Reklama

Niedziela Świdnicka

Od lat wspierają seniorów

W ogrodach Zespołu Ośrodków Wsparcia w Bielawie uroczyście świętowano jubileusz 30-lecia Dziennego Domu Seniora oraz 25-lecia Środowiskowego Domu Samopomocy.

Niedziela świdnicka 29/2021, str. IV

[ TEMATY ]

rocznica

Bielawa

dom seniora

FB @BielawaMiastoOficjalnie

Spotkanie ubogacił występ artystyczny podopiecznych ośrodka

Spotkanie ubogacił występ artystyczny podopiecznych ośrodka

W czwartek 1 lipca na spotkanie przybyli przedstawiciele lokalnych władz, wolontariusze, seniorzy oraz zaproszeni goście. Obchody uroczystości rozpoczęły się od Mszy św. którą sprawował biskup świdnicki Marek Mendyk.

Najlepsze lekarstwo

Biskup Mendyk wyraził wdzięczność osobom zaangażowanym w działalność ośrodka oraz złożył życzenia z okazji jubileuszu. – Jestem ogromnie wdzięczny osobom, instytucjom i miejscowemu samorządowi, że tego typu ośrodki nie tylko są, ale że się rozwijają, a ludzie tutaj chętnie przychodzą. Cieszy też wzrastająca liczba wolontariuszy, którzy na co dzień starają się pomagać i służyć seniorom – mówił biskup, dodając, że najlepszym lekarstwem dla drugiego człowieka jest drugi człowiek, serdecznie obecny, uśmiechnięty i otwarty.

Wsparcie dla seniorów

Reklama

Ośrodek wsparcia seniorów został utworzony w 1991 r. przez Annę Petruk. Od 18 lat placówkę prowadzi Grażyna Smolińska. W ciągu tego okresu zmieniała się siedziba, infrastruktura, otoczenie, wyposażenie oraz zakres usług.

Celem Domu Senior+ jest w szczególności poprawa jakości życia osób starszych, zapewnienie im wsparcia oraz pomocy adekwatnej do potrzeb i możliwości wynikających z wieku i stanu zdrowia, integracja społeczna, w tym rozwój działań samopomocowych, zwiększenie zaangażowania seniorów w życie społeczności lokalnej.

Natomiast Środowiskowy Dom Samopomocy jest ośrodkiem wsparcia, przeznaczonym dla osób niepełnosprawnych intelektualnie. Celem działalności ŚDS jest zapobieganie nawrotom choroby psychicznej, rehabilitacja społeczna oraz zapewnienie oparcia społecznego dla osób po przebytym leczeniu psychiatrycznym.

Zasługa wielu ludzi

Reklama

Oba ośrodki dla swoich podopiecznych organizują zajęcia terapeutyczne służące utrzymaniu sprawności psychofizycznej, prowadzą zajęcia rehabilitacyjne i sportowe. Organizowane przedsięwzięcia kulturalne i towarzyskie mają istotny wpływ na zdrowie fizyczne i psychiczne, wyzwalają u seniorów wiarę we własne siły, poczucie godności i przydatności. Działalność obu domów to zasługa wielu ludzi, którzy poświęcają swój czas i energię, by każdy korzystający z usług ośrodka czuł się dobrze, by jesień życia była pogodna i nie przebiegała w samotności.

– Statystyki pokazują, że seniorów jest i będzie coraz więcej. Dlatego takie działania są bardzo cenne. Organizowanie czasu, zajęć dla osób starszych, to naprawdę coś ważnego, zasługującego na wsparcie, także finansowe i na wielką pochwałę – mówił dla lokalnych mediów, obecny na uroczystościach Jarosław Kresa, wicewojewoda dolnośląski.

Burmistrz Bielawy Andrzej Hordyj, dziękując wszystkim pracownikom ośrodka, podkreślił ich wysokie kwalifikacje i kompetencje oraz umiejętność pozyskiwania środków na tego typu działalność, zapewniając o dalszym wsparciu i współpracy w dalszych latach.

Jubileusz ubogacił program artystyczny przygotowany przez seniorów, tort okolicznościowy, kwiaty, życzenia, podziękowania oraz koncert Szymona Wydry.

2021-07-14 12:11

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Mamy prawo poznać prawdę

Niedziela wrocławska 16/2015, str. 7

[ TEMATY ]

rocznica

Lilianna Sicińska

Msza św. w kościele św. Stanisław, Wacława i Doroty we Wrocławiu w 5. rocznicę katastrofy smoleńskiej

Msza św. w kościele św. Stanisław, Wacława i Doroty we Wrocławiu
w 5. rocznicę katastrofy smoleńskiej

Od pięciu lat każdego 10. dnia miesiąca do kościoła pw. św. Stanisława, Wacława i Doroty przybywają rzesze wiernych, by podczas Mszy św. za Ojczyznę modlić się za 96 ofiar smoleńskiej katastrofy i ich najbliższych. W 5. rocznicę tej tragedii Eucharystii przewodniczył abp Józef Kupny.

CZYTAJ DALEJ

Zjazd PZPS - Sebastian Świderski nowym prezesem

Sebastian Świderski został wybrany na prezesa Polskiego Związku Piłki Siatkowej. Wcześniej przy okazji Walnego Zgromadzenia Sprawozdawczo-Wyborczego Delegatów w Warszawie wycofało się wszystkich sześciu jego rywali i podczas głosowania był jedynym kandydatem.

Na Świderskiego oddano 88 głosów, dwie osoby wstrzymały się, a nikt nie był przeciw.

CZYTAJ DALEJ

Wielka radość. Wierni z naszej diecezji o beatyfikacji

2021-09-28 04:44

Katarzyna Artymiak

Dane nam było uczestniczyć w tak ważnym dla Polski i Kościoła wydarzeniu. Gaude, mater Polonia! Ta pieśń wprowadziła nas w uroczystą i podniosłą atmosferę Mszy św. beatyfikacyjnej, na której kard. Stefan Wyszyński i matka Elżbieta Róża Czacka zostali ogłoszeni błogosławionymi.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję