Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Diecezja

Uczcili papieską pielgrzymkę

22 lata temu, 14 czerwca 1999 r. Jan Paweł II odwiedził naszą diecezję.

Niedziela sosnowiecka 26/2021, str. III

[ TEMATY ]

rocznica

pielgrzymki

Piotr Lorenc/Niedziela

W rocznicę wizyty Jana Pawła II na placu Papieskim zgromadzili się wierni

W rocznicę wizyty Jana Pawła II na placu Papieskim zgromadzili się wierni

Data ta wpisała się w historię regionu, zawsze też jest wyjątkowo przypominana. 14 czerwca, mimo odwołanych uroczystości diecezjalnych z powodu pandemii, ok. godz. 19.00 na placu Papieskim w Sosnowcu zaczęły gromadzić się pierwsze grupy wiernych. Wkrótce dołączyła do nich wspólnota parafii Najświętszej Maryi Panny Różańcowej, która po zakończonej wieczornej Eucharystii udała się w procesji z relikwiami św. Jana Pawła II, aby wziąć udział w dziękczynnej modlitwie.

Reklama

Uroczystości przygotował ks. Paweł Kempiński, proboszcz parafii Najświętszej Maryi Panny Różańcowej, kustosz miejsca. Najważniejszym punktem uroczystości była wspólna modlitwa różańcowa, w prowadzenie której włączyli się: ks. Andrzej Cieślik – dziekan dekanatu, ks. Dariusz Salamon oraz ks. Piotr Ryż. Z wiernymi przybyli także: ks. Andrzej Mróz – proboszcz parafii św. Floriana w Sosnowcu oraz ks. Ryszard Pietrzak – wicedziekan dekanatu w Sosnowcu-Zagórzu. Oprawę muzyczną zapewniła schola z parafii Najświętszej Maryi Panny Różańcowej. Na zakończenie uroczystości zabrał głos kanclerz Kurii ks. Mariusz Karaś: – W imieniu bp. Grzegorza Kaszaka chciałbym przekazać serdeczne pozdrowienia dla wszystkich tutaj obecnych. Ksiądz Biskup – gdyby nie jego liczne obowiązki – z pewnością byłby tu dzisiaj z nami i cieszył się, że po raz kolejny możemy świętować rocznicę wizyty papieża Polaka. Dodam, już w imieniu wszystkich księży, że bardzo za wami tęsknimy i cieszymy się, że przynajmniej na otwartym powietrzu możemy zobaczyć znów wasze uśmiechnięte twarze – powiedział. Po błogosławieństwie i odśpiewaniu Apelu Jasnogórskiego uroczystość 22. rocznicy wizyty św. Jana Pawła II w Sosnowcu dobiegła końca.

Wcześniej, o godz. 15.00, na placu Papieskim zgromadziły się poczty sztandarowe w raz z reprezentantami Akcji Katolickiej Diecezji Sosnowieckiej na czele z prezesem Janem Majznerem oraz zastępcą asystenta kościelnego Akcji Katolickiej ks. Stanisławem Kołakowskim.

2021-06-22 14:25

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Warszawa: 50-lecie "Nostra aetate"

[ TEMATY ]

rocznica

Artur Stelmasiak/Niedziela

Deklaracja Soboru Watykańskiego II „Nostra Aetate” stała się kamieniem milowym w dialogu Kościoła katolickiego z judaizmem oraz z innymi religiami. 26 listopada w Sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski oraz w synagodze im. Nożyków w Warszawie odbędzie się świętowanie 50-lecia tego przełomowego dokumentu.

Uroczystości z okazji 50-lecia „Nostra aetate” rozpoczną się po południu przy Skwerze Kard. Wyszyńskiego w Warszawie. Gości powita sekretarz generalny Episkopatu bp Artur Miziński, a słowo wstępne wygłosi ambasador Izraela w Polsce Anna Azari. Następnie odbędzie się wspólne czytanie psalmów, w którym wezmą udział: przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki, naczelny rabin Polski Michael Schudrich oraz Mufti Muzułmańskiego Związku Religijnego w Polsce Tomasz Miśkiewicz. W programie spotkania zaplanowano również wykład rabina Naftaliego Ruthenberga oraz panel związany z analizą wersetu z Księgi Wyjścia. Moderatorem dyskusji będzie Krzysztof Ziemiec. Spotkanie zakończy wspólna modlitwa o pokój w synagodze im. Nożyków.

CZYTAJ DALEJ

Rozpoczęło się diecezjalne pielgrzymowanie maturzystów na Jasną Górę

2021-09-22 19:44

[ TEMATY ]

Jasna Góra

maturzyści

pielgrzymka maturzystów

Karol Porwich/Niedziela

Pielgrzymką maturzystów diecezji rzeszowskiej na Jasnej Górze rozpoczyna się tegoroczne diecezjalne spotkanie młodych z Matką Bożą Częstochowską.

Przez najbliższe miesiące, jeśli tylko sytuacja epidemiczna na to pozwoli, do Sanktuarium przybywać będą teraz uczniowie ostatnich klas szkół średnich, by zawierzyć nie tylko egzaminy, ale swoje dalsze wybory i życiową drogę.

CZYTAJ DALEJ

Jarmark benedyktyński w Jarosławiu

2021-09-23 09:26

archiwum Opactwa

Jeden ze straganów

Jeden ze straganów

W sobotę i niedzielę 18-19 września miejscowym Opactwie odbył się Jubileuszowy X Jarmark Benedyktyński.

Dziesiąta edycja Jarmarku Benedyktyńskiego, jak zwykle przyciągnęła odwiedzających, którzy mieli okazję przenieść się w średniowieczny świat, posłuchać folkowej muzyki w wykonaniu zespołów regionalnych. W ramach całego Jarmarku można było spotkać wystawców z Węgier i posmakować węgierskich potraw. Pojawiły się stragany z regionalnymi produktami, potrawami i rzemiosłem artystycznym. Oprócz tego na stoiskach nie zabrakło owoców ziemi, własnoręcznie wyprodukowanych przedmiotów związanych z Podkarpaciem. Wydarzeniu towarzyszyły występy i koncerty miejscowych artystów. Nie zabrakło również wielu atrakcji dla najmłodszych, zabaw oraz konkursów.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję