Reklama

Zdrowie

Specjalista radzi

Co wolno po mastektomii?

Pacjentka po operacji może wrócić do normalnej aktywności, ale muszą w niej nastąpić pewne zmiany.

Niedziela Ogólnopolska 48/2021, str. 56

Adobe Stock

Anna Wyszyńska: Po mastektomii zalecana jest rehabilitacja. Czy zawsze jest ona konieczna?

Małgorzata Majchrewicz-Cebula: Zdecydowanie tak, ponieważ trzeba przywrócić sprawność mięśni, które przez zabieg operacyjny zostały w jakiś sposób naruszone. Jeżeli natomiast mastektomia była połączona z limfadenektomią, czyli usunięciem pobliskich węzłów chłonnych, to rehabilitacja jest sprawą priorytetową. Rozciągnięcie mięśni, ruch poprawiają odżywienie i dotlenienie tkanek. To z kolei powoduje, że rana lepiej się goi, a jednocześnie poprawia się zakres ruchu ręki po tej stronie, po której była wykonana operacja. Rehabilitacja jest bardzo ważnym elementem profilaktyki przeciwobrzękowej.

Kiedy należy rozpocząć rehabilitację ruchową?

Rehabilitację rozpoczynamy praktycznie na drugi dzień po zabiegu. Fizjoterapeuci pracują z pacjentkami już na oddziale szpitalnym; ruch jest, oczywiście, dozowany, dostosowany do samopoczucia pacjentki. Ważne, aby już w tym czasie wdrożyć ją do tego, by ręka po stronie operowanej w czasie snu czy odpoczynku w pozycji leżącej była układana wyżej, najlepiej na specjalnym klinie. Nigdy nie należy spać z opuszczoną ręką, gdyż wtedy mogą się tworzyć obrzęki limfatyczne. Układ krwionośny ma serce, układ limfatyczny natomiast nie ma swojej pompy, dlatego niezbędne są ćwiczenia oraz specjalne pozycje ułożeniowe.

Reklama

Jaki rodzaj ćwiczeń jest zalecany?

Najważniejsze są bardzo proste ćwiczenia, które nazywamy oddechowo-redresyjnymi. Polegają one na unoszeniu rąk pod różnym kątem, przy czym ręka zdrowa wspomaga rękę po stronie operowanej. Ruch jest zsynchronizowany z odpowiednim rytmem oddychania. Ćwiczenia, choć proste, poprawiają, jak wspomniałam, odżywienie tkanek, a także ruchomość w stawach, działają przeciwzakrzepowo, dotleniająco i rozluźniająco. Ma to duże znaczenie w sytuacji stresu związanego z operacją. Kilku takich podstawowych ćwiczeń uczymy pacjentki już na oddziale i zachęcamy, by kontynuowały je po wypisaniu ze szpitala, zwiększając liczbę powtórzeń. Ważne, by wykonywały te ćwiczenia kilka razy dziennie. Po wypisaniu ze szpitala pacjentki zazwyczaj otrzymują również skierowanie na 2-tygodniową rehabilitację w trybie ambulatoryjnym. To bardzo ważne – tej rehabilitacji nie można sobie „odpuścić”.

Czy po wypisaniu ze szpitala pacjentka może wrócić do normalnej aktywności czy powinna coś zmienić w swoim życiu?

Pacjentka powinna wrócić do normalnej aktywności, ale pewne zmiany muszą nastąpić. Ręka po operowanej stronie musi być już na zawsze pod ochroną. Trzeba unikać noszenia w niej ciężkich przedmiotów, zrezygnować z wysiłku fizycznego o dużej intensywności, tej ręki nie można dawać do pobrania krwi do badania, nie mierzy się na niej ciśnienia. Można się tego nauczyć i można w miarę normalnie z tym funkcjonować, trzeba tylko dokonać pewnych przewartościowań. Czasem żartujemy z pacjentkami, że ta ręka jest do wskazywania: ty zrobisz to, a ty zrobisz to... (śmiech).

A co z pracami domowymi? Czy trzeba ich unikać?

Nie jest to konieczne, jeśli prace domowe będą organizowane „z głową”. Bezpośrednio po operacji trzeba się oszczędzać, potem stopniowo można wracać do domowych obowiązków, pod warunkiem, że będą one dozowane, a ręka po stronie operowanej będzie chroniona i regularnie ćwiczona. Niektóre prace domowe są nawet korzystne, np. wieszanie upranej bielizny czy mycie okien, ponieważ odbywają się z uniesieniem ręki. Ale ten wysiłek musi być dawkowany ostrożnie, czyli można np. umyć tylko jedno okno na dzień.

2021-11-22 20:57

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Watykan: Benedykt XVI słaby fizycznie, bacznie śledzi wydarzenia

2022-01-14 12:28

[ TEMATY ]

Benedykt XVI

Vatican News/AFP

Benedykt XVI

Benedykt XVI

Pomimo sędziwego wieku (16 kwietnia będzie obchodził swe 95 urodziny) i zrozumiałej słabości fizycznej papież-senior Benedykt XVI bacznie śledzi wydarzenia, przyjmuje wizyty i prowadzi korespondencję - pisze na łamach portalu Famille chrétienne Anne Kurian.

Autorka powołuje się na słowa byłego dyrektora Radia Watykańskiego i rzecznika Stolicy Apostolskiej, a obecnie przewodniczącego zarządu Fundacji Ratzingera, o. Federico Lombardiego SJ, który 13 listopada odwiedził papieża-seniora w jego rezydencji w klasztorze Mater Eccclesiae wraz z laureatami Nagrody Ratzingera.

CZYTAJ DALEJ

Kanada/ Pierwszy lek doustny przeciw Covid-19 dopuszczony do stosowania w domu

Kanadyjskie ministerstwo zdrowia dopuściło do użytku pierwszy lek przeciw Covid-19, który może być stosowany w domu po przepisaniu przez lekarza – poinformowały w poniedziałek władze medyczne Kanady.

„Będzie ogromne zapotrzebowanie na tę terapię, która jest pierwszym lekiem doustnym do stosowania w domu” - mówiła na konferencji prasowej federalna naczelna lekarz kraju dr Theresa Tam, zwracając uwagę, że na początku dostawy będą niewielkie.

CZYTAJ DALEJ

Bp Muskus: każdy akt antysemityzmu jest zarazem aktem antychrześcijaństwa

2022-01-17 19:52

[ TEMATY ]

Dzień Judaizmu

bp Damian Muskus

judaizm

Magdalna Miła

Przemoc, czy to fizyczna, czy słowna, nie jest językiem dzieci Bożych – mówił bp Damian Muskus OFM podczas odbywającego się online spotkania z okazji Dnia Judaizmu. - Każdy akt antysemityzmu jest zarazem aktem antychrześcijaństwa, bo podcina święte korzenie, z których wyrastamy – podkreślił.

W spotkaniu, które odbyło się na platformie Zoom, uczestniczyli m.in. Tadeusz Jakubowicz, przewodniczący Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Krakowie, rabini Boaz Pash i Avi Baumol, Olga Adamowska oraz bp Robert Chrząszcz, ks. prof. Łukasz Kamykowski, przewodniczącego Rady Dialogu Ekumenicznego i Międzyreligijnego Archidiecezji Krakowskiej, a także dr Joanna Barcik, filozof.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję