Reklama

Polska

Wolontariusze ŚDM w procesji na Skałkę

Światowe Dni Młodzieży będą obecne podczas ogólnopolskich uroczystości ku czci św. Stanisława na Skałce. 10 maja w tradycyjnej procesji z Katedry na Wawelu wolontariusze ŚDM poniosą kopię Krzyża Światowych Dni Młodzieży. W sanktuarium na Skałce wierni modlić się będą w intencji przygotowań i dobrego przeżycia spotkania młodych z Papieżem.

W tegorocznym święcie Patrona archidiecezji krakowskiej szczególne miejsce zajmą Światowe Dni Młodzieży, które już za 15 miesięcy zgromadzą młody Kościół w mieście św. Stanisława. Parafialni liderzy duchowych przygotowań oraz wolontariusze ŚDM przejdą procesję w koszulkach z logo ŚDM, poniosą flagi oraz przede wszystkim kopię Krzyża, który od ponad 30 lat pielgrzymuje wraz z młodymi po świecie. „Nieście go na cały świat jako znak miłości Pana Jezusa do ludzkości i głoście wszystkim, że tylko w Chrystusie umarłym i zmartwychwstałym jest zbawienie i odkupienie” - mówił Jana Paweł II w 1984 roku, powierzając go młodym. Wierni zebrani przy Ołtarzu Trzech Tysiącleci wysłuchają także świadectwa uczestnika poprzednich ŚDM.

Reklama

W procesji z darami wolontariusze zaniosą deklaracje uczestnictwa w projekcie L4 - jest to akcja, w której młodzież prosi o modlitwę za przygotowania do wydarzeń w Krakowie osoby chore i starsze ze swoich wspólnot lokalnych. Przedstawiciele parafii zaniosą także Pamiętniki Duchowych Przygotowań, czyli relacje z dotychczasowych działań podjętych na poziomie poszczególnych parafii archidiecezji krakowskiej.

Biskup Stanisław tron krakowskiej archidiecezji objął w 1072 roku po odebraniu nauki w kraju i za granicą. Nie są znane dokładne przyczyny konfliktu między biskupem a ówczesnym królem Bolesławem. Skończył się tragicznie - męczeńską śmiercią biskupa zaatakowanego podczas celebracji Eucharystii w kościele na Skałce.

Uroczystość ku czci głównego patrona Polski i archidiecezji krakowskiej obchodzona jest 8 maja. Tradycyjnie w niedzielę po tym dniu odbywa się procesja z katedry na Wawelu do sanktuarium na Skałce, z udziałem Episkopatu Polski, a po niej Msza św. przy Ołtarzu Trzech Tysiącleci. W tym roku będzie jej przewodniczył metropolita katowicki abp Wiktor Skworc, a homilię wygłosi metropolita przemyski abp Józef Michalik.

2015-05-07 10:49

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dzień Zwycięstwa ze św. Stanisławem

Niedziela legnicka 21/2018, str. II

[ TEMATY ]

św. Stanisław

AGD

Przy obelisku upamiętniającym bohaterów walki o wolność złożono kwiaty i zapalono znicze

Przy obelisku upamiętniającym bohaterów walki o wolność złożono
kwiaty i zapalono znicze

W Narodowy Dzień Zwycięstwa (8 maja) pamiętamy o tych, którzy za Ojczyznę walczyli oraz złożyli najwyższą ofiarę ze swojego życia za jej wolność i niepodległość. Tegorocznym obchodom towarzyszył również szczególny znak – relikwie św. Stanisława ze Szczepanowa, biskupa i męczennika, przywiezione do Olszyny specjalnie na tę okazję z legnickiej katedry.

CZYTAJ DALEJ

Franciszek: przyjmijmy Jezusa jako chleb życia

2021-08-01 12:23

[ TEMATY ]

papież Franciszek

youtube.com/vaticannews

„Nie troszczmy się jedynie o chleb materialny, zaspakajający nasz głód, ale przyjmijmy Jezusa jako chleb życia i, począwszy od naszej przyjaźni z Nim, uczmy się kochać siebie nawzajem. Bezinteresownie i bez kalkulacji” – zachęcił papież w rozważaniu poprzedzającym niedzielną modlitwę „Anioł Pański”.

Ojciec Święty nawiązał do czytanego w dzisiejszą niedzielę fragmentu Ewangelii (J 6, 24-35), przedstawiającego dalszy ciąg mowy o chlebie życia. Jezus wyrzuca szukającym Go ludziom interesowność, bo nie pojęli cudu rozmnożenia chleba i zatrzymali się jedynie na chlebie materialnym.

CZYTAJ DALEJ

Jasna Góra: Pamięć o Powstaniu Warszawskim wpisana w modlitwę i wota

2021-08-01 19:36

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Powstanie Warszawskie

Karol Porwich/Niedziela

Jasna Góra jest dziś miejscem szczególnej pamięci i modlitwy za Ojczyznę. W 77. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego paulini i pielgrzymi modlą się w intencji Ojczyzny, za poległych w jej obronie.

O. Samuel Pacholski, przeor Jasnej Góry prosił w modlitwie o życie wieczne dla wszystkich poległych polskich patriotów. - Dzisiaj pierwsza niedziela sierpnia, miesiąca, który obfituje w uroczystości maryjne i wydarzenia, które znacząco mówią o historii naszej Ojczyzny. Dlatego chcemy pamiętać o tych wszystkich, którzy oddali życie, tak jak Powstańcy Warszawscy przed 77. laty. Chcemy prosić o dar życia wiecznego dla wszystkich polskich patriotów, dla których ten miesiąc był czasem ich heroizmu, ich bohaterstwa, oddawania życia i przelewania krwi dla dobra Ojczyzny i Kościoła – modlił się jasnogórski przeor.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję