Siła papiestwa
Po poważnej, trzygodzinnej operacji jelita grubego, którą niedawno przeszedł 84-letni Jorge Mario Bergoglio, wielu publicystów uważa, że Franciszek nie będzie już tak sprawny fizycznie. Amerykański watykanista John L. Allen Jr. twierdzi jednak, że siła papiestwa polega nie tylko na sprawnym zarządzaniu Kościołem, ale też na potędze symbolu. Przypomina również św. Jana Pawła II, który aż 10 razy przebywał w klinice Gemellego, a nie przeszkodziło mu to w byciu jasnym znakiem Chrystusowej Ewangelii.
Vida Nueva
Zakony pod lupą
Reklama
Około 12, najczęściej nowych, zgromadzeń zakonnych czy instytutów życia konsekrowanego znajduje się obecnie „pod lupą” Watykanu w związku z niepokojącymi sygnałami dotyczącymi ich funkcjonowania, które dotarły do Kongregacji ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego – wyjawił w wywiadzie dla hiszpańskiego tygodnika Vida Nueva abp José Rodríguez Carballo, sekretarz dykasterii. Zwykle są to podejrzenia o złe zarządzanie środkami materialnymi instytutów, nadużycia władzy duchownej lub problemy związane z życiem uczuciowym. Nowe formy życia konsekrowanego formalnie mogą powstać wtedy, kiedy zaaprobuje je biskup lub bezpośrednio Stolica Apostolska. Na kościelnej władzy spoczywa obowiązek rozeznania prawdziwości charyzmatu, który fundator odkrył. Kryteria rozpoznania to: wspólnota z Kościołem; owoce duchowe, które z niego wypływają; poszanowanie dla dotychczasowych form życia konsekrowanego – żeby nowe instytuty nie powstawały w kontrze do starych; pożytek dla ewangelizacji.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Settimana
Liderzy świata prawosławnego
Najważniejsi hierarchowie Kościoła prawosławnego to patriarcha Konstantynopola Bartłomiej I i patriarcha Moskwy Cyryl I. Obecnie obydwaj są skonfliktowani z powodu autokefalii – niezależności, którą ofiarował Ukraińcom Bartłomiej. Obydwaj są już zaawansowani w latach – Bartłomiej ma 81 lat, a Cyryl – 74 i dziennikarze zastanawiają się, kim będą ich następcy.
W przypadku Moskwy wydaje się, że będzie to metropolita Hilarion, odpowiedzialny za kontakty zagraniczne moskiewskiej Cerkwi. Ma 55 lat, jest intelektualistą, teologiem i kompozytorem. Ma bardzo dobre kontakty z częścią administracji Kremla, zwłaszcza z szefem rosyjskiego MSZ Siergiejem Ławrowem. Hierarchą bliższym Putinowi jest natomiast abp Tichon, metropolita Pskowa. Kandydatami do sukcesji w Konstantynopolu są metropolita Emmanuel, egzarcha w Paryżu, którego Bartłomiej posyła w najtrudniejszych misjach, oraz stojący na czele prawosławia w USA metropolita Elpidoro.
ENS
Liberalizacja afrykańskich anglikanów
Reklama
Kapłaństwo kobiet u anglikanów to sprawa stosunkowo niedawna. Kobiety biskupi – jeszcze świeższa. W Afryce są to przypadki bardzo rzadkie. Toteż informacja o tym, że w drugiej kenijskiej diecezji anglikański synod zdecydował, iż biskupem zostanie kobieta, wywołała małą sensację. Biskupem została 52-letnia Rose Okeno, która od dłuższego czasu nosi strój duchowny. Miała dwóch męskich kontrkandydatów, ale w tajnym głosowaniu elektorzy wybrali właśnie ją. Stanie ona na czele wiejskiej, zamieszkałej w większości przez anglikanów diecezji Butere w zachodniej Kenii.
Pierwszą kobietą biskupem w Kenii była Emily Onyango – została biskupem pomocniczym w Bondo pół roku temu, w styczniu. Obydwa wybory pokazują, że afrykańscy, w większości konserwatywni pod tym względem, anglikanie zmieniają swoje przekonania. Szacuje się, że Kościół anglikański liczy w Afryce 40 mln wyznawców. /pr
KAI
Punkt szczepień
„Katedra św. Szczepana jest odpowiednim miejscem, aby przypomnieć ludziom, że szczepienia mają coś wspólnego z samoobroną, miłością bliźniego i ochroną innych, więc wierzymy, że jest to do tego dobre miejsce” – powiedział arcybiskup Wiednia kard. Christoph Schönborn w rozmowie z dziennikarzami w przeddzień otwarcia punktu szczepień w katedrze w austriackiej stolicy. Od 12 sierpnia jest tam czynny punkt szczepień przeciwko COVID-19. W połowie lipca w Austrii zaszczepionych było 45,9% mieszkańców.