Reklama

Niedziela Świdnicka

Ewangelizacja pod kątem młodzieży

Kapłani z parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Wałbrzychu wraz z grupą świeckich od kilku lat podejmują pracę formacyjną wśród nastolatków w ramach przygotowań do bierzmowania.

Niedziela świdnicka 39/2021, str. I

[ TEMATY ]

formacja

bierzmowanie

przygotowanie

Ks. Mirosław Benedyk/Niedziela

Na koncercie hip-hopowym doskonale bawiła się także młodsza młodzież

Na koncercie hip-hopowym doskonale bawiła się także młodsza młodzież

Kolejnym przystankiem na drodze do pogłębiania wiary i świadomego bycia chrześcijaninem był parafialny dzień skupienia dla starszej młodzieży szkół podstawowych. – To cykliczna formuła, która się sprawdza. Każdego roku odbywają się trzy tego typu spotkania, które rozpoczynają lub podsumowują pewien etap formacji duchowej wśród kandydatów z klas VI, VII i VIII – relacjonuje ks. prał. Jan Gargasewicz, proboszcz parafii.

Praca u podstaw

We wrześniowym dniu skupienia uczestniczyła blisko setka młodych. Główna organizacja tego wydarzenia to zasługa i starania prężnie działającej przy parafii wspólnoty „Dom Boży”. Ta grupa świeckich w Wałbrzychu działa od 7 lat. Żyje i rozwija się dzięki słowu Bożemu, jego słuchaniu i rozważaniu, a także posługuje wszystkim potrzebującym, zwłaszcza modlitwą wstawienniczą. To ta wspólnota w głównej mierze prowadziła dzień skupienia, układała jego plan i animowała. W te działania doskonale włączają się miejscowi kapłani, którzy na czele z ks. Dawidem Fiołkiem służą posługą sakramentalną, rozmową duchową, czuwając nad całością dzieła.

Spotkanie młodych, które odbyło się pod hasłem „Boża miłość” w swoim programie zawierało zagadnienia związane z pogłębianiem relacji z Bogiem. Młodzież podejmowała pracę w grupach, gdzie rozmawiano m.in. o miłości ludzkiej, jednocześnie odkrywając, jaka jest miłość Boża. Nastolatkowie dowiedzieli się, że choć istnieją trudności w odkrywaniu własnej wartości, to Bóg przypomina człowiekowi o jego wartości stałej, niezmiennej, niezależnej od słabości grzechu. Bóg okazuje człowiekowi swoją miłość w każdym momencie jego życia i to jest źródło wartości człowieka.

Dlaczego nie ma młodzieży w Kościele?

Reklama

Istotnym punktem programu była wspólna Eucharystia, podczas której homilię wygłosił ks. Dawid Fiołek. – Dla wielu ludzi, szczególnie dla ludzi młodych, którym trudno jest doświadczać wiary, Jezus jest po prostu nikim. Jezus jest przez wielu ludzi odrzucony i nieważny. I nie dlatego, że ci ludzie są specjalnie jakoś źli, gorsi, ale dlatego, że nigdy Jezusa nie poznali – mówił wikariusz, zauważając, że dziś mówi się, że młodzieży nie ma w kościele. – I nie może jej być, ponieważ ta młodzież nie ma źródła, aby poznać Jezusa. Po co mam iść za kimś, kogo nie znam. Jak młodzież ma poznać Jezusa, skoro życie dorosłych oderwane jest od praktyk religijnych. Dlatego Boga trzeba szukać i to dzisiejsze spotkanie w naszej parafii jest taką okazją – mówił ks. Fiołek.

Muzyka i świadectwo

Mocnym finałem spotkania był koncert zespołu Heres/Wyrwani z Niewoli. Męski duet śpiewający chrześcijański hip-hop, zdobył serca młodych wałbrzyszan, którzy nie tylko żywo zaangażowali się w koncert, ale także z uwagą słuchali świadectwa muzyków, którzy przeżyli osobiste nawrócenie.

2021-09-22 07:48

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Siostra Papa: trzeba docenić rolę kobiet w formacji seminaryjnej

[ TEMATY ]

klerycy

formacja

Kobiety powinny być bardziej zaangażowane w formację seminarzystów. Jest to jeden z kroków na drodze powstrzymania nadużyć. Ma marginesie watykańskiego szczytu na temat ochrony nieletnich wskazuje na to włoska klaryska, s. Adriana Papa.

Jest ona przeoryszą klasztoru w Otranto, teologiem, autorką książek i dziennikarką. Podkreśla, że geniusz kobiecy zbyt mało wykorzystywany jest w formacji zarówno seminaryjnej, jak i kapłańskiej, co jest poważnym niedopatrzeniem. „Kobieca ręka w formacji ludzkiej seminarzystów jest bardzo przydatna” – wskazuje siostra Papa.

CZYTAJ DALEJ

Adwentowe Czwartki na Nowym Dworze [Zaproszenie]

2022-11-26 19:59

Karol Porwich/Niedziela

Duszpasterze parafii Opatrzności Bożej we Wrocławiu Nowym Dworze ul. Nowodworska 64, zapraszają na „Adwentowe Czwartki na Nowym Dworze”. W ramach wydarzenia sprawowana będzie Msza św. roratnia, podczas której wygłoszona zostanie tematyczna homilia. Po Eucharystii nastąpi wystawienie Najświętszego Sakramentu i rozpocznie się Uwielbienie Chrystusa Eucharystycznego. Na poszczególne czwartki zostały zaproszone zespoły i diakonie muzyczne, które swoim śpiewem wprowadzą w klimat adwentowy i uwielbieniowy. Wydarzenie odbywa sie pod patronatem Niedzieli Wrocławskiej.

Roraty dla młodzieży i dorosłych* - 4 homilie liturgiczne + Uwielbienie

CZYTAJ DALEJ

MŚ 2022 - Polska - Arabia Saudyjska 2:0

2022-11-26 16:11

[ TEMATY ]

sport

piłka nożna

PAP/EPA/Ronald Wittek

W porównaniu ze zremisowanym we wtorek 0:0 spotkaniem z Meksykiem w pierwszym składzie trener Czesław Michniewicz nie wystawił Jakuba Kamińskiego, Sebastiana Szymańskiego i Nicoli Zalewskiego. W ich miejsce wybiegli Arkadiusz Milik, Przemysław Frankowski i Krystian Bielik (cała trójka weszła z ławki rezerwowych w inauguracyjnym spotkaniu).

Po raz 136. w reprezentacji wystąpił jej kapitan Robert Lewandowski, a po raz 101. - Kamil Glik. Natomiast dla Grzegorza Krychowiaka był to 96. mecz w kadrze narodowej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję