Reklama

Niedziela Małopolska

U Królowej Tatr

Na Wiktorówkach odbyły się uroczystości z okazji 160. rocznicy objawień Matki Bożej Marysi Murzańskiej.

Niedziela małopolska 28/2021, str. I

[ TEMATY ]

rocznica

objawienia maryjne

Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej

Metropolita wskazywał na Maryję jako wzór człowieka

Metropolita wskazywał na Maryję jako wzór człowieka

Tatrzańskim szlakiem 3 lipca przeszli Podhalanie i turyści na czele z abp. Markiem Jędraszewskim oraz kapłanami archidiecezji krakowskiej. Wierni podążali do najwyżej położonego sanktuarium maryjnego w Polsce, by oddać hołd Matce Bożej.

Reklama

Eucharystii przewodniczył metropolita krakowski. – W jednym z najpiękniejszych miejsc polskich Tatr (...) podziwiamy Boga w Jego dziełach, w świecie, który wyszedł z Jego stwórczych rąk – powiedział na początku homilii arcybiskup i przypomniał historię 14-letniej pasterki. Marysia Murzańska przeżyła w 1861 r. niezwykłe widzenie. Gdy dziewczyna z różańcem w dłoni szukała zagubionych owiec, polanę spowiła mgła, a w koronach drzew pojawiła się Matka Boża. Pasterka powiedziała: „Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus”. W odpowiedzi usłyszała wołanie o nawrócenie, pokutę, zadośćuczynienie za cierpienia zadawane Chrystusowi. – (Marysia – przyp. red.) przypominała w swoim dalszym, choć krótkim życiu, że trzeba tak żyć, jak oczekuje tego od nas Pan Jezus – podkreślił abp Jędraszewski. Duchowny przypomniał, że początkowo lekceważono to, co przekazywała dziewczynka, ale pod koniec XIX wieku kult Matki Bożej Jaworzyńskiej zaczął się rozwijać. Wierni modlili się, czerpali wodę z pobliskiego źródła, doznawali wielu łask. W czasie wojny i później gromadzili się na polanie partyzanci i żołnierze niezłomni.

Metropolita przypomniał, że w kolejnych latach kraj doznawał ucisku. – To miał być czas zniewolenia – zaznaczył i nawiązał do czasów dzisiejszych: – Wydarzenia sprzed 40 lat – siłą rzeczy – każą nam myśleć o tym, co się dzieje obecnie – o współczesnym naruszaniu czterech podstawowych płaszczyzn relacji. Mówił: – Chce się zaproponować taki styl myślenia i życia, jakby Pana Boga nie było – wymienił jako pierwsze arcybiskup. – Dziś można przedefiniować, czym jest rodzina –próbuje się to nam narzucić – kontynuował. – Będą bronić praw zwierząt i traw – a człowieka uważać za szkodnika – dodał.

W obliczu kryzysu kulturowego arcybiskup wskazał na Matkę Bożą Jaworzyńską, Królową ekologicznej chrześcijańskiej wizji świata, na Tę, która, osiągając jedność z Panem, otrzymała jedność ze sobą i światem. – Prośmy Matkę Najświętszą o tę łaskę serca, byśmy w dalszym naszym życiu nic piękniejszego, nic cudowniejszego nie znajdywali niż właśnie Ją – Królową Tatr – zakończył metropolita.

2021-07-07 11:38

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bp Dec: ludzie pokroju Judasza stoją w tle katastrofy smoleńskiej

[ TEMATY ]

rocznica

katastrofa smoleńska

Msza św.

homilia

bp Ignacy Dec

Ks. Daniel Marcinkiewicz

„Gdy spoglądamy na Judasza, jego zakłamanie i złodziejstwo, to nam z pewnością nasuwa się skojarzenie, że ludzie jego pokroju stoją w tle katastrofy smoleńskiej i tego, co się po niej wydarzyło” – mówił biskup Ignacy Dec podczas wieczornej Mszy św., w kościele Świętego Krzyża w Świdnicy. 10 kwietnia, Biskup Świdnicki przewodniczył Eucharystii, modląc się w 7. rocznicę katastrofy pod Smoleńskiem za ofiary tamtej tragedii.

W homilii bp Dec nawiązując do wydarzeń sprzed 7 lat dał świadectwo, że będąc 10 kwietnia 2010 roku wraz z wiernymi diecezji świdnickiej w sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Krakowie-Łagiewnikach na diecezjalnej pielgrzymce dziękczynnej za peregrynacje obrazu Jezusa Miłosiernego, jako jeden z pierwszych modlił się za ofiary katastrofy lotniczej. – Do mnie ta tragiczna wiadomość dotarła, gdy kończyłem poprawiać w Domu Pielgrzyma w krakowskich Łagiewnikach moją homilię, którą miałem wygłosić o godz. 11.00 w sanktuarium Bożego Miłosierdzia do naszych pielgrzymów, przybyłych na zakończenie w naszej diecezji peregrynacji obrazu Jezusa Miłosiernego. Pamiętam, że po otrzymaniu już pewnej wiadomości o śmierci 96. osób, a było to ok. godz. 10.00, pojawiły mi się w oczach łzy żalu, ukląkłem, odmówiłem dziesiątkę Różańca i zaraz udałem się do kaplicy św. Faustyny na dalszą modlitwę. Nasza Msza św. o godz. 11.00 w sanktuarium przerodziła się w modlitwę za ofiary tej katastrofy – mówił bp Dec.

CZYTAJ DALEJ

26 września odbędzie się liczenie wiernych uczestniczących w niedzielnych praktykach religijnych

2021-09-22 11:54

[ TEMATY ]

wierni

Karol Porwich/Niedziela

Zgodnie z uchwałą Konferencji Episkopatu Polski w tym roku doroczne badanie niedzielnych praktyk religijnych, czyli liczenie katolików zobowiązanych do uczestniczenia w mszy św. i przystępujących do komunii św., odbędzie się 26 września br. we wszystkich parafiach kraju.

Liczenie wiernych w kraju odbywa się tradycyjnie raz w roku, w jedną z niedziel października. W ubiegłym roku w związku z wprowadzeniem nowych zasadach w żółtych i czerwonych strefach i w trosce o zdrowie i życie wiernych planowane liczenie wiernych się nie odbyło.

CZYTAJ DALEJ

Film animowany o św. Maksymilianie

2021-09-22 16:47

[ TEMATY ]

św. Maksymilian Kolbe

film animowany

Studio Filmów Rysunkowych

Postacie z filmu rysunkowego.

Postacie z filmu rysunkowego.

Powstaje film animowany o św. Maksymilianie.

Studio Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej razem z nowosądeckim Wydawnictwem Promyczek opracowuje film animowany o o. Kolbem pt. „Szalony Maks”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję