Dożynki 2021 – wciąż w świetle pandemii, nie zawsze na stadionie czy wiejskim placu z rozbudowanym ceremoniałem, zawsze – zgodnie z prastarym polskim obyczajem w kościele, przed ołtarzem, liturgicznie, w podziękowaniu Bogu za plony. Tak było m.in. w Paszowicach.
Dożynki odbyły się tutaj 22 sierpnia, czyli tuż po święcie Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, z którym wiąże się stare polskie przysłowie „Na Wniebowzięcie pokończone żęcie”. Mszy św. przewodniczył proboszcz, ks. Przemysław Słyszko.
– Wielu mieszkańców wciąż związanych jest tutaj z rolą – mówi ksiądz proboszcz. – Muszę dodać, że wciąż poznaję parafię. Jestem w Paszowicach od listopada ubiegłego roku, objąłem parafię po śmierci poprzednika, zmarłego podczas pandemii.
Przed ołtarzem stanęły dwa piękne dożynkowe wieńce w kształcie koron, co bardzo spodobałoby się etnografom, gdyż wykonane zostały zgodnie z kanonem, czyli tak, jak czyniły to jeszcze nasze prababcie, kontynuujące tradycje przodków. Ideolodzy progresywnie nastawionych kręgów głoszą tezę, że to echa zwyczajów plemiennych, archaiczne, zbędne w nowoczesnym społeczeństwie. Pandemia COVID-19 pokazała, jak bardzo się mylą – lewicowe tezy nie odpowiadają rzeczywistości. Tradycja oznacza ciągłość, wspólnotę wiary, ciepło, przyjemność spotkania towarzyskiego, czyli to wszystko, za czym wiele osób podczas obostrzeń spowodowanych pandemią wyrażało publicznie tęsknotę.
Radosne podziękowanie za tegoroczne plony we wspólnocie parafialnej zjednoczyło mieszkańców Julianowa, Lindowa, Stanisławowa i Wapiennika, czyli uczestników Lindowskiego Festynu Dożynkowego, który odbył św. 19 sierpnia w parafii pw. Zesłania Ducha Świętego w Lindowie.
Był on wyrazem wdzięczności Bogu za dary, których On udziela, a jednocześnie prośbą o dalsze Boże błogosławieństwo w pracy na roli. Dlatego na rozpoczęcie uroczysty i barwny korowód, podczas którego wieziono wieniec dożynkowy przypominający 100. rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę, z udziałem rolników, sadowników, ogrodników, pań z Koła Gospodyń w pięknych strojach, Rycerzy Kolumba z Lindowa i Działoszyna przybył do kościoła. Tam wszystkich (także przedstawicieli OSP i władz samorządowych) powitał proboszcz ks. Jacek Marciniec i wprowadził do świątyni, gdzie Sumę odprawił i homilię wygłosił ks. Mariusz Sztaba.
Fragment fresku przedstawia męczeńską śmierć z rąk pogan św. Brunona z Kwerfurtu
W kalendarzu liturgicznym przypada 12 lipca wspomnienie obowiązkowe św. Brunona-Bonifacego z Kwerfurtu - mnicha benedyktyńskiego, kapelana cesarskiego, arcybiskupa misyjnego i męczennika. W 2009 r. Kościół uroczyście obchodził 1000. rocznicę jego męczeńskiej śmierci w okolicach Giżycka.
Brunon-Bonifacy urodził się w 974 r. w arystokratycznej rodzinie saskiego grafa w Kwerfurcie. Kształcił się w szkole katedralnej w Magdeburgu. W 995 r. został mianowany kanonikiem na dworze cesarza Ottona III i wraz z nim udał się do Rzymu. Tam w 998 r. wstąpił do zakonu benedyktynów w klasztorze na Awentynie. Zapewne wówczas otrzymał imię zakonne Bonifacy. Pięć lat przed nim w tym samym klasztorze przebywali św. Wojciech i bł. Radzim. W 999 r. Brunon złożył śluby zakonne.
Bp Jacek Kiciński CMF: - Módlmy się o kapłanów kochających Boga, Kościół i ludzi
2025-07-12 11:37
ks. Łukasz
ks. Łukasz Romańczuk
Po raz czwarty w Miliczu odbywa się Pielgrzymka Margaretek i Dwunastek. To pielgrzymka osób, które każdego dnia modlą się za kapłanów oraz o wierne i święte powołania do życia kapłańskiego zakonnego i misyjnego.
Pielgrzymka rozpoczęła się od adoracji Najświętszego Sakramentu oraz modlitwy różańcowej prowadzonej przez ks. Waldemara Kocendę, proboszcza parafii Narodzenia NMP w Miękini oraz koordynatora Margaretek w Archidiecezji Wrocławskiej. Z racji deszczowej pogody tym razem pielgrzymi nie zgromadzili się na placu kościelnym i przy ołtarzu polowym, ale w kościele św. Anny. Eucharystii przewodniczył bp Jacek Kiciński CMF, a w słowie wprowadzenia ks. Waldemar Kocenda, witając wszystkich obecnych oracz uczestników pielgrzymki powiedział: Ufamy, że nasza wspólna modlitwa przyczyni się do wielkiego dzieła, które zawiera się w słowach: “Proście Pana żniwa, żeby posłał robotników na swoje żniwo”.
W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.