Reklama

Niedziela Małopolska

Czas dziękczynienia

Trzeba nam przyjąć świadectwo św. Judy Tadeusza, potwierdzone ofiarą jego życia i posługi – powiedział bp Jan Zając do zebranych na jubileuszu w parafii, u fundamentów której stanął gorliwy apostoł i wierny świadek Jezusa Chrystusa.

Niedziela małopolska 45/2021, str. VI-VII

[ TEMATY ]

Jubileusz parafii

MFS/Niedziela

Sumie odpustowej przewodniczył bp Jan Zając.

Sumie odpustowej przewodniczył bp Jan Zając.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W tegoroczny odpust parafii św. Judy Tadeusza w Krakowie-Czyżynach wpisały się uroczystości jubileuszowe. Zebrani na Mszy św. dziękowali za patrona oraz za dar parafii utworzonej dekretem kard. Adama Stefana Sapiehy 15 kwietnia 1951 r.

Parafia wczoraj i dziś

Jubileusz świętowano od stycznia. – Dzisiaj szczególnie prosimy św. Judę Tadeusza o jego opiekę dla nas i naszych rodzin oraz dla wszystkich, dla których ta świątynia jest domem modlitwy – powiedział wikariusz parafii, ks. Artur Czepiel przed rozpoczęciem Eucharystii, sprawowanej m.in.: w intencji parafian – o zdrowie, Boże błogosławieństwo i opiekę św. Judy Tadeusza oraz o wieczne szczęście w niebie dla zmarłego przed rokiem proboszcza – ks. Czesława Sandeckiego.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Ksiądz Czepiel jest autorem książki pt. Kraków Czyżyny. Parafia św. Judy Tadeusza. Z informacji w niej zawartych wynika, że o powstaniu parafii na terenie podkrakowskich Czyżyn oraz Łęgu myślano już na początku XX wieku. Starania przerwał wybuch I wojny światowej. Autor podkreśla: – Skierowany do tworzenia nowej parafii i budowy kościoła ks. Józef Zastawniak był świadom, jak trudne zadanie go czeka. Dlatego najpierw wybrał patrona – świętego apostoła Judę Tadeusza, który w Kościele jest znany jako orędownik spraw trudnych oraz beznadziejnych. Informuje, że budowę świątyni rozpoczęto w 1936 r. a w 1942 r., pomimo trwającej wojny, kard. Sapieha poświęcił kościół. Podczas okupacji sprawowano w nim nabożeństwa majowe, czerwcowe i październikowy Różaniec. W dzieje parafii, obok budowniczego kościoła, wpisali się także kolejni proboszczowie: ks. Stanisław Michałek, ks. Zbigniew Gerle, ks. Jan Gwizdoń i ks. Czesław Sandecki (na stronie: www.parafiaczyzyny.pl można poznać historię parafii).

Aktualnie mieszka tu kilkanaście tysięcy osób. Obok żyjących od pokoleń, są mieszkańcy sprowadzający się na nowe osiedla, do budowanych bloków. Na uroczystą Sumę odpustową przybyli licznie i parafianie, i zaproszeni goście. Reprezentowane były wszystkie stany i pokolenia. Wyróżniały się panie w krakowskich strojach.

Świętowanie

Mszy św. przewodniczył bp Jan Zając. Zwracając się do honorowego kustosza Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach, przedstawicielka parafii – Bożena Stanek podkreśliła: – Przyjacielu parafii (…) przybywasz do naszej wspólnoty, by wraz z nami wzywać wstawiennictwa św. Judy Tadeusza, naszego patrona. Chcesz także wyśpiewać Bogu dziękczynne Te Deum laudamus za 70 lat istnienia naszej czyżyńskiej parafii. I dodała: – Prosimy o modlitwę za parafialną wspólnotę i o pasterskie błogosławieństwo na dalsze lata pisania kolejnych pięknych kart jej historii. Razem z bp. Janem Eucharystię sprawowali m.in.: były proboszcz parafii ks. prał. Zbigniew Gerle, księża rodacy i kapłani z dekanatu Kraków-Bieńczyce i Kraków-Mogiła.

Reklama

W homilii bp Zając przypomniał m.in., że Jezus posłał do ludzi apostołów, którzy mieli nieść Ewangelię aż po krańce ziemi. Zaznaczył, iż jeden z najbliższych współpracowników Chrystusa został patronem parafii. Dodał, że Juda Tadeusz był świadkiem cudów czynionych przez Pana Jezusa, a także sam w Jego imię uzdrawiał i wyrzucał złe duchy, że był z Jezusem w Kanie Galilejskiej, na Górze Błogosławieństw, nad jeziorem Genezaret, w Betanii, w wieczerniku i w ogrodzie oliwnym, że rozmawiał z Mistrzem po Jego zmartwychwstaniu i widział Go wstępującego do nieba oraz doświadczył Jego mocy w dzień zesłania Ducha Świętego. Równocześnie bp Zając zauważył: – Jest czymś zaskakującym, że o człowieku obdarzonym tak wielką godnością, zachowały się tak skąpe informacje. Tradycja nazwała Judę Tadeusza ukrytym patronem zrozpaczonych. Ewangelie umieściły go na końcu listy apostołów. Przytaczają zaledwie jedną jego wypowiedź skierowaną do Jezusa podczas ostatniej wieczerzy. Tradycja przypisuje mu autorstwo przedostatniej krótkiej księgi Pisma Świętego. Jest kilka przypuszczeń na temat pokrewieństwa apostoła z Jezusem… Biskup zaznaczył, że Juda Tadeusz zginął śmiercią męczeńską, czego znakiem jest maczuga w ręku przedstawionego w ołtarzu głównym apostoła. Przekonywał: – Dzisiaj św. Juda Tadeusz stoi przed nami i mówi: „Patrzcie, słuchajcie, bo przynoszę wam dobrą nowinę!”.

Miłym akcentem jubileuszowych uroczystości było przekazanie medali św. Jana Pawła II, którymi, w związku z 70-leciem parafii, metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski odznaczył Annę Mendrecką i Andrzeja Sylwestra Basia. Proboszcz podziękował także wszystkim zaangażowanym w przygotowanie i uświetnienie uroczystości, ponadto – gościom i parafianom biorącym udział w święcie. Po procesji wokół kościoła i po błogosławieństwie uczestniczący w jubileuszu zostali obdarowani wspomnianą już publikacją ks. Artura Czepiela, przybliżającą historię parafii. Orkiestra dęta „Orzeł” z Trzebuni dała koncert nagrodzony przez słuchaczy brawami.

Zadania na dziś i jutro

Nawiązując do słów bp. Jana, który w homilii stwierdził, że uroczystość jest także świętem patrzenia w przyszłość, zapytałam proboszcza parafii, ks. Zygmunta Kosowskiego, co w dzisiejszych czasach ma charakter priorytetowy w pracy duszpasterskiej. – To na pewno powrót wiernych do życia religijnego, sakramentalnego po pandemii – stwierdza ks. Kosowski i zaznacza: – Trzeba zrobić wszystko, żeby ci, którzy się w tym trudnym czasie gdzieś zagubili, przeżywający strach, obawy, niepewność wrócili do wspólnoty parafialnej, na Msze św., na nabożeństwa.

Proboszcz zwraca uwagę na konieczność odbudowy grup parafialnych, ze szczególnym uwzględnieniem tych skupiających dzieci, młodzież, studentów. Podkreśla rolę organizowanych w parafii cyklicznych spotkań katechetycznych, w ramach których o wierze mówi prof. UPJPII ks. Marek Gilski. – To są krótkie, półgodzinne spotkania uświadamiające odbiorcom, że Biblia, katechizm zawierają żywe i aktualne treści – informuje ks. Kosowski. Ma nadzieję, że i w obecnych, niełatwych dla Kościoła czasach, ich wspólnota ma w niebie orędownika – św. Judę Tadeusza. Dodaje, iż w pierwszą niedzielę Adwentu do kościoła zostaną wprowadzone relikwie św. Rity: – Chcielibyśmy w naszym kościele stworzyć takie małe sanktuarium, w którym parafianie, mieszkańcy Nowej Huty i wszyscy szukający pomocy – w sprawach trudnych, po ludzku beznadziejnych – będą modlić się za wstawiennictwem św. Judy Tadeusza i św. Rity. A co z tego wyniknie, to tylko Pan Bóg wie.

2021-11-03 07:09

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jubileusz goleniowskiej fary

Niedziela szczecińsko-kamieńska 47/2021, str. VI

[ TEMATY ]

Goleniów

Jubileusz parafii

prezentacja parafii

Archiwum parafii

Autorem głównego ołtarza jest goleniowski rzeźbiarz śp. Stanisław Szulc

Autorem głównego ołtarza jest goleniowski rzeźbiarz śp. Stanisław Szulc

Kościół św. Katarzyny Aleksandryjskiej, dawny kościół farny, najokazalsza świątynia i zabytek Goleniowa, od 750 lat wpisany jest w krajobraz miasta nad Iną.

Istnienie w Goleniowie kościoła potwierdza dokument z 1271 r., którym książę pomorski Barnim I oddał goleniowską świątynię pod patronat klasztoru kongregacji kanoników regularnych św. Wiktora (wiktorynów) we Wkryujściu (Ückermunde). Trzy lata wcześniej – 1 lipca 1268 r. – książę Barnim I nadał grodowi nad Iną prawa miejskie i związane z tym liczne przywileje.
CZYTAJ DALEJ

Wybrani pomimo zdrady. Modlitwa i ekspiacja za kapłanów

2025-04-16 19:05

[ TEMATY ]

Wielki Czwartek

Karol Porwich/Niedziela

"Wybrani pomimo zdrady. Modlitwa i ekspiacja za kapłanów" – taki tytuł nosi mała książeczka napisana przez bp. Andrzeja Przybylskiego, wydana niedawno przez Edycję Świętego Pawła w Częstochowie oraz siostry honoratki.

Na tle mistycznych relacji Służebnicy Bożej Hilarii Główczyńskiej autor opisuje niezwykłe powołanie tej pokorne siostry honoratki do modlitwy i ekspiacji za grzechy kapłanów. Książka zaczyna się do tajemnicy Wielkiego Czwartku. "W ślad za prośbą Jezusa, abyśmy wzajemnie obmywali sobie nogi zdarza się, że do obmycia nóg zaprasza się ubogich, bezrobotnych, emigrantów czy więźniów. To piękny gest, ale nie wolno nam zapomnieć, że Jezus zaczął umywanie nóg od swoich najbliższych uczniów – od Piotra, którego przygotowywał do papieskiej godności, od Jana, który zasłynie jako umiłowany uczeń Mistrza i od innych apostołów, którzy przecież staną u początków sukcesji apostolskiej wszystkich ich następców, czyli biskupów. To nie jest tylko mały szczegół, ale coś o czym nie wolno nam w Kościele zapomnieć. Czystość najbliższych uczniów Chrystusa, czyli papieża, biskupów i ich współpracowników kapłanów wydaje się być dla Jezusa priorytetowa". – zaznacza autor książki. Dalsza jej część jest szczególnym wołaniem o modlitwę, pokutę i ekspiację za grzechy księży.
CZYTAJ DALEJ

„Nadzieja” – autobiografia papieża, która zaskakuje

2025-04-16 21:03

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Vatican Media

„To przede wszystkim była znakomita przygoda” – tak o najnowszej książce Papieża Franciszka Radiu Watykańskiemu – Vatican News, mówi Anna T. Kowalewska, jej tłumaczka na język polski. „Nadzieja. Autobiografia” to wyjątkowe dzieło, które miało ukazać się dopiero po śmierci Papieża, ale – jak podkreśla wydawca – potrzeby naszych czasów i Jubileuszowy Rok Nadziei 2025 skłoniły Franciszka do udostępnienia swoich wspomnień już teraz.

Jak zaznacza Kowalewska, „Nadzieja” to nie tylko duchowa opowieść, ale także wciągająca historia życia Jorge Mario Bergoglio, pełna zaskakujących wątków. „Zaczyna się jak książka przygodowa – można tu znaleźć nutę klimatów znanych z klasycznych powieści młodzieżowych” – mówi tłumaczka. Jednak szybko okazuje się, że to opowieść o człowieku, który z prostego księdza staje się przywódcą Kościoła, dążącym do jego reformy i zbliżenia do ludzi.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję