Reklama

Niedziela Sandomierska

Wyjątkowe muzeum

W Baranowie Sandomierskim oficjalnie otwarto Muzeum Teatru Polskiego Radia – Muzeum Słów i Głosów.

Niedziela sandomierska 44/2021, str. VIII

[ TEMATY ]

muzeum

otwarcie

ks. Wojciech Kania

Uroczystego otwarcia muzeum dokonali aktorzy, twórcy i przedstawiciele władz

Uroczystego otwarcia muzeum dokonali aktorzy, twórcy i przedstawiciele władz

Siedziba nowej placówki muzealnej znajduje się obok zespołu zamkowo-parkowego w Baranowie Sandomierskim. Na uroczystość zjechali się twórcy, aktorzy oraz gość honorowy, którego przy otwarciu muzeum nie mogło zabraknąć – Janusz Kukuła, dyrektor i reżyser Teatru Polskiego Radia. Obecni byli również przedstawiciele władz samorządowych na czele z marszałkiem województwa podkarpackiego Władysławem Ortylem, wicemarszałek Ewa Draus oraz władze Baranowa Sandomierskiego, które reprezentował burmistrz Marek Mazur. Uroczystości rozpoczęła Joanna Rawik, wykonując swój wielki przebój Romantyczność, opartą na motywie Poloneza As-dur op. 53 Fryderyka Chopina. Na scenie wystąpili najwybitniejsi aktorzy polskich scen teatralnych, mający na swoim koncie również wiele kreacji w Teatrze Polskiego Radia – Magdalena Zawadzka, Emilia Krakowska, Piotr Fronczewski, Krzysztof Gosztyła oraz przedstawiciele młodszego pokolenia.

– Muzeum Teatru Polskiego Radia jest miejscem, które będzie żyło. Stworzyliśmy w nim studia radiowe, by młodzi ludzie mogli pracować nad tym, co dla człowieka jest najważniejsze – nad wyobraźnią. W przyszłym roku chcemy w tym miejscu stworzyć Festiwal Sztuki Radiowej Cicho, Szeptem i na Ucho, którego patronem będzie Andrzej Mularczyk, pisarz, jeden z największych twórców radiowych. Kiedy zadzwoniłem do niego z prośbą o zgodę na wykorzystanie jego nazwiska, stwierdził: „Chcesz mnie uśmiercić” – powiedział Janusz Kukuła, dyrektor Teatru Polskiego Radia. Dyrektor Kukuła zapowiedział również realizację pomysłu ustawiania ławeczek poświęconych najwybitniejszym polskim aktorom. Patronem pierwszej z nich, która pojawi się wiosną przyszłego roku, zostanie Gustaw Holoubek. Wszyscy chętni mają możliwość poznania nie tylko historii radiowego teatru, począwszy od dwudziestolecia międzywojennego do czasów współczesnych, ale także dzieje najpopularniejszych powieści radiowych czyli Matysiaków i W Jezioranach. Wnętrza ekspozycji zainscenizowane zostały jako mieszkania właśnie tych dwóch najbardziej znanych słuchowisk radiowych, a powstały dzięki poszukiwaniom odpowiednich mebli, sprzętów pochodzących z lat 60. ubiegłego wieku. Autorem ich aranżacji jest dr hab. Marek Chowaniec, prof. Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.

Idea utworzenia Muzeum Teatru Polskiego Radia została zrealizowana dzięki Fundacji Teatr Wyobraźni. – To jeden z najważniejszych dni w moim życiu, bo udało mi się zrealizować moje marzenie. Kilka lat temu podczas spotkania z Januszem Kukułą postanowiliśmy stworzyć muzeum poświęcone dorobkowi Teatru Polskiego Radia, będące jednocześnie żywym miejscem spotkań aktorów, młodzieży, seniorów. I mam nadzieję, że nasze muzeum takie właśnie będzie – powiedział Wojciech Ramus, prezes Fundacji Teatr Wyobraźni i dyrektor Muzeum Teatru Polskiego Radia. Otwarcie muzeum stało się także okazją do uhonorowania Janusza Kukuły, związanego z Teatrem Polskiego Radia od kilkudziesięciu lat, medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, który wręczył mu doradca społeczny prezydenta RP Tadeusz Deszkiewicz.

2021-10-26 12:19

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bezpieczna przystań

Niedziela częstochowska 27/2021, str. III

[ TEMATY ]

opieka paliatywna

otwarcie

Agata Kornhauser‑Duda

Michał Janik/Niedziela TV

Nowy budynek to nowe możliwości opieki

Nowy budynek to nowe możliwości opieki

Agata Kornhauser-Duda wzięła udział w otwarciu nowego budynku Centrum Opieki Paliatywnej „Palium”.

Życzę, by to miejsce było przede wszystkim bezpieczną przystanią, gdzie króluje nadzieja wsparta szacunkiem do drugiego człowieka, gdzie potrzebujący, chory człowiek będzie mógł przede wszystkim godnie przeżyć swoje życie do końca, a państwo w życzliwej atmosferze będą mu towarzyszyć w przejściu, w moim przekonaniu, na tę lepszą stronę – powiedziała pierwsza dama RP do pracowników hospicjum.

CZYTAJ DALEJ

Ingres bp. Szymona Stułkowskiego do bazyliki katedralnej płockiej

2022-11-26 12:32

[ TEMATY ]

ingres

Płock

bp Szymon Stułkowski

PAP/Rafał Guz

W Płocku rozpoczęła się uroczysta Msza św. połączona z ingresem bp. Szymona Stułkowskiego do bazyliki katedralnej. Dotychczasowy biskup pomocniczy archidiecezji poznańskiej, mianowany 22 października przez Ojca Świętego Franciszka biskupem płockim, kanonicznie objął obowiązki biskupa diecezjalnego 31 października.

Dzisiejsza uroczystość jest dniem liturgicznej inauguracji posługi nowego biskupa płockiego. Mszę św. transmituje TVP 3 Warszawa, Telewizja Trwam, Katolickie Radio Diecezji Płockiej na kanale YouTube (KRDP TV), na facebooku KRDP i na antenie radiowej.

CZYTAJ DALEJ

Jasna Góra: spotkanie Komisji Maryjnej Konferencji Episkopatu Polski

2022-11-26 18:24

[ TEMATY ]

abp Wacław Depo

Komisja Maryjna KEP

Karol Porwich/Niedziela

Abp Wacław Depo

Abp Wacław Depo

Na Jasnej Górze odbyło się dziś jesienne spotkanie Komisji Maryjnej Konferencji Episkopatu Polski. Wśród tematów obrad znalazły się m.in. zagadnienia wynikające z potrzeby koordynacji także treści nauczania grup modlitewnych, apostolskich o rysie maryjnym, realizacja dzieła peregrynacji kopii Jasnogórskiego Obrazu w kolejnym jego, trzecim etapie, popularyzacja dokumentu „Maryjne Vademecum Duszpasterza”.

Przewodniczący Komisji abp Wacław Depo zwrócił uwagę na potrzebę podjęcia zadania nie tylko koordynacji osobowej, ale także treści nauczania grup modlitewnych, apostolskich o rysie maryjnym, jak np. Wojownicy Maryi i innych.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję