Reklama

Kościół

Czym jest obraza uczuć religijnych?

Niedziela Ogólnopolska 39/2021, str. 17

[ TEMATY ]

prawnik

Karol porwich/Niedziela

Katarzyna Cincio: Czym jest obraza uczuć religijnych?

Bożena Biernat, prawnik: Artykuł 196 Kodeksu karnego mówi, że kto obraża uczucia religijne innych osób, znieważając publicznie przedmiot czci religijnej lub miejsce przeznaczone do publicznego wykonywania obrzędów religijnych, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat dwóch. Karane jest też złośliwe przeszkadzanie publicznemu wykonywaniu aktu religijnego Kościoła lub innego związku wyznaniowego. Prawo zakazuje też nawoływania do nienawiści na tle wyznaniowym.

Co mogę zrobić, gdy widzę zachowanie, które obraża moje uczucia religijne? Dokonać obywatelskiego zatrzymania i wezwać policję czy nagrać incydent?

W przypadku obrazy uczuć religijnych obywatelskie zatrzymanie nie znajduje uzasadnienia. Można natomiast utrwalić obraz i dźwięk z wydarzenia celem dalszego, ewentualnego, procedowania zdarzenia.

Co potem? Sami musimy złożyć zawiadomienie o dokonaniu przestępstwa? Gdzie składa się takie zawiadomienie i co powinno zawierać?

Zawiadomienie składa się przed organami powołanymi do ścigania przestępstw, a zatem przed policją lub prokuraturą. Forma takiego zawiadomienia w zasadzie nie ma większego znaczenia, do odczytania jego intencji i sensu zobowiązane są bowiem wymienione wcześniej organy.

Wielu katolików zbulwersowało uniewinnienie Adama Darskiego „Nergala”, który publicznie podarł Biblię. Czujemy się bezradni.

Sąd uznał, że artysta jest niewinny, bo osoby, które złożyły zawiadomienie o przestępstwie, nie brały udziału w koncercie. A jak wskazał SN: „Obraza uczuć religijnych nie może sprowadzać się do tego, że pokrzywdzony niejako poszukuje zdarzeń, sytuacji, które mogłyby jego uczucia obrażać”, stojąc jednocześnie na stanowisku, że obowiązkiem każdego współobywatela bądź współmieszkańca jest takie zachowanie, które nie będzie prowadziło do publicznego znieważenia przedmiotu czci religijnej i w konsekwencji obrażało uczucia religijne.

2021-09-22 07:48

Ocena: +3 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Oświadczenie adwokata ks. M. Króla dot. reportażu TVN24

[ TEMATY ]

oświadczenie

prawnik

Adobe Stock

"Materiał ten uchybia bowiem zasadom prawa prasowego, albowiem został sporządzony z naruszeniem staranności i rzetelności dziennikarskiej. Ukazane w nim zarzuty nie są zaś faktami, tylko pomówieniami zawierającymi zniesławiające ich adresatów treści. Oskarżenia, którymi „karmi” się widza są gołosłowne i nie mają poparcia w rzeczywistości. Tym samym stwierdzić należy – z całą stanowczością – że żadna z przedstawionych w reportażu sytuacji nie miała miejsca" - czytamy w oświadczeniu, które w imieniu ks. Mirosława Króla wystosował jego adwokat mecenas Mateusz Chlebowski. 9 czerwca na antenie TVN24 w programie "Czarno na Białym" został wyemitowany reportaż pt. "KRÓLestwo w Orchard Lake. To skandal Kościoła katolickiego". W filmie zarzuca się ks. Mirosławowi Królowi, rektorowi polonijnego seminarium duchownego w Orchard Lake m. in. molestowanie i napaści na tle seksualnym.

Publikujemy tekst oświadczenia adwokata ks. Mirosława Króla:

CZYTAJ DALEJ

Abp Grušas dla KAI: końcowy dokument zgromadzenia w Pradze bez propozycji reform

2023-02-08 15:23

[ TEMATY ]

synod

Karol Porwich/Niedziela

Propozycje reform w Kościele nie będą tematem dokumentu końcowego europejskiego zgromadzenia synodalnego, jakie w dniach 5-12 lutego odbywa się w Pradze. Potwierdził to przewodniczący Rady Konferencji Biskupich Europy (CCEE) abp Gintaras Grušas.

Odpowiadając na pytanie KAI, metropolita wileński oświadczył, że nie taki jest cel dokumentu ani samego procesu synodalnego. Zaznaczył, że „nie mamy przedstawiać rozwiązań problemów, mamy doświadczać synodalności:. Spodziewa się jednak, że problemy i „rany”, o których mówiono w czasie zgromadzenia, będą w nim wspomniane. – Ale to nie jest dokument programowy, nie będziemy więc w nim proponować ostatecznych rozwiązań problemów, jakie występują w Kościele – podkreślił abp Grušas.

CZYTAJ DALEJ

Premier: 8 lat więzienia dla Andrzeja Poczobuta to kolejny akt prześladowania Polaków na Białorusi

2023-02-08 14:56

[ TEMATY ]

premier

Krystian Maj/KPRM

8 lat więzienia dla Andrzeja Poczobuta to nieludzki wyrok białoruskiego reżimu i kolejny akt prześladowania Polaków na Białorusi. Zrobimy wszystko, by pomóc polskiemu dziennikarzowi, odważnie pokazującemu prawdę - podkreślił w środę premier Mateusz Morawiecki.

"8 lat więzienia dla Andrzeja Poczobuta. Nieludzki wyrok białoruskiego reżimu. To kolejny akt prześladowania Polaków na Białorusi. Zrobimy wszystko, by pomóc polskiemu dziennikarzowi, odważnie pokazującemu prawdę" - napisał szef rządu na Twitterze.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję