Reklama

Wiara

Homilia

Radujcie się zawsze w Panu!

Niedziela Ogólnopolska 50/2021, str. IV

[ TEMATY ]

homilia

Niedziela Gaudete

Karol Porwich/Niedziela

W tradycji liturgicznej Kościoła katolickiego trzecia niedziela Adwentu nosi nazwę „Gaudete”, czyli „Radujcie się”. W tym dniu kapłan może włożyć szaty liturgiczne koloru różowego, które oznaczają radość z przyjścia Chrystusa i daru odkupienia. Po 2 tygodniach adwentowego oczekiwania, a więc w połowie całego okresu Adwentu, uświadamiamy sobie, że Ten, którego przyjście upamiętnia rychłe Boże Narodzenie, już przyszedł i jest z nami sakramentalnie obecny.

Reklama

Nie jesteśmy zatem w sytuacji starotestamentowego Izraela, dla którego przyjście Mesjasza było sprawą wyczekiwanej przyszłości, lecz od ponad 2 tys. lat żyjemy w rzeczywistości zbawczej, którą zapoczątkował Jezus Chrystus. Sprawia to, że tym pełniej włączamy się w radosny hymn proroka Sofoniasza. Jego trzon stanowi mocne zapewnienie skierowane pod adresem Jerozolimy: „Oddalił Pan wyroki na ciebie, usunął twego nieprzyjaciela”. Adwent, gdy jest przeżywany prawdziwie po chrześcijańsku, potwierdza, że zło i grzech, czyli najwięksi nieprzyjaciele człowieka i ludzkości, zostali pokonani. Osobiste zwycięstwo nad nimi każdej i każdego z nas dokonuje się na drodze szczerego nawrócenia oraz pokuty i przyjęcia przebaczenia ofiarowanego przez miłosiernego Boga.

Wezwanie do głębokiej radości dominuje także w czytaniu wyjętym z Listu św. Pawła Apostoła do Filipian. Z jednej strony taka radość zmienia człowieka, gdyż bierze się ze świadomości bliskości i dobroci Boga, który jest bogaty w miłosierdzie. Z drugiej strony – stanowi zobowiązanie do okazywania miłosierdzia naszym braciom i siostrom, dzięki czemu dojrzałym owocem radości jest wyrozumiała łagodność. Wołanie: „Pan jest blisko!” – wskazuje na bliski horyzont wyznaczony przez liturgię: Boże Narodzenie nastąpi wkrótce, a zarazem dobitnie przypomina, że Bóg jest zawsze blisko tych, którzy Mu ufają. Nie możemy więc poprzestać na oczekiwaniu na święta, gdyż w każdej sprawie i zawsze powinniśmy się zwracać do Boga i otwierać na Jego dobrodziejstwa. Owocem radości jest również pokój Boży, osiągany nie przez doraźne, doczesne wysiłki i zabiegi, lecz dzięki głębokiej przemianie serca umożliwiającej zjednoczenie z Bogiem. Święty Paweł zapewnia, że taki pokój, który „przewyższa wszelki umysł, będzie strzegł waszych serc i myśli w Chrystusie Jezusie”.

W połowie dorocznego Adwentu powinno nam towarzyszyć pytanie zadawane Janowi Chrzcicielowi przez tłumy masowo przybywające nad Jordan: „Cóż mamy czynić?”. W naszych czasach to pytanie coraz częściej jest zagłuszane, odsuwane na daleki plan, a nawet kontestowane jako niewygodne i psujące dobre samopoczucie ludzi, którzy polegają wyłącznie na sobie. Dlatego trzeba tym bardziej zapytać, co jest ważniejsze: jak przeżyć czy jak żyć? Koncentrując się na przeżyciu, zubożamy naszą egzystencję do wymiarów i uwarunkowań tego świata, w który trwale zostały wpisane przemijanie i przejściowość. Decydując się natomiast na to, by nasze życie miało sens wykraczający poza doczesność, otwieramy się na perspektywy wieczności umożliwionej przez narodziny Syna Bożego oraz Jego śmierć i zmartwychwstanie. Przedstawiciele poszczególnych zawodów i stanów otrzymywali od Jana Chrzciciela wskazania skierowane właśnie do nich. Nie inaczej powinno być również w okresie Adwentu. Wprawdzie jako wyznawcy Jezusa Chrystusa wszyscy mamy wspólne powołanie i przeznaczenie, ale różnymi drogami zmierzamy do Boga i dlatego potrzebne są osobiste zaangażowanie, roztropność i wytrwała cierpliwość.

2021-12-07 11:15

Ocena: +24 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Pokój zaczyna się w sercu

– Warunkiem pokoju jest serce wolne od zła. Wymaga on pokonania egoizmu i wyzbycia się narzucania własnego zdania siłą – powiedział bp Mieczysław Cisło podczas noworocznej Sumy w archikatedrze lubelskiej.

Zgodnie z tradycją, bp Cisło przewodniczył 1 stycznia Eucharystii ku czci Bożej Rodzicielki. Uroczystość ta została ustanowiona w 1931 r. przez papieża Piusa XI na pamiątkę Soboru w Efezie, który ogłosił dogmat o Bożym Macierzyństwie Maryi. Posoborowa reforma liturgiczna umieściła tę uroczystość na zakończenie oktawy Bożego Narodzenia, czyli 1 stycznia.

CZYTAJ DALEJ

#TrzymajSięMaryi: Piastunka Obecności. Wiesz, że twój dzień jest pełen Boga?

2022-05-17 21:00

[ TEMATY ]

Maryja

Rozważania majowe

#TrzymajSięMaryi

Ks. Michał Lubowicki

Romuald M. Sołdek

Artysta tak namalował oczy Maryi, że zawsze spoglądają na wiernych

Artysta tak namalował oczy Maryi, że zawsze spoglądają na wiernych

Maryja z Nazaretu przynosi nam dzisiaj przede wszystkim Słowo właśnie o tym, że tu – w naszym Nazarecie – możemy rosnąć, nabierać mocy, napełniać się mądrością, a łaska Boga spoczywa na nas, nawet jeśli nie zawsze ją czujemy czy dostrzegamy.

A gdy wypełnili wszystko według Prawa Pańskiego, wrócili do Galilei, do swego miasta – Nazaret. Dziecię zaś rosło i nabierało mocy, napełniając się mądrością, a łaska Boża spoczywała na Nim. Łk 2,39-40.

CZYTAJ DALEJ

USA: „Ministerstwo Prawdy” nadchodzi?

2022-05-19 09:04

[ TEMATY ]

USA

Adobe Stock

W amerykańskiej administracji powstała w ostatnim czasie specjalna komórka mająca zajmować się weryfikowaniem informacji i doniesień pojawiających się w mediach. Czy jednak taki państwowy fact-checking nie jest przekroczeniem uprawnień rządu i państwa?

Powstanie "Disinformation Governance Board" ogłosił 27 kwietnia bieżącego roku sekretarz departamentu bezpieczeństwa krajowego USA Alejandro Mayorkas. Miało to miejsce podczas przesłuchania w Izbie Reprezentantów nad budżetem na 2023 rok dla departamentu, na czele którego stoi Mayorkas. Komórka zajmować ma się rządową weryfikacją informacji pojawiających się w amerykańskiej przestrzeni medialnej. Chodzi głównie o kwestie obejmujące kryzys uchodźczy na granicy z Meksykiem, listopadowe wybory do Kongresu, czy wojnę na Ukrainie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję