Reklama

Jasna Góra

Z Jasnej Góry

Niedziela Ogólnopolska 48/2021, str. 5

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Krzysztof Świertok/BPJG

Górnicy przed „Barbórką”

„Stać na straży moralnie zdrowej rodziny” – postulował bp Paweł Stobrawa z Opola, który przewodniczył na Jasnej Górze Mszy św. podczas 31. Pielgrzymki Górników.

Biskup Stobrawa podziękował w homilii wszystkim pracownikom przemysłu wydobywczego za ich ciężką pracę, za dostarczanie surowców potrzebnych w codziennym egzystowaniu. Wyraził też troskę branży górniczej o miejsca pracy oraz zapewnił o modlitwie za bezrobotnych. Zachęcał, by górnicy mimo niepokojów towarzyszących ich pracy „inwestowali w swoje życie duchowe”, by opierali się na wierze. Apelował, by „stali na straży moralnie zdrowej rodziny”. Podkreślił, że dziś bardzo potrzeba rodzin „wielkich miłością i silnych Bogiem”.

Reklama

Górnicy wyrażali swoje obawy związane z zamykaniem kopalń i zakładów. Pielgrzymka była podziękowaniem za całoroczną pracę oraz modlitwą o bezpieczeństwo w kopalniach i za tych, którzy odeszli już na „wieczną szychtę”.

Ks. Dolindo Ruotolo „zagrał” na Jasnej Górze

był Zakochany w Matce Bożej i Jej był także bliski – mówił o ks. Dolindo Ruotolo znawca jego duchowości ks. Robert Skrzypczak, inicjator „Wieczoru z ks. Dolindo na Jasnej Górze”. W 51. rocznicę śmierci tego włoskiego kapłana, znanego z zawierzenia: „Jezu, Ty się tym zajmij”, zanoszona była modlitwa o jego beatyfikację. Zabrzmiała muzyka skomponowana przez ks. Dolindo, po raz pierwszy od jego czasów wykonane zostały jego kantaty. – To wydarzenie nie tylko duchowe, ale i historyczne – zauważyli organizatorzy wieczoru.

Odnosząc się do wielkiej popularności tego włoskiego kapłana w naszym kraju, ks. Skrzypczak zauważył, że dla zabieganego zlaicyzowanego człowieka, ks. Dolindo jest jak „aparat tlenowy” wiary, która nie jest cepeliowską tradycją, ale postawą życiową dającą duchową siłę.

Jubileusz jasnogórskiej szkoły muzycznej

Reklama

10-lecie swego istnienia świętowała jasnogórska szkoła muzyczna. Na tę uroczystość okolicznościowy list wystosował prezydent RP Andrzej Duda. Przypomniał, że „z kontemplacji jasnogórskiego Obrazu Matki Bożej inspirację czerpali tacy twórcy jak Feliks Nowowiejski, Wojciech Kilar czy Henryk Mikołaj Górecki”. „Cieszę się, że te wspaniałe tradycje są dzisiaj kontynuowane przez uczniów Jasnogórskiej Publicznej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I Stopnia w Częstochowie. Życzę całej społeczności szkoły wielu sukcesów, radości z dzielenia się pięknem muzyki i wytrwałości w rozwijaniu talentów” – napisał Andrzej Duda.

Jasnogórska Publiczna Ogólnokształcąca Szkoła Muzyczna I st. powstała w 2011 r. i nawiązuje do tradycji muzycznych i edukacyjnych Kapeli Jasnogórskiej założonej przez paulinów w XVI wieku.

– To dziękczynienie Bogu za każdego, kto swoją pracą sprawia, że to dzieło się rozwija – powiedział podczas Mszy św. kustosz Jasnej Góry o. Waldemar Pastusiak. W koncercie galowym wykonanym przez uczniów zabrzmiała muzyka ze zbiorów jasnogórskich – Completorium o. Eryka Briknera, paulina tworzącego w XVIII wieku.

Od tego roku szkolnego rozpoczęła swoją działalność Jasnogórska Szkoła Muzyczna II stopnia.

Jasnogórski flesz

Jasnogórska wieża została podświetlona na czerwono w ramach ogólnoświatowej kampanii RedWeek, organizowanej przez Papieskie Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie. Jej celem jest pogłębienie świadomości, że chrześcijanie są prześladowani za wiarę. Czerwone światło symbolizuje krew męczenników.

Msze św. roratnie będą odprawiane o godz. 6 w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej (w dni powszednie).

• 4 grudnia – pierwszosobotnie zawierzenie inicjowane przez Bractwo Najświętszej Maryi Panny Królowej Korony Polski; pielgrzymka stanu dziewic, wdów i wdowców, pustelnic i pustelników; początek Adwentowych Wieczorów Organowych (godz. 17).

• 5 grudnia – modlitwa przed Dniem Pomocy Kościołowi na Wschodzie; pielgrzymka Romów.

2021-11-22 20:57

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Niespełna milion pielgrzymów odwiedziło Jasną Górę w 2020 r.

[ TEMATY ]

Jasna Góra

pielgrzymki

Karol Porwich

Jasna Góra

Jasna Góra

Niespełna milion pielgrzymów odwiedziło w minionym roku Jasną Górę. Z powodu pandemii COVID-19 i związanych z nią ograniczeń było ich ponad czterokrotnie mniej niż w 2019 r. - wynika ze sprawozdania przedstawionego przez biuro prasowe sanktuarium.

„Rok 2020 przeżywaliśmy wspólnie z przybywającymi na Jasną Górę pielgrzymami pod duszpasterskim hasłem +Wielka tajemnica wiary+. Wskutek wprowadzanych przez rząd RP obostrzeń związanych z COVID-19, miniony okres zaznaczył się niekiedy poważnymi utrudnieniami w pracy duszpasterskiej naszego Sanktuarium oraz znacznym zmniejszeniem się liczby pielgrzymów i turystów w porównaniu z poprzednimi laty” – przypomniało Biuro Prasowe Jasnej Góry.

CZYTAJ DALEJ

Jak działa Boża Opatrzność? Poznaj kilka inspirujących świadectw!

2022-01-18 07:56

[ TEMATY ]

duchowość

Opatrzność

Karol Porwich/Niedziela

Często słyszymy w kościele o Opatrzności Bożej, ale czy zauważamy ją w swoim życiu? Oto kilka niezwykłych historii ukazujących, że Bóg ma wszystko pod kontrolą.

Dostałam sukienkę

CZYTAJ DALEJ

Poznań: W lutym premiera spektaklu „Śmierć Jana Pawła II” w Teatrze Polskim

2022-01-19 17:05

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

teatr

Archiwum prywatne

Zaszczytem był udział w obsłudze wizyty w Szczecinie Ojca Świętego Jana Pawła II

Zaszczytem był udział w obsłudze wizyty w Szczecinie Ojca Świętego Jana Pawła II

5 lutego w Teatrze Polskim w Poznaniu odbędzie się premiera spektaklu „Śmierć Jana Pawła II” w reż. Jakuba Skrzywanka. Spektakl został oparty na dokumentacji medycznej i wspomnieniach najbliższych współpracowników papieża, w tym kard. Stanisława Dziwisza i abp Mieczysława Mokrzyckiego.

Twórcy spektaklu przypomnieli, że „2 kwietnia 2005 roku o 21.37 osobisty papieski lekarz Renato Buzzonetti stwierdził zgon Jana Pawła II. W jednej chwili cale życie społeczne i kulturalne stanęło w miejscu. Tysiące ludzi wyszło na ulice, zatrzymały się samochody i komunikacja miejska, kibice przerwali rozgrywki ligowe. Najważniejszymi słowami tamtych dni stały się Santo Subito! (Święty natychmiast!)”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję