osoby pełnoletnie. Jest też grupa pacjentów, która nie powinna z nich korzystać ze względów zdrowotnych. Są to osoby, które mają wszczepiony rozrusznik serca, elektroniczne urządzenie wspomagające życie lub mają założone przenośne urządzenia diagnostyczne (np. aparat Holtera). Korzystanie z kiosków nie jest zalecane kobietom w ciąży, osobom, które odczuwają duszności, zawroty głowy lub ataki paniki w małych, zamkniętych pomieszczeniach. Nie zaleca się wykonywania badań osobom powyżej 81. roku życia, z zaawansowaną osteoporozą, pacjentom dializowanym oraz chorym z gorączką. Osoby niewidzące lub niesłyszące mogą dokonać pomiaru w asyście opiekuna.

Reklama

Aby otrzymać wiarygodne wyniki, trzeba przed badaniem ograniczyć spożycie kawy, herbaty, napojów energetycznych, nie można palić papierosów. Trzeba też odpocząć w pozycji siedzącej przez 10-15 min. Dla własnego komfortu warto założyć ubranie, które umożliwi odsłonięcie ramienia do mierzenia ciśnienia. Do pomiaru składu ciała również trzeba się przygotować. Minimum 3 godz. przed badaniem nie należy intensywnie ćwiczyć, spożywać dużych posiłków ani pić dużej ilości płynów. Podczas pomiaru trzeba mieć bose, zdezynfekowane i osuszone stopy.

Warto zapoznać się bliżej z dwoma wskaźnikami, tj. BMI oraz pomiarem składu ciała. BMI (z ang. Body Mass Index) uwzględnia relację, która zachodzi między wzrostem i wagą. Obliczamy go dzieląc wagę (wyrażoną w kilogramach) przez podniesiony do kwadratu wzrost (wyrażony w metrach). Możemy również obie dane podstawić do internetowego kalkulatora, który dokona wyliczenia. Posługując się tabelą, sprawdzamy, w której grupie znajduje się nasz wskaźnik BMI. Prawidłowy wynik mieści się w przedziale 18,5-29,9. Liczba powyżej tego przedziału oznacza nadwagę lub otyłość I, II lub III stopnia, poniżej – niedowagę, wychudzenie albo wygłodzenie. Ten łatwy do obliczenia wskaźnik często stosują lekarze, nie jest on jednak precyzyjny. Nie uwzględnia bowiem m.in. faktu, że wraz z wiekiem masa mięśni i kości zwykle maleje, a ilość tkanki tłuszczowej rośnie. Dokładniejszych informacji dostarcza badanie składu ciała, do którego potrzebne jest specjalne, wyposażone w elektrody urządzenie. Do jego pamięci trzeba wprowadzić swoje dane, m.in.: wiek, wzrost i płeć. Dzięki temu uzyskujemy informację, jaki procent masy naszego ciała stanowią mięśnie, woda, tłuszcz i kości. Analiza tych proporcji, z uwzględnieniem różnicy norm dla kobiet i mężczyzn, pozwala dokładniej niż wskaźnik BMI monitorować stan organizmu. Jest też często wykorzystywana przez dietetyków i sportowców.

2021-12-14 07:38

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Projekt NIE PRZEGRAJ MŁODOŚCI w blisko 30 000 szkołach w całej Polsce

Proces wychowania młodego pokolenia to prawdziwe wyzwanie dla rodziców, nauczycieli i wychowawców. Zdarza się, że może być on zagrożony. Do takich zagrożeń należą niewątpliwie wszelkie formy przestępczości. Aby jednak tak się nie stało, należy przeciwstawiać się ich przyczynom. Znaczną efektywnością odznaczają się działania, które są podejmowane wspólnie.

„Fundacja NIEDZIELA. Instytut Mediów” wspólnie z Młodzieżową Agencją Informacyjną MAIKA realizują właśnie wyjątkowy projekt „Nie przegraj młodości”, współfinansowany przez Ministerstwo Sprawiedliwości pod patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej. Składają się na niego warsztaty dziennikarskie, teksty na łamach czasopism i na portalach internetowych oraz książka wraz z płytą DVD zawierającą materiały filmowe. Szczególnie istotny jest właśnie ten ostatni element projektu, który skierowany jest do grona pedagogicznego, rodziców oraz uczniów. Książka z płytą DVD została przekazana nieodpłatnie dzięki współpracy z MEN poprzez kuratoria oświaty do ok. 30 000 szkół podstawowych i średnich w całej Polsce.

CZYTAJ DALEJ

To cud! Matka Boża go uzdrawia! Świadectwo wstawiennictwa Matki Bożej Częstochowskiej

2023-01-31 21:00

[ TEMATY ]

Matka Boża Częstochowska

świadectwo

Karol Porwich/Niedziela

Im bardziej pragnęli, im bardziej starali się o drugie dziecko, tym większe przeżywali rozczarowania, kiedy okazywało się, że Henryka nie może zajść w ciążę. A ich pierwszy synek Bogdan wciąż dopytywał: „Mamo, kiedy będę miał braciszka albo siostrzyczkę?”.

Henryka postanowiła odwołać się do Bożej interwencji i pojechała na Jasną Górę. W intencji urodzenia dziecka odbyła pięć pielgrzymek. Jakaż to była radość, kiedy okazało się, że jej szczere modlitwy zostały wysłuchane: na początku 1986 roku okazało się, że spodziewa się dzieciątka. W sierpniu, a było to niedługo przed rozwiązaniem, Henryka poczuła, że powinna odwiedzić Matkę Bożą. Rodzina odradzała wyjazd. „W tym stanie?” – mówili. Ale ona postawiła na swoim. Mąż w końcu uległ i zdecydowano, że pojadą pociągiem. Na Jasnej Górze zamówili Mszę w intencji szczęśliwych narodzin. Henryka dostała wtedy niewielki obrazek z welonikiem potartym o Cudowny Obraz.

CZYTAJ DALEJ

Sól, światło i miasto na górze – Co zrobić by życie było pełne smaku, nadziei i Boga?

2023-02-04 12:13

[ TEMATY ]

Ewangelia

s. Amata CSFN

V Niedziela zwykła, Rok A
5 lutego 2023
Ewangelia: Mt 5,13-16 Zobacz www.niezbednik.niedziela.pl

1. Słowo wstępu

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję