Reklama

Wiara

Jak powrócić do Serca Jezusa

Ponowienie Aktu oddania Polski Sercu Pana Jezusa to impuls do wzmożenia naszej misji ewangelizacyjnej.

Trwamy w dziękczynieniu dobremu Bogu i pasterzom polskiego Kościoła za ponowienie Aktu oddania naszej ojczyzny Najświętszemu Sercu Pana Jezusa, co miało miejsce 11 czerwca 2021 r. Chcemy jednak zapytać: i co dalej? Zastanawiamy się nad tym po to, by nie zatrzymać się wyłącznie na kolejnych rocznicowych obchodach. Traktujemy to wydarzenie jako impuls, jako Boże tchnienie Jezusowego Serca.

Rzeczy nowe i stare

W Kościele znajdujemy różne formy i przejawy kultu oraz pobożności. Wśród nich kult Serca Jezusowego, który śmiało można uznać za nieoceniony kościelny skarb. Kierując się biblijną mądrością, warto ukazać ten kilkuwieczny skarb z nową świeżością, w nowych formach, nieco nowym językiem. Takie zadanie stawia sobie Sercańskie Centrum Duchowości powstałe przy Zgromadzeniu Księży Najświętszego Serca Jezusowego, którego oficjalne otwarcie nastąpi jesienią br. w Krakowie z udziałem przedstawicieli różnych środowisk kościelnych w Polsce.

Propozycje dla parafii

Reklama

Zeszyt Pierwsze piątki miesiąca, który ukaże się w październiku, będzie zaadresowany do duszpasterzy. Pierwsza część obejmie sześć pierwszych miesięcy nowego roku kościelnego i duszpasterskiego. Później będą ukazywać się kolejne zeszyty w systemie półrocznym. Pakiet pierwszopiątkowy będzie obejmował punkty do kazań na niedzielę przed pierwszym piątkiem, by powiedzieć uczestnikowi niedzielnej Eucharystii, dlaczego warto przyjść w najbliższy piątek do kościoła. Tematem niedzielnym pierwszego roku będzie 12 obietnic z objawień udzielonych przez Pana Jezusa św. Małgorzacie Marii Alacoque. Druga i trzecia część materiałów będzie obejmować punkty do kazań, modlitwę wiernych oraz nabożeństwo wynagradzające przed wystawionym Najświętszym Sakramentem na pierwszopiątkową Mszę św. z udziałem dzieci i dorosłych. Każdy miesiąc będzie osadzany na fundamencie biblijnym – pierwszy temat na listopad „«Odnów nas, Boże, nasz Zbawco» (Ps 85) – Serce Jezusa, ulecz moją chorą duszę”. Dla dzieci zaproponujemy dostosowaną czasowo adorację eucharystyczną z wezwaniami do Serca Jezusa, uwzględniającymi język i wrażliwość dziecięcą, np. wezwanie „Serce Dzieciątka Jezus, naucz mnie kochać coraz więcej”.

Dla rodziców

Na wiosnę przyszłego roku będzie dostępny program duszpasterski na parafialne spotkania z rodzicami dzieci przed Pierwszą Komunią św. Będzie on obejmował 7 spotkań, od października do kwietnia, do przeprowadzenia w czwartek przed pierwszym piątkiem miesiąca. Będzie miał charakter ewangelizacyjny w duchu osobistego poświęcenia się Sercu Jezusa. Celem jest praktykowanie wraz z dziećmi, jeszcze przed Pierwszą Komunią św., pierwszych piątków oraz doprowadzenie do poświęcenia się rodziny Bożemu Sercu przed uroczystością komunijną. Program obejmie również przebieg białego tygodnia.

Katechezy szkolne

Na stronie Centrum będą dostępne katechezy do przeprowadzenia w szkole na 2 lub 3 dni przed każdym pierwszym piątkiem miesiąca. Służyć to ma zarówno ugruntowywaniu tej praktyki, jak i przypominaniu o niej. Katechezy będą przygotowywane dla dwóch poziomów: dla klas IV-VI i VII-VIII szkoły podstawowej oraz dla klas szkół ponadpodstawowych.

Rekolekcje parafialne

Reklama

To możliwość przeprowadzenia rekolekcji „Zapisani w Sercu Jezusa” w obecności relikwii św. Małgorzaty Marii Alacoque. Ich zasadniczym rysem jest osobisty akt poświęcenia się Sercu Jezusa we wspólnocie parafialnej. Podjęcie decyzji o takim akcie oddania pociąga za sobą konsekwencje zmiany stylu życia – na życie w łasce Bożej i budowanej wokół siebie jedności w rodzinie, w Kościele oraz w społeczeństwie. Rekolekcje przebiegają według programu duchowego „Otwarte i zranione serce. Droga 7 kroków od grzechu do wolności” i stanowią osobisty akt oddania się Sercu Jezusa. Parafie, które zdecydują się na przeprowadzenie takich rekolekcji, będziemy zachęcać, by w każdy pierwszy piątek miesiąca stworzyć możliwość złożenia takiego aktu przez kolejne osoby. Pomocą w tym stanie się dostępny duchowy program „Otwarte i zranione serce”, które umożliwi każdemu osobiste przygotowanie się do złożenia aktu oddania.

Nabożeństwa czerwcowe

Coroczne wydawanie rozważań na nabożeństwa czerwcowe będziemy przygotowywać w duchu spójności z tematem przeżywanego roku duszpasterskiego. Kult Serca Jezusa ma bowiem zawsze zadanie, by współodczuwać z Kościołem. Tej zasady mocno będziemy się trzymać.

Propozycje dla świeckich i duchownych

Propozycje dla świeckich poza parafią, czyli w domu rekolekcyjnym, są skierowane do tych, którzy oprócz Eucharystii i konferencji potrzebują indywidualnych rozmów i duchowego prowadzenia podczas trwania rekolekcji. Każda z naszych propozycji opiera się na osobistym akcie oddania się Sercu Jezusa. Zapraszamy na następujące sesje: „Serce Jezusa, odwieczne upragnienie świata” – rekolekcje dla osób indywidualnych; „Serce Jezusa, Królu i zjednoczenie serc wszystkich” – rekolekcje dla małżonków ze stażem 18+; „Serce Jezusa, cierpliwe i wielkiego miłosierdzia” – rekolekcje dla osób żyjących w związkach niesakramentalnych.

Zgodnie z prośbą sługi Bożego o. Dehona – założyciela sercanów, pragniemy zaprosić także kapłanów na rekolekcje zatytułowane: „Serce Jezusa, gorejące ognisko miłości”. Proponując duchową drogę opartą na osobistym poświęceniu się Sercu Jezusa, chcemy pomóc w odnowieniu swojej wiary i powołania, przeżywanych we wspólnocie Kościoła.

Początek drogi

Sercańskie Centrum Duchowości, które rozpoczyna swoją działalność, to początek drogi. Mamy serca rozgrzane miłością Serca Jezusa. Inspiruje nas Ono do podejmowania misji ewangelizacyjnej w budowaniu królestwa Bożego w duszach i w społeczeństwie. Rozpoczynamy z konkretnymi propozycjami duszpasterskimi i jednocześnie z przekonaniem, że będą one podlegać nieustannej weryfikacji. Chcemy być otwarci na różne głosy i wsłuchiwać się w opinie duszpasterzy i świeckich, by podejmować te wyzywania, które postawi przed nami kolejny etap czasu. Wspólnota SCD obejmuje aktualnie blisko 20 osób, wśród których są sercanie i świeccy.

Zapraszamy duchownych i osoby życia konsekrowanego, którym bliski jest kult Serca Jezusowego, na konferencję pastoralną, która będzie miała miejsce w dniach 8-9 października w Krakowie w ośrodku Domus Mater. Na zakończenie pierwszego dnia konferencji będziemy się modlić w bazylice Najświętszego Serca Pana Jezusa w Krakowie, prowadzonej przez ojców jezuitów, czyli w miejscu, w którym 100 lat temu oraz w tym roku zostaliśmy zawierzeni jako naród i Kościół w Polsce Sercu Jezusowemu.

Autor jest dyrektorem Sercańskiego Centrum Duchowości

www.duchowoscserca.pl

2021-06-22 14:24

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

5 rzeczy, które powinieneś wiedzieć o Sercu Jezusa

[ TEMATY ]

Serce Jezusa

Najświętsze Serce Pana Jezusa

Obraz Serca Jezusowego w Wyższym Seminarium Duchownym w Częstochowie

Obraz Serca Jezusowego w Wyższym Seminarium Duchownym
w Częstochowie

Czerwiec to w Kościele miesiąc poświęcony szczególnie Najświętszemu Sercu Pana Jezusa. Czy wiemy o nim to co najważniejsze? Oto 5 rzeczy, które przybliżą nas jeszcze bardziej do Serca naszego Pana!

1. Fragmenty z Pisma Świętego mówiące o Sercu Boga

CZYTAJ DALEJ

ME siatkarzy - Heynen: nigdy nie płakałem tak bardzo

2021-09-20 12:57

[ TEMATY ]

siatkówka

PAP/Andrzej Grygiel

Trener Vital Heynen nie kryje, że pożegnanie z reprezentacją Polski siatkarzy, do którego doszło w szatni po wywalczeniu brązowego medalu mistrzostw Europy, było bardzo emocjonalne. "Nigdy nie płakałem tak bardzo" - napisał w poniedziałek na Twitterze szkoleniowiec.

Umowa Heynena, który rozpoczął współpracę z biało-czerwonymi w 2018 roku, wygasa wkrótce. Prezes PZPS Jacek Kasprzyk jeszcze w sierpniu przekazał, że nie zostanie ona przedłużona, a Belg musiałby startować ponownie w konkursie na to stanowisko. Ten od jakiegoś czasu już dość wyraźnie sugerował, że nie zamierza tego robić, a po wywalczeniu brązu w niedzielę w katowickim Spodku w szatni właściwie pożegnał się już z podopiecznymi. To właśnie to spotkanie tak bardzo wzruszyło go.

CZYTAJ DALEJ

Brakuje blisko 10 tys. wolontariuszy. Szlachetna Paczka i Akademia Przyszłości pilnie poszukują chętnych

2021-09-21 14:31

[ TEMATY ]

szlachetna paczka

facebook.com/szlachetna.paczka

Szlachetna Paczka i Akademia Przyszłości pilnie poszukują wolontariuszy. Brakuje blisko 10 tyś. osób. To już ostatni moment, by się zgłosić. Rekrutacja potrwa jeszcze tylko dwa tygodnie.

Z obecną liczbą wolontariuszy Szlachetna Paczka może dotrzeć jedynie do 8 tys. rodzin, to o 60% mniej niż w poprzednim roku. Skala pomocy może być w tym roku zdecydowanie mniejsza także w Akademii Przyszłości. Jeżeli nie uda się zrekrutować brakującej liczby wolontariuszy, wsparciem zostanie objętych o 1600 mniej dzieci w porównaniu do poprzedniej edycji.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję