Reklama

Niedziela Małopolska

Swoista lekcja wiary

Bierzmowani oraz przeżywający pierwszą, drugą i trzecią rocznicę przyjęcia tego sakramentu, podsumowali czas przygotowań, uczestnicząc w pielgrzymce dziękczynnej do Rzymu – serca wiary świata chrześcijańskiego.

Niedziela małopolska 32/2021, str. VI

[ TEMATY ]

pielgrzymka

Rzym

Archiwum ks. M. Napory

Młodzi parafianie z Czarnego Dunajca przed Bazyliką Świętego Piotra w Rzymie

Młodzi parafianie z Czarnego Dunajca przed Bazyliką Świętego Piotra w Rzymie

Czas wakacyjny stał się dla grupy młodzieży z Czarnego Dunajca okazją do uczestniczenia w pielgrzymce dziękczynnej za dar bierzmowania. Grupa 70 młodych osób w ostatnich dniach lipca poznawała włoskie uroki oraz umacniała swoją wiarę, potwierdzoną w sakramencie bierzmowania.

Kontynuacja

Formacja, przygotowująca do przyjęcia sakramentu bierzmowania w Czarnym Dunajcu, zakłada udział bierzmowanych w pielgrzymce dziękczynnej. To istotne, aby kontakt młodego człowieka ze wspólnotą parafialną nie zakończył się w momencie przyjęcia wyczekiwanego bierzmowania, ale aby znalazł swoją kontynuację w działaniach i aktywnościach podejmowanych przy parafii. Wielu spośród tych młodych, bierzmowanych w ostatnich latach, na pielgrzymkę dziękczynną udało się kolejny raz. Niektórzy już po raz czwarty!

Reklama

To dowód na to, że ci młodzi są zaangażowani w życie parafii i niejednokrotnie nadają temu życiu parafialnemu piękniejszy kształt. Dzieje się tak za przyczyną wielu akcji podejmowanych przez grupę młodzieży przygotowującej się do bierzmowania, a wspierają ich starsi – koledzy i koleżanki. Do sztandarowej akcji Parafialnej Grupy Młodzieżowej: „Śladami Boga” należy zainicjowane i organizowane rokrocznie misterium męki pańskiej. Warto podkreślić, że nawet czas pandemii nie zatrzymał młodych, zaangażowanych w ten projekt. Podsumowaniem wszystkich działań oraz formacji duchowej jest wspomniana pielgrzymka dziękczynna do Rzymu.

Program pielgrzymki

Program wyjazdu był bardzo bogaty. Na trasie pielgrzymki znalazły się: Wenecja, Bolonia, Rzym, Loreto, Spiazzi. Bierzmowani uczestniczyli w Mszach św., odprawianych w szczególnych miejscach związanych z początkami chrześcijaństwa. Myślą przewodnią pielgrzymki były dary Ducha Świętego otrzymane w sakramencie bierzmowania, a realizowane w praktyce życia codziennego. Taka tematyka towarzyszyła homiliom oraz konferencjom wygłaszanym każdego dnia. Młodzi mieli również okazję poznać różne oblicza Kościoła, tego sprzed setek lat, jak również współczesnego. Odkrywali rozwój teologii na przestrzeni wieków oraz dowiedzieli się, w jaki sposób przyjmowano sakramenty w pierwszych wiekach chrześcijaństwa.

Pielgrzymka dziękczynna stanowiła dla bierzmowanych okazję do pogłębienia swojej wiary. Poznawanie historii Kościoła, przeróżnych jego dziejów to swoista lekcja wiary dla każdego uczestnika wyprawy. Wiedza bowiem buduje wiarę. Pięknie można to ująć, przypominając znane powiedzenie: „Jedna pielgrzymka do Rzymu, to tyle co całoroczna katechizacja”. Nie można wiary rozwijać, nie inwestując w odkrywanie świętego Kościoła grzesznych ludzi, prowadzonego przez Ducha Świętego. Wyprawa miała również uświadomić uczestnikom, że każdy z nich tworzy wspólnotę Kościoła, każdy jest cząstką tego Kościoła i jego świadectwo wiary to kolejna cegiełka dołożona do budowania tejże wspólnoty.

Świadectwo wiary

Reklama

Duma z wiary to cecha zapomniana w świecie, w którym liczy się poprawność polityczna i wszechobecna tolerancja obyczajowa i religijna. – Nie wstydzę się wiary i chodzenia do Kościoła – mówi jeden z uczestników tegorocznej pielgrzymki. Młodzi wielokrotnie mogli dać świadectwo swojej dumy z wiary, z tego że żyją w Kościele i dla Kościoła.

Równocześnie pielgrzymka stanowiła okazję do modlitwy o dobry wybór szkoły ponadpodstawowej, o właściwe decyzje, od których zależeć będzie przyszłość młodych. To także stosowny czas na refleksję nad powołaniem. Poznawanie miejsc świętych, odkrywanie zawiłych ścieżek życia wielu świętych, to konkretne przykłady, które mają pociągnąć ku Bogu i ku służbie dla Niego.

Dla wielu młodych to była pierwsza okazja, by w gronie rówieśników mówić o wierze, dzielić się nią, a co najważniejsze, nie wstydzić się jej. Codzienna wspólna modlitwa była okazją do uświadomienia sobie, że nie jestem sam we wspólnocie, że modlitwa, choć nieraz indywidualna, jednak buduje modlitwę całego Kościoła.

Pielgrzymka dziękczynna za dar bierzmowania to podsumowanie cyklu przygotowawczego do tego sakramentu. To świadectwo wiary młodych, którzy nie zatrzymali się tylko na samym bierzmowaniu, ale chcieli ten sakrament realizować w praktyce poprzez wspólną modlitwę i wspólne przeżywanie swojej wiary.

Oby ten czas przyniósł błogosławione owoce w postaci powołania – bo każdy z tych młodych zaproszony jest do realizowania charakterystycznej i niepowtarzalnej misji danej od Boga.

2021-08-03 11:47

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zrozumieć miłość Piotra

Niedziela Ogólnopolska 45/2015, str. 12-13

[ TEMATY ]

Kościół

Bazylika

Rzym

Grażyna Kołek/Niedziela

Rzym, Bazylika św. Jana na Lateranie

Rzym, Bazylika św. Jana na Lateranie

Rzymska Bazylika św. Jana na Lateranie została poświęcona 9 listopada 324 r. przez papieża Sylwestra I. W tym momencie ta pierwsza publicznie ustanowiona chrześcijańska świątynia w cesarstwie rzymskim stała się centrum życia Kościoła. To z tym miejscem najbardziej związany jest biskup Rzymu, a świątynia stanowi główny ośrodek jego diecezji. Bazylika Laterańska stała się papieską katedrą i tak pozostało po nasze czasy, o czym przypomina dzień upamiętniający wydarzenie sprzed niemal siedemnastu stuleci, powszechnie obchodzony w Kościele w randze święta

Już w 313 r., zaraz po ogłoszeniu edyktu mediolańskiego, cesarz Konstantyn podarował św. Milcjadesowi, papieżowi, posiadłości ziemskie w Rzymie, niegdyś podstępnie zrabowane przez Nerona rodowi Lateranów. Wybudowane tu koszary zostały zburzone, a istniejący pałac papież przyjął za swoją siedzibę, wkrótce rozszerzoną o papieską świątynię. Jeszcze w 313 r. Milcjades rozstrzygał tu podczas soboru spór z donatystami w ważnej kościelnej sprawie. To wydarzenie otworzyło całą serię działań, które w tym miejscu zostały podjęte na przestrzeni tysiąca lat: relacje ze światem chrześcijańskim, biskupami, zakonami, kapłanami, z władcami i możnymi tego świata, przeciwstawianie się wrogom zewnętrznym i wewnętrznym, zmagania o zachowanie wierności Słowu, troska o reformę Kościoła, działania na rzecz wzrostu i wewnętrznej stabilizacji wspólnoty uczniów. Działalność dogmatyczna, liturgiczna, administracyjna, sądownicza, polityczna, wpisane w blaski i cienie papiestwa, wypełniły dzieje ówczesnego świata i Kościoła. 161 papieży tu rezydujących, 5 soborów, rzesze ludzi zgromadzonych wokół papieża zapisało wielobarwną księgę historii, której zapomnieć ani wymazać się nie da. Istotą tej działalności była troska o Kościół, ten sam, którego zewnętrznym znakiem jest świątynia.

CZYTAJ DALEJ

Robert Lewandowski najlepszym piłkarzem świata 2021 w plebiscycie FIFA

2022-01-17 20:26

[ TEMATY ]

sport

piłka nożna

Robert Lewandowski

FIFA

fot. Getty Images

W plebiscycie FIFA głosują selekcjonerzy i kapitanowie drużyn narodowych, dziennikarze, a także internauci. Robert Lewandowski najlepszym piłkarzem świata 2021 w plebiscycie FIFA. Każda z tych grup ma 25-procentowy udział w końcowym wyniku. Nagroda jest przyznawana od 1991 roku.

CZYTAJ DALEJ

Centralne Nabożeństwo Ekumeniczne

2022-01-17 23:37

Marzena Cyfert

Centralne Nabożeństwo Ekumeniczne w ewangelicko-augsburskiej parafii Opatrzności Bożej we Wrocławiu.

Centralne Nabożeństwo Ekumeniczne w ewangelicko-augsburskiej parafii Opatrzności Bożej we Wrocławiu.

Nabożeństwo w ramach obchodów Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan, organizowanego przez Wrocławski Oddział Polskiej Rady Ekumenicznej, odbyło się w ewangelicko-augsburskiej parafii Opatrzności Bożej we Wrocławiu.

– W tym roku Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan świętujemy w czasie jednego centralnego nabożeństwa. To dla nas wielka radość i zaszczyt, że Wrocławski Oddział Polskiej Rady Ekumenicznej wybrał nasz kościół na miejsce tego nabożeństwa – mówił ks. Marcin Orawski, witając przybyłych na wspólną modlitwę.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję