Reklama

Polska

Bp Ryś: grzech człowieka zrywa Chrystusa z tronu

Wieczorną wtorkową „Ewangelizację na Bulwarowej” poprowadził biskup pomocniczy archidiecezji krakowskiej Grzegorz Ryś. „Grzech człowieka zrywa Chrystusa na równe nogi z tronu, aby stanąć przed Bogiem jako Ten, kto się za człowiekiem wstawia” – mówił do zgromadzonych przewodniczący Zespołu Episkopatu Polski ds. Nowej Ewangelizacji.

[ TEMATY ]

abp Grzegorz Ryś

Ks. Waldemar Wesołowski

Bp Ryś odwołał się do tekstu z Dziejów Apostolskich, mówiącego o kamienowaniu Szczepana, który nazwał wyjątkowo kerygmatycznym. Przestrzegał, że tekst ten pokazuje „całą marę naszego bałwochwalstwa”.

„Szczepan mówi wprost, że jesteśmy twardego karku i nieobrzezanych serc i uszu” – przestrzegał biskup. Dodał także, że podobny obraz przedstawia również Jeremiasz, wskazując, że nikt z ludu Izraela nie jest obrzezany na sercu, co należy rozumieć jako brak sprawiedliwych.

W toku nauczania biskup wskazał, że nie należy się jednak zatrzymywać tylko na trudnym przesłaniu z przytoczonego tekstu Dziejów Apostolskich. „Bo dokładnie wtedy, kiedy to nieobrzezanie wychodzi z narodu wybranego, Szczepan widzi otwarte niebo. Właśnie w tym momencie, w którym ten naród grzeszy” – powiedział.

Podkreślił, że niezmiernie ważne jest to, że w wizji Szczepana Chrystus stoi, a nie siedzi po prawicy Boga. „Jezus stoi przed Bogiem w postawie tego, który prosi. W postawie przebłagiwania za ludzkie grzechy. On nie może siedzieć – grzech zrywa Go z tronu, On musi składać ofiarę” – tłumaczył hierarcha.

Biskup zaznaczył, że Bóg gniewa się tylko przez chwilę, a jego podstawowym zachowaniem jest szukanie właściwej odpowiedzi na grzechy ludu, gdyż „Bogu znacznie łatwiej jest opanować gniew niż miłosierdzie”. „To jest streszczenie kerygmatu – prawda o Bogu, który nas kocha, który jest pobudzony do miłości moim odstępstwem od Niego” – uwypuklił.

Kontynuując wskazał, że trzeba się także zastanowić, co taka postawa Boga robi z człowiekiem. „Szczepan bardzo kocha swoich prześladowców. On jest szafarzem swojego życia i oddaje je za tych, którzy go zabijają” – mówił.

Biskup podkreślił, że z uwagi na ostatnie słowa Szczepana jego podobieństwo do Chrystusa jest zarówno zewnętrzne, jak i wewnętrzne. „Szczepan nie został zabity, to, czego on doświadcza, to nie jest śmierć. To jest wejście w życie!” – wskazał.

Reklama

Bp Ryś rozważał na zakończenie co przeniosło Szczepana do życia wiecznego. „To jest łaska. On patrzył w niebo. On miał wzrok wbity w niebo i był wypełniony Duchem!” – mówił. Wskazał przy tym, że w heroicznym akcie prośby Szczepana do Boga o darowanie oprawcom win nie ma szukania własnej chwały, ale jest ukazanie chwały Boga.

Podczas wtorkowej ewangelizacji miała miejsce także promocja książki „Jezus jest moim Panem”, która stanowi pisemny zapis słynnych „Ewangelizacji na barce”, czyli rejsów ewangelizacyjnych po Wiśle, które odbywały się w Krakowie od lipca 2013 r. do czerwca 2014 r. W pierwszej części cyklu czytelnicy będą mogli się zapoznać z kerygmatem wygłoszonym m.in. przez bp. Grzegorza Rysia, ks. Michała Olszewskiego, bp. Damiana Muskusa, ks. Romana Prackiego czy Jana Budziaszka.

„Nie chcemy, aby dobre orędzie o Chrystusie głoszone na barce pozostało jedynie w uszach uczestników tamtych wydarzeń – chcemy, aby książka była swego rodzaju retransmisją treści ewangelizacyjnych z krakowskiej barki” – powiedział KAI o idei publikacji ks. Łukasz Gołaś SAC, dyrektor i redaktor naczelny Radia nowohuckie.PL, które jest pomysłodawcą rejsów ewangelizacyjnych.

Obecnie z powodu remontu statku „Ewangelizacja na barce” jest kontynuowana w formie „Ewangelizacji na Bulwarowej”.

2015-04-22 09:38

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Ryś do delegatów KSM-u: bądźcie przy Piotrze, bądźcie przy Franciszku!

[ TEMATY ]

spotkanie

abp Grzegorz Ryś

KSM

zjazd

papież Franciszek

Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży

ks. Paweł Kłys

Abp Grzegorz Ryś podczas zjazdu KSM w Porszewicach

Abp Grzegorz Ryś podczas zjazdu KSM w Porszewicach

W Archidiecezjalnym Ośrodku Konferencyjno – Rekolekcyjnym w Porszewicach k. Łodzi trwa trzydniowy ogólnopolski zjazd Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży. - W ogólnopolskim spotkaniu uczestniczą reprezentacje KSM-u z trzydziestu diecezji z całej Polski - w sumie ponad 140 osób. – tłumaczy ks. Przemysław Kansy – odpowiedzialny za KSM w Archidiecezji Łódzkiej.

Uczestnicy zjazdu biorą udział w wykładach, warsztatach, dyskusjach oraz we wspólnej modlitwie. - Podczas dzisiejszych obrad zajmowaliśmy się statutem Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży, a także tym, w jaki sposób zachęcić młodych ludzi do wstępowania w struktury Stowarzyszenia. – dodaje ks. Kansy - gospodarz spotkania.

CZYTAJ DALEJ

Watykan: Polak podsekretarzem Dykasterii ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów

2023-01-31 12:18

Włodzimierz Rędzioch

Ojciec Święty mianował podsekretarzem Dykasterii ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów ks. prałata Krzysztofa Marcjanowicza, dotychczas pracownika Dykasterii ds. Ewangelizacji - Sekcji ds. Podstawowych Problemów Ewangelizacji w Świecie i ceremoniarza papieskiego – poinformowało Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej.

Ks. Krzysztof Marcjanowicz urodził się 24 marca 1977 roku w Krakowie. Święcenia kapłańskie przyjął 8 czerwca 2002 roku. 4 listopada 2010 w Papieskim Instytucie Liturgicznym obronił pracę doktorską a od 2011 roku pracował w Papieskiej Radzie ds. Krzewienia Nowej Ewangelizacji. Jest też wykładowcą Papieskiego Uniwersytetu Jana Pawła II w Krakowie. 9 lutego 2018 Ks. Marcjanowicz Ojciec Święty mianował go ceremoniarzem papieskim.

CZYTAJ DALEJ

Jak zapowiadają się obchody Dnia Życia Konsekrowanego?

W czwartek 2 lutego przypada święto Ofiarowania Pańskiego zwane w polskiej tradycji świętem Matki Bożej Gromnicznej. Tego dnia Kościół obchodzi również Dzień Życia Konsekrowanego. Jak zapowiadają się diecezjalne obchody tego wydarzenia?

Dnia Życia Konsekrowanego z udziałem bp. Tadeusza Lityńskiego zaplanowano na sobotę 4 lutego w sanktuarium maryjnym w Rokitnie. Spotkanie w Rokitnie przebiegające pod hasłem "Konsekrowani świadkami wiary w Kościele i świecie" rozpocznie się o godz. 10.00 w tamtejszym domu rekolekcyjnym, gdzie uczestnicy wysłuchają konferencji o. Mirosława Dudzisa OFMCap., a także będą się wspólnie modlić przed wystawionym Najświętszym

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję