Reklama

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Ukończone dzieło

Dobiegają końca prace związane z odbudową historycznego kształtu kościoła Ojców Franciszkanów w Zamościu.

Niedziela zamojsko-lubaczowska 26/2021, str. VIII

[ TEMATY ]

Zamość

odbudowa

Ks. Krzysztof Hawro/Niedziela

Odnowiona największa w Polsce XVII-wieczna barokowa świątynia

Odnowiona największa w Polsce XVII-wieczna barokowa świątynia

Zamojska świątynia franciszkanów została wzniesiona w latach 1637-65 i jest jedną z okazalszych i oryginalniejszych XVII-wiecznych budowli. Posiada monumentalną bryłę oraz elewacje zdobione bogatym detalem architektonicznym, pełna jest barokowej ekspresji i rozmachu. W przeszłości wielokrotnie ją przebudowywano, m.in. w XIX wieku na potrzeby wojska. W XX wieku franciszkański kościół został adaptowany na cele użyteczności publicznej, jednak obiekt zachował czytelną strukturę przestrzenną.

Zakres prac

Od kilku lat trwały prace, których celem jest przywrócenie historycznego wyglądu tego największego w Polsce XVII-wiecznego barokowego kościoła. Celem podjętych działań była także organizacja w zrewitalizowanej zabytkowej przestrzeni wnętrza i podziemi kościoła wydarzeń kulturalnych o charakterze świeckim i duchowym, w tym m.in. koncertów, wystaw, konkursów plastycznych, spotkań poetyckich, warsztatów. Prace renowacyjne przeprowadzono według projektu: ,,Rewitalizacja największego XVII-wiecznego barokowego kościoła oo. Franciszkanów w Polsce – Zamość”. Realizacji projektu podjęła się para?a rzymskokatolicka Zwiastowania Najświętszej Maryi Pannie Ojców Franciszkanów w Zamościu w oparciu o umowę nr POIS. 08. 01.00-00-1030/16-00 w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020 osi priorytetowej ,,8. Ochrona dziedzictwa kulturowego i rozwój zasobów kultury działania oraz ,8.1. Ochrona dziedzictwa kulturowego i rozwój zasobów kultury”. Wartość całkowita projektu: wyniosła 27 965 269,96 zł, z czego 23 711 041,63 zł pozyskano z funduszy Unii Europejskiej.

Perła baroku

Reklama

Kościół franciszkanów w literaturze historycznej i artystycznej uważany jest za jeden z najznamienitszych obiektów Rzeczypospolitej. Za tak wysoką oceną przemawiają artystyczne walory indywidualne budowli, a także jej niemal organiczne osadzenie w historycznej i architektonicznej panoramie idealnego miasta renesansowego.

Dziś, po kilku latach od rozpoczęcia prac, zrewitalizowana świątynia cieszy oczy wiernych, duszpasterzy i turystów odwiedzających Hetmański Gród. Jeszcze kilka tygodni, a będziemy mogli stanąć we wnętrzu świątyni, by podziwiać jej wnętrze. Na stronie internetowej, poświęconej podjętym pracom, znajdujemy informacje, że kościół posiada już sprawny system ogrzewania oraz pięknie ozdobiony plac przed wejściem, w którego centrum jest wyeksponowana figura Matki Bożej Niepokalanej.

Król instrumentów

W ramach dofinansowania unijnego Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w naszym odbudowywanym kościele przewidziano piszczałkowe organy. Wykonane w pracowni firmy Zych w Wołominie, już czekają na koncerty, których będą mogli wysłuchać odwiedzający świątynię. Są to organy 33-głosowe, składające się z ponad 2 tys. piszczałek.

Odkryte podziemia

Podjęte prace budowlano-konserwatorskie pomogły także w dostosowaniu i wyposażeniu podziemi obiektu na cele aranżacji muzealnej i działalności kulturalnej. Muzeum to będzie jednostką nowoczesną, prezentującą oryginalne zabytki w połączeniu z multimediami. Będzie tu można zobaczyć ekspozycję przybliżającą za pomocą nowoczesnych środków interakcyjnych obyczajowość pochówkową doby nowożytnej, szczególnie z okresu baroku.

2021-06-22 14:25

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zamość: 4 marca rusza międzynarodowy przegląd filmowy Sacrofilm

[ TEMATY ]

film

Zamość

Już po raz 22. w Zamościu odbędą się Międzynarodowe Dni Filmu Religijnego "Sacrofilm". Od 4 do 9 marca w Centrum Kultury Filmowej "Stylowy" na ekranie pojawią się filmy wybitnych twórców, m.in. Martina Scorsesego, Krzysztofa Zanussiego, czy Ryszarda Bugajskiego.

Uczestnikom tegorocznej edycji przeglądu towarzyszyć będzie temat przebaczenia i pojednania. Wśród zaproszonych gości będą twórcy filmowi: Wiktoria Trofimenko (Ukraina), Marek Tomasz Pawłowski i Małgorzata Walczak.

CZYTAJ DALEJ

Papież do słowackich jezuitów: wciąż żyję, choć niektórzy chcieli mojej śmierci

2021-09-21 13:42

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Grzegorz Gałązka

- Wciąż żyję, choć niektórzy chcieli mojej śmierci – powiedział papież Franciszek podczas spotkania ze słowackimi jezuitami 12 września w Bratysławie. Zapis tej rozmowy ukazał się we włoskim czasopiśmie „La Civiltà Cattolica”.

Ojciec Święty dodał, że wie, iż „odbywały się nawet spotkania prałatów”, którzy myśleli, że jego stan jest poważniejszy, niż mówiono i „przygotowywali konklawe”. – Cierpliwości! Dzięki Bogu czuję się dobrze – zapewnił papież.

CZYTAJ DALEJ

Sulęcin. Jak ożywić wiarę w parafii po pandemii?

2021-09-22 10:18

[ TEMATY ]

pielgrzymka

Rokitno

pandemia

Sulęcin

fb

Jak ożywić wiarę w parafii po pandemii ? - w takiej intencji 18 września pielgrzymowali do Rokitna wierni z parafii św. Henryka i św. Mikołaja w Sulęcinie. Hasło pielgrzymki brzmiało: "Chcemy was usłyszeć!".

- Od ponad 30 lat, w każdy pierwszy weekend miesiąca września, odbywa się dwudniowa piesza pielgrzymka z Sulęcina do Rokitna, z noclegiem w szkole Międzyrzeczu. W tym roku z racji pandemii nie mogliśmy tej szkoły zagospodarować, nie chcąc stwarzać jakiegokolwiek zagrożenia. Zdecydowaliśmy się zrezygnować z tej pielgrzymki i dwa tygodnie później zorganizować pielgrzymkę parafialną do Rokitna. Jej intencją było to jak ożywić wiarę w parafii po pandemii - mówi Mariusz Kępka, współorganizator pielgrzymki.  

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję