Reklama

Niedziela w Warszawie

Podziel się życiem

Oddawać własną krew, dobrowolnie i bezinteresownie, to gest o wysokiej wartości moralnej i obywatelskiej – powiedział św. Jan Paweł II 14 czerwca 2004 r.

Niedziela warszawska 41/2021, str. VII

[ TEMATY ]

krwiodawstwo

www.rckik.pl

Miejskie akcje oddawania krwi edukują postronnych i promują postawę altruizmu społecznego

Miejskie akcje oddawania krwi edukują postronnych i promują postawę altruizmu społecznego

Jeszcze 2-3 dekady temu zostanie honorowym krwiodawcą dawało publiczny prestiż. Dziś ta piękna postawa jest trochę marginalizowana. Zarówno w społecznym odbiorze, jak i wśród naszych indywidualnych wyborów. Chcąc zrobić dobry uczynek, preferujemy różne formy wolontariatu lub wsparcie finansowe osób i instytucji. Zapominamy o tym, że krwi nie da się wyprodukować, ani zastąpić, a jest potrzebna każdego dnia. Krew to dar życia – niby oczywistość, a jednak wielu z nas wciąż traktuje to hasło jak abstrakcję. Lecz rzeczywistość nie pozostawia złudzeń. Wczorajszy honorowy krwiodawca może dziś, np. na skutek wypadku, sam potrzebować krwi.

Krwiodawstwo w czasie zarazy

To już stała tendencja, że w sezonie wakacyjnym brakuje dawców krwi. Nie inaczej było także i w tym roku. Problem wydaje się jednak być bardziej dotkliwy niż w ubiegłych latach, ponieważ ze względu na epidemię COVID-19 na kilkanaście miesięcy wstrzymano wiele planowych zabiegów… Teraz gdy sytuacja normalizuje się, a chorzy mogą wreszcie liczyć na niezbędne interwencje medyczne, krew jest jeszcze bardziej potrzebna. Niestety dawców nie przybywa. Wciąż wiele osób boi się zakażenia, zaś ci, którzy są ozdrowieńcami, nie bardzo wiedzą, czy mogą w sposób bezpieczny podzielić się swoją krwią. Tymczasem – jak zauważa Edyta Ułasiewicz, lekarz transfuzjolog Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Warszawie – osoby, które przebyły infekcję, mogą oddać krew już 14 dni po zakończeniu izolacji. Nic nie stoi na przeszkodzie, by honorowymi dawcami stali się również ludzie, którzy przyjęli szczepionkę. Okres, w jakim można to zrobić, jest zależny od rodzaju preparatu. W przypadku przyjęcia szczepionki Pfizera krew można oddać już po upływie 48 godzin od zabiegu; dla produktu Astra Zeneca czas, jaki musi upłynąć od podania preparatu, to 14 dni. Szczegółowe instrukcje względem ograniczeń dla potencjalnych dawców, znajdziemy na stronie RCKiK pod adresem: https://www.rckik-warszawa.com.pl/kto-nie-moze-oddac-krwi .

Autentyczny altruizm

Reklama

– W przypadku promowania honorowego krwiodawstwa niezwykle istotne jest uświadamianie znaczenia krwi w ratowaniu życia i zdrowia ludzkiego. Człowiek jest jedynym źródłem tego leku, dla pacjentów, którzy jej potrzebują lub mogą potrzebować, a może być to każdy z nas. Bardzo ważną rolę w idei propagowania bezinteresownego oddawania krwi pełni najbliższe otoczenie, często to właśnie przyjaciele, którzy oddają krew zachęcają nas do takich działań. I jest to niezaprzeczalnie propagowanie dobrej altruistycznej postawy społecznej – stwierdza Edyta Ułasiewicz.

Warto pamiętać, że krew ma datę ważności, dlatego istotne jest by dawcy zgłaszali się regularnie, bez względu na to, jaką grupą krwi dysponują. Z użytecznego punktu widzenia, najbardziej potrzebna jest: 0 RhD, gdyż przy braku krwi odpowiedniej grupy, może być przetoczona każdemu potrzebującemu. Niestety, jest to jedna z najrzadziej występujących grup krwi.

Wyzwanie promocji honorowego krwiodawstwa, wzięły na siebie niektóre parafie – w tym dwie w Grodzisku Mazowieckim. 4 września w parafii św. Anny zebrano 4950 litrów krwi.

2021-10-05 10:33

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Osoby, które miały koronawirusa i wyzdrowiały mogą pomóc chorym

Osoby, które miały koronawirusa i wyzdrowiały mogą pomóc innym go pokonać, wystarczy oddać krew. Terapia osoczem pomaga w niektórych przypadkach uzyskać istotną poprawę stanu zdrowia pacjentów z COVID-19.

Chętni do uratowania innym zdrowia i życia, którzy mieli koronawirusa i wyzdrowieli powinni zgłaszać do centrów krwiodawstwa i krwiolecznictwa.

CZYTAJ DALEJ

O. Leon Knabit: Kryzys Kościoła?

2022-01-17 09:13

[ TEMATY ]

duchowość

o. Leon Knabit

Karol Porwich

Kryzys Kościoła. Kryzys wiary. Kryzys wartości. Kryzys ekonomiczny. Kryzys światowy. Kryzys. Kryzys. Tutaj chcę powiedzieć tylko o kryzysie Kościoła.

Samo pojęcie jest niejednoznaczne. Jeśli chodzi o sprawy zdrowotne, to w chorobie kryzys oznacza moment przełomu i jeśli ktoś go przetrzyma, to potem wszystko idzie już ku dobremu. Przeszedł kryzys i minęło zagrożenie. A w takiej sytuacji, jak te wymienione przeze mnie, to kryzys ma znaczenie pejoratywne. To jest coś złego, jakiś dramat, jeśli można tak powiedzieć.

CZYTAJ DALEJ

Przerażające wiadomości dot. eutanazji: w Holandii możliwa eutanazja niemowląt

2022-01-18 08:01

[ TEMATY ]

eutanazja

Adobe Stock

W Belgii, jako jedynym kraju świata z legalną eutanazją nie ma dolnej granicy wieku osób, które mogą się na nią zdecydować. Chorzy muszą być jednak w pełni świadomi swojej decyzji. Badania pokazują, że niezależnie od tych zapisów uśmiercane są chore noworodki. W Holandii eutanazja jest legalna dla osób powyżej 12. roku życia, ale funkcjonuje także tzw. Protokół z Groningen, pozwalający na eutanazję niemowląt.

W Belgii w 2014 r. wprowadzono poprawkę do ustawy, która zniosła granicę wieku pacjentów uprawnionych do eutanazji. W wypadku małoletnich zastrzeżono, że muszą być oni świadomi swojej decyzji, ich cierpienie musi mieć wymiar fizyczny, a choroba prowadzić do śmierci w najbliższej przyszłości. Nałożono też wymóg konsultacji z psychiatrą lub psychologiem dziecięcym, który musi potwierdzić, że małoletni jest "zdolny do rozeznania się" w swojej sytuacji. Wymagana jest również zgoda rodziców.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję