Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Śladem naszych artystów

Bohaterami spotkań z kulturą wysoką w stolicy diecezji byli prof. Lidia Grychtołówna oraz postacie twórców związanych z bazyliką katedralną.

Niedziela sosnowiecka 28/2021, str. IV

[ TEMATY ]

kultura

recital

Zagłębiowska Mediateka

Lidia Grychtołówna podczas recitalu

Lidia Grychtołówna podczas recitalu

Z inicjatywy Towarzystwa Muzycznego im. Ignacego Jana Paderewskiego w Sosnowcu oraz Miejskiej Biblioteki Publicznej w Sosnowcu odbył się recital fortepianowy prof. Lidii Grychtołówny. Wydarzenie miało miejsce w auli Zagłębiowskiej Mediateki. Podczas spotkania nadano artystce honorowe członkostwo Towarzystwa Muzycznego im. Ignacego Jana Paderewskiego. Wśród zaproszonych gości znaleźli się m.in. prezydenci miast: Rybnika – Piotr Kuczera oraz Sosnowca – Arkadiusz Chęciński.

– To było niecodzienne spotkanie z wyjątkową osobą. Profesor Lidia Grychtołówna to wybitna pianistka i pedagog, związana z Sosnowcem przez udział w czasie okupacji niemieckiej w tajnych kompletach w domu Janiny i Zdzisława Polańskich w Sosnowcu. Od momentu inauguracji działalności Towarzystwa Muzycznego im. Ignacego Jana Paderewskiego w Sosnowcu w 2018 r. jest naszym częstym gościem. Nadanie artystce honorowego członkostwa Towarzystwa Muzycznego jest ukłonem w stronę tej wybitnej postaci. Spotkanie w Zagłębiowskiej Mediatece przysporzyło wszystkim uczestnikom wiele wrażeń i doznań artystycznych – opowiada prowadząca recital Elżbieta Konieczna.

Reklama

Świętując 160. rocznicę urodzin Włodzimierza Tetmajera i 115. rocznicę zakończenia prac nad polichromią w sosnowieckiej bazylice katedralnej Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny chór katedralny Lutnia wyruszył śladami twórców polichromii katedry. Pielgrzymi odwiedzili sanktuarium św. Brata Alberta „Ecce Homo” w Krakowie oraz nawiedzili groby Włodzimierza Tetmajera i Henryka Uziembły.

– Naszą wyprawę śladami postaci związanych z diecezją sosnowiecką oraz bazyliką katedralną rozpoczęliśmy od modlitwy przy relikwiach patrona diecezji św. Brata Alberta. Można powiedzieć, że była to inauguracją zbliżającej się 30. rocznicy powstania diecezji sosnowieckiej. Odwiedziliśmy cmentarz, gdzie spoczywają twórcy katedralnej polichromii. Z Krakowa udaliśmy się do zamku w Nowym Wiśniczu, gdzie mogliśmy m.in. podziwiać malarstwo oraz rzeźbę prof. Czesława Dźwigaja, twórcy okazałych drzwi do katedry oraz pomnika dedykowanego służbom mundurowym przy bazylice katedralnej. To była wspaniała wyprawa-pielgrzymka – opowiada organista i dyrygent chóru Lutnia, Paweł Koch.

Polichromia Włodzimierza Tetmajera, jako jedna z największych jego realizacji w zakresie malarstwa monumentalnego, stanowi wyjątkowe dzieło, które pod względem artystycznym wpisuje się do skarbca sztuki diecezji sosnowieckiej, a także kultury narodowej. Dzieło wykonane przez Tetmajera przy udziale Henryka Uziembły zespalają w harmonijną całość wątki religijne, patriotyczno-historyczne i ludowe. Jest ona, z punktu widzenia ikonografii chrześcijańskiej, jednym z najbardziej oryginalnych dzieł sakralnych Tetmajera. Jak głosi inskrypcja umieszczona w kruchcie bazyliki katedralnej polichromia została wykonana „ku czci Bożej chwale i Rzeczypospolitej nieszczęśliwej wspomożenia dla dźwignięcia serc wszystkich Polaków”.

2021-07-07 11:38

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Mediolan: Andrea Bocelli zaśpiewa samotnie w katedrze w Mediolanie

[ TEMATY ]

katedra

Mediolan

recital

Andrea Bocelli

Włodzimierz Rędzioch

Wieczorem w Niedzielę Wielkanocną włoski tenor Andrea Bocelli wystąpi z recitalem za zamkniętymi drzwiami mediolańskiej katedry. Koncert, zatytułowany "Muzyka dla nadziei" będzie transmitowany na jego kanale na Youtubie.

"Jestem zaszczycony i szczęśliwy, mogąc odpowiedzieć 'tak' na zaproszenie miasta i katedry w Mediolanie, w dniu, w którym celebrujemy triumf w ufności w życie"

Podziel się cytatem
- mówi artysta, zapowiadając wielkanocny koncert, który odbędzie się za zamkniętymi drzwiami mediolańskiej katedry, bez udziału widzów. Andrei Bocellemu będzie towarzyszył jedynie organista, Emanuele Vianelli, który zagra na znajdujących się w świątyni jednych z największych organów na świecie. Tenor wystąpi charytatywnie, a sam koncert ma być przesłaniem nadziei dla Włoch i świata, pogrążonych w pandemii koronawirusa.

CZYTAJ DALEJ

Franek - nauczyciel miłości

Przed narodzinami naszego synka byliśmy daleko od Boga, a nasza wiara polegała na chodzeniu do kościoła dwa razy w roku: ze święconką na Wielkanoc i ewentualnie w Boże Narodzenie, jeśli się nam chciało. Dążyliśmy do życia łatwego i przyjemnego, ale wkrótce to nasze egoistyczne postępowanie miało się diametralnie zmienić...

Krótko po naszym ślubie moja żona Olga zaszła w ciążę. Po dwóch wcześniejszych poronieniach (pierwsze w 4. i drugie w 10. tygodniu ciąży) byliśmy pełni nadziei, że tym razem wszystko będzie dobrze. Nasza radość nie trwała jednak długo. Na pierwszym szczegółowym badaniu USG w 20. tygodniu ciąży, które zostało wykonane w Szpitalu Uniwersyteckim w Londynie, po raz pierwszy dowiedzieliśmy się, że są „nieprawidłowości”, i dostaliśmy skierowanie na jeszcze bardziej szczegółowe badanie. Wykazało ono, że nasze dziecko ma stopy końsko-szpotawe, jedną nerkę, która na dodatek była bardzo mała, oraz nieprawidłowości w strukturze mózgu. Okazało się również, że nasz synek ma bardzo rzadki problem genetyczny – niezbalansowaną translokację chromosomów 9 i 11 (na 9 brakuje genów, a na 11 jest ich za dużo). Zasmucona pani genetyk wymieniła nam wszystkie wady, które może mieć nasze dziecko: znaczne opóźnienie w rozwoju, rozszczepienie wargi i podniebienia, brak odbytu, męskie i żeńskie narządy płciowe, problemy z mózgiem oraz wiele innych. Na koniec poinformowała nas, że nadal możemy zakończyć ciążę, jeśli chcemy, mimo że był to już 24. tydzień. Przypadek naszego synka kwalifikował go do legalnego zabicia go aż do końca ciąży. Zdruzgotani takimi informacjami udaliśmy się do prof. Kyprosa Nicolaidesa – to światowej sławy lekarz, który wynalazł wiele metod ratowania dzieci w okresie prenatalnym. Niestety, on również potwierdził to wszystko, co wcześniej już usłyszeliśmy, i dodatkowo powiedział nam, że gdyby to było jego dziecko, to by je usunął. Nigdy nie zapomnę nocy po tamtym dniu – smutku, żalu, czarnych myśli i wylanych łez...

CZYTAJ DALEJ

Film animowany o św. Maksymilianie

2021-09-22 16:47

[ TEMATY ]

św. Maksymilian Kolbe

film animowany

Studio Filmów Rysunkowych

Postacie z filmu rysunkowego.

Postacie z filmu rysunkowego.

Powstaje film animowany o św. Maksymilianie.

Studio Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej razem z nowosądeckim Wydawnictwem Promyczek opracowuje film animowany o o. Kolbem pt. „Szalony Maks”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję