Reklama

Aspekty

Pod egidą Serca Jezusa

Wciąż chcemy rozwijać w parafii kult Najświętszego Serca Pana Jezusa. Ono może nam zapewnić niebo, a przecież to jest celem naszego życia – mówi ks. Piotr Kępka, proboszcz parafii w Wilkanowie.

Niedziela zielonogórsko-gorzowska 25/2021, str. IV

[ TEMATY ]

prezentacja parafii

Karolina Krasowska

Dziękuję moim poprzednikom za to, co zrobili w parafii – mówi ks. Piotr Kępka

Dziękuję moim poprzednikom za to, co zrobili w parafii – mówi ks. Piotr Kępka

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W 1994 r. bp Adam Dyczkowski erygował nową parafię pod wezwaniem Najświętszego Serca Pana Jezusa w Wilkanowie. Nowa wspólnota parafialna była wówczas w trakcie budowy swojej świątyni. Wielkie zaangażowanie parafian i ówczesnego proboszcza ks. Jerzego Piaseckiego doprowadziły do uroczystości konsekracji kościoła w 1996 r. Właśnie przypada 25. rocznica tego radosnego wydarzenia.

Najpierw była kaplica

Początki parafii w Wilkanowie sięgają 1981 r. i są związane z postacią emerytowanego kapłana ks. Bolesława Ślósarczyka. To on zainspirował grupę mieszkańców, aby we wsi urządzić kaplicę, gdzie będzie można odprawiać niedzielną Mszę św. I tak też się stało. Na kaplicę zaadaptowano należący do gminy zabytkowy, murowany budynek z pierwszej połowy XIX wieku, stojący przy ul. Wandy Komarnickiej, obok trasy z Zielonej Góry do Świdnicy. Głównymi organizatorkami remontu były Anna Jagodzińska i śp. Jadwiga Łojewska. Mieszkańcy sami organizowali zbiórkę pieniędzy, kupowali i gromadzili materiały budowlane, a przede wszystkim ciężko pracowali, aby jak najszybciej oddać kaplicę do użytku. W różnej formie zaangażowanych było wiele rodzin, m.in. państwa Dojasów, Zegzuła, Adamskich, Nawrockich, Czekalskich, Woźniaków, Bukowskich. Do czasu powołania samodzielnej parafii w Wilkanowie, kaplica pełniła rolę kościoła filialnego erygowanej w 1984 r. parafii Ducha Świętego w Zielonej Górze.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Jedna z dwóch

– Przygotowania do budowy kościoła w Wilkanowie na prośbę bp. Józefa Michalika rozpoczął ks. Grzegorz Grzybek, ówczesny proboszcz parafii Ducha Świętego. Działka pod budowę świątyni została darowana przez Irenę i Janusza Łabiaków, zaś pierwsze prace budowlane rozpoczęły się w 1992 r. Ksiądz Grzybek nadzorował budowę kościoła i doprowadził do powstania parafii Wilkanowo. W stanie surowym świątynię przejął najpierw jako rektor, a później już jako proboszcz ks. Jerzy Piasecki, który doprowadził do końca sprawy związane z wykończeniem i wyposażeniem kościoła. Ksiądz Jerzy był tutaj proboszczem przez 18 lat. Zrobił bardzo wiele, a przede wszystkim zintegrował wspólnotę, która powstała z dwóch parafii – mówi ks. Piotr Kępka, obecny proboszcz parafii. Dekret bp. Adama Dyczkowskiego z 15 sierpnia 1994 r. głosił, że samodzielny wikariat w Wilkanowie powstaje z podziału parafii Ducha Świętego w Zielonej Górze oraz parafii św. Marcina w Świdnicy. Biskup erygował parafię 25 stycznia 1995 r. Oprócz Wilkanowa zostały przydzielone do niej Słone i Buchałów.

Reklama

Komórki i diakonie

Następcą ks. Jerzego Piaseckiego został ks. Dariusz Orłowski, który przede wszystkim rozwinął parafię pod względem duszpasterskim. W tym czasie w kościele przybyły również organy oraz ogrzewanie. Rok temu świątynia została wewnątrz odmalowana. – Ksiądz Dariusz wprowadził Parafialne Komórki Ewangelizacyjne. To grupy ludzi, którzy spotykają się w domach i mają za zadanie rozprzestrzenianie nauki Kościoła i wiary w Boga wobec ludzi, do których my jako księża nie dotrzemy. Jeśli komórka rozrośnie się do większej liczby osób, wówczas powstaje nowa. Otwartość komórek polega na tym, że każdy może przyjść na takie spotkanie. COVID nam trochę skomplikował sytuację, więc od jakiegoś czasu spotykaliśmy się w formie on-line. Takie spotkania odbywają się co dwa tygodnie. Na najbliższe zostałem zaproszony do domu, więc coś zaczyna się już poluzowywać – mówi ks. Kępka. – Oprócz tego w parafii działają Diakonie Dekoracyjna, Muzyczna – Schola, Liturgiczna, Diakonia Miłosierdzia – Caritas oraz Przyjaciele Paradyża i Żywy Różaniec. W parafii odbywały się również spotkania biblijne, do których chcemy powrócić.

Pamiątkowa publikacja

Jubileusze to okazja do podsumowań i dziękczynienia. Nie inaczej jest, gdy chodzi o jubileusz kościoła w Wilkanowie. Wydarzeniu towarzyszy okolicznościowa publikacja autorstwa Mirosława Kuleby pt. 25 lat kościoła Najświętszego Serca Pana Jezusa w Wilkanowie. – Przez tę książkę chcemy podziękować wszystkim, którzy szczególnie byli zaangażowani w powstanie parafii i kościoła. Ci ludzie są w niej w dużej mierze wymienieni. Oprócz tego 24 czerwca przyjedzie do nas bp Tadeusz Lityński. Podczas uroczystej Eucharystii będziemy Panu Bogu dziękowali za 25 lat naszej historii, będą obecni moi poprzednicy – mówi ks. Piotr Kępka. – Przygotowaliśmy również odpowiednie formy podziękowania dla tych wszystkich, którzy w sposób szczególny przyczynili się do powstania parafii i kościoła. Wszystko wskazuje na to, że wierni otrzymają w tym czasie również tę pamiątkową publikację. Jubileusz, który będziemy obchodzili, jest świętem całej parafii.

Reklama

Serce Jezusa

Wezwanie parafii i wilkanowskiego kościoła parafialnego zostało wzięte od obrazu Najświętszego Serca Pana Jezusa, przywiezionego z Wielkopolski przez rodzinę Kaczmarków, rodziców Marii Marciniak, która ofiarowała go do kaplicy na prośbę ks. Grzegorza Grzybka. Była to sporych rozmiarów kopia obrazu Najświętszego Serca Pana Jezusa autorstwa austriackiego malarza Hansa Zatzki, znanego też jako Zabateri (1859 – 1945). Z czasem ks. Ślósarczyk zdecydował o namalowaniu do kaplicy innego obrazu, a kopia Zatzki, także z inicjatywy ks. Grzybka i za zgodą Marii Marciniak, trafiła do kaplicy w zielonogórskiej poliklinice, gdzie znajduje się do dzisiaj.

A jak w parafii wygląda kult Najświętszego Serca Pana Jezusa? – W każdy piątek mamy adorację Najświętszego Sakramentu i czcimy Najświętsze Serce Pana Jezusa przez konkretne rozważanie z encykliki papieża Leona XIII i litanię – mówi ks. Kępka. Dodaje, że na czas jubileuszu będzie przygotowana wystawa poświęcona Sercu Jezusa i św. Marii Małgorzacie Alacoque oraz banner z kopią obrazu, który obecnie wisi w zielonogórskiej poliklinice. Widocznym znakiem jubileuszu jest też trwająca od kilku tygodni w parafii zbiórka na wyżywienie dzieci na Madagaskarze oraz rekolekcje, które poprowadzi ks. prof. Andrzej Draguła. – Na pewno dalej chcemy rozwijać w parafii kult Najświętszego Serca Pana Jezusa. Najświętsze Serce Jezusa może nam zapewnić niebo. Jeżeli będziemy Jego czcicielami, to możemy być pewni, że osiągniemy niebo, a przecież to jest celem naszego życia – kończy ks. Piotr Kępka.

2021-06-15 12:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Obecność w znaku

Niedziela szczecińsko-kamieńska 10/2023, str. III

[ TEMATY ]

prezentacja parafii

Ks. Robert Gołębiowski

To już IV relikwiarz w parafii – podkreślił proboszcz

To już IV relikwiarz w parafii – podkreślił proboszcz

W pewnym momencie zrodziła się myśl, aby również nasza parafia mogła jeszcze bardziej realizować święte orędzie płynące z Fatimy – mówi ks. kan. Józef Dudek, proboszcz.

Stulecie objawień Matki Bożej w Fatimie zmobilizowało cały świat do otwarcia serc wobec tajemnic, które zostały przekazane trójce portugalskich pastuszków: Łucji dos Santos, Hiacyncie i Franciszkowi Marto. To oni uwrażliwili ludzkość na znaczenie modlitwy różańcowej, przebłagania za grzechy świata i przylgnięcia do Niepokalanego Serca NMP. W naszej archidiecezji czcimy już święte Dzieci Fatimskie w Sanktuarium na os. Kasztanowym a od niedawna błogosławionym kolejnym miejscem stała się parafia św. Ojca Pio w Pniewie, która otrzymała ich relikwie.

CZYTAJ DALEJ

Więzienie za zdrowy rozsądek?

2024-04-16 14:14

Niedziela Ogólnopolska 16/2024, str. 32-33

[ TEMATY ]

gender

więzienie

Adobe Stock

Kiedy 1 kwietnia w Szkocji weszło w życie nowe prawo, wielu się zastanawiało, czy nie był to tylko żart primaaprilisowy.

Nowa odsłona Hate Crime and Public Order Act (ustawy z 2021 r., która unowocześniła, skonsolidowała i rozszerzyła prawo dotyczące przestępstw z nienawiści w Szkocji – przyp. red.) uznaje za potencjalne przestępstwo kwestionowanie tożsamości osoby transpłciowej lub „różnych cech płciowych”. Nadal można wierzyć, że mężczyźni to mężczyźni, a kobiety to kobiety, gdy jednak weźmie się pod uwagę karę do 7 lat więzienia dla każdego, kto wykazuje postawę „groźby lub obelgi”, nierozsądne będzie mówienie tego publicznie. Wydaje się, że dziwaczne twierdzenia leżące u podstaw polityki gender osiągnęły nowy poziom.

CZYTAJ DALEJ

Austria: w archidiecezji wiedeńskiej pierwszy „Dzień otwartych drzwi kościołów”

2024-04-19 19:06

[ TEMATY ]

Wiedeń

kościoły

Joanna Łukaszuk-Ritter

Kościół św. Karola Boromeusza w Wiedniu

Kościół św. Karola Boromeusza w Wiedniu

W najbliższą niedzielę, 21 kwietnia, w ramach projektu „Otwarte kościoły” ponad 800 budynków kościelnych w archidiecezji wiedeńskiej będzie otwartych przez cały dzień. W pierwszym „Dniu otwartych drzwi kościołów” zainteresowani mogą z jednej strony odkryć piękno przestrzeni sakralnych, a z drugiej znaleźć przestrzeń do modlitwy i spotkań, podkreślił kierownik projektu Nikolaus Haselsteiner na stronie internetowej archidiecezji wiedeńskiej.

Chociaż prawie wszystkie kościoły w archidiecezji są otwarte każdego dnia w roku, około połowa z nich jest otwarta tylko na uroczystości liturgiczne. W "Dniu otwartych kościołów” będą również otwarte często mniej znane miejsca” - powiedział Haselsteiner.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję