Reklama

Prasa zagraniczna

Byli i są blisko ludzi

Na konieczność ułatwienia kapłanom – zwłaszcza duszpasterzom – zaszczepienia się przeciwko COVID-19 wskazał w wywiadzie dla katolickiej agencji SIR prefekt Kongregacji ds. Duchowieństwa – kard. Beniamino Stella. Przypomniał, że Kościół, podobnie jak inne grupy społeczne, zapłacił wysoką cenę z powodu pandemii. Wielu duszpasterzy zostało dotkniętych koronawirusem, gdy ofiarnie pracowali nad tym, by lud Boży odczuwał bliskość swoich pasterzy i by nie brakowało mu dostępu do sakramentów świętych.

dpa international
Konflikt trwa

Napięcie po wycofaniu wojsk rosyjskich z pobliża ukraińskiej granicy nieco spadło, nie oznacza to jednak zakończenia konfliktu. Zdaniem komentatorów, działania Rosji miały tylko pokazać, że nie życzy ona sobie, aby Ukraina stała się członkiem jakiegokolwiek liczącego się gremium związanego z Zachodem, w szczególności NATO i UE.

Reklama

W sytuacji napięcia Wołodymyr Zełenski wspomniał o możliwości mediacji papieża Franciszka w kontekście ewentualnego spotkania z Władimirem Putinem w Watykanie. Moskwa na razie nie odniosła się do tej propozycji.

The Irish Catholic
Protest pomógł

Irlandzki rząd ugiął się wobec protestu ludzi wierzących, zbulwersowanych tym, jak potraktowali ich politycy – jak potencjalnych przestępców. Przypomnijmy, że w czasie, kiedy większość europejskich krajów ogłaszała luzowanie restrykcji antycovidowych, irlandzcy politycy „jeszcze bardziej przykręcili śrubę” katolikom, wprowadzając nową sankcję. Publiczne odprawienie Mszy św. i uczestnictwo w nabożeństwie zostały określone jako przestępstwo, za które można było trafić na 6 miesięcy do więzienia. Teraz rząd nie tyle wycofał się z tej decyzji, ile ją skrócił – sprawowanie Mszy św. na Zielonej Wyspie jest legalne od 10 maja. Może w niej jednak uczestniczyć tylko 50 osób, niezależnie od tego, czy wierni są zaszczepieni, i bez względu na wielkość świątyni. Komentatorzy podkreślają, że irlandzkie restrykcje antycovidowe w sferze ograniczenia wolności wyznawania i praktykowania wiary były najsurowsze na całym Starym Kontynencie.

The Tablet
Bunt

Progresywni katolicy nie pogodzili się z niedawnym dokumentem Kongregacji Nauki Wiary, zabraniającym błogosławienia związków jednopłciowych w Kościołach katolickich. Bardzo mocno sprzeciwili się temu Niemcy. Słowa krytyki słychać było także w Austrii. Teraz głos zabrał biskup z belgijskiej Antwerpii – Johan Bonny. Hierarcha poinformował, że w reakcji na stanowisko kongregacji w jego diecezji Kościół formalnie opuściło 700 – w większości młodych – osób, a 2 tys. wstrzymało się z decyzją o chrzcie, najprawdopodobniej dzieci. Trudno zweryfikować te dane. Warto jednak przyjrzeć się argumentacji biskupa. Jest on za błogosławieniem związków jednopłciowych i uważa stanowisko kongregacji za wsteczne. Jego zdaniem, nie tylko dlatego, że nie uwzględnia adhortacji posynodalnej Amoris laetitia, ale również nauczania Vaticanum II. Według bp. Bonny’ego, błogosławienie związków jednopłciowych nie ma na celu zrównania ich z małżeństwem. Chodzi tylko „o pastoralną troskę i znalezienie miejsca w Kościele dla odmienności”. Problem w tym, że jest ona grzeszna.

The Times Of Israel
Ostatni w Afganistanie

Amerykanie wycofują się z Afganistanu, przyznając się tym samym do fiaska 20-letniej misji, której oznaką była interwencja zbrojna wymierzona w talibskich terrorystów. Afgańczycy mają się rządzić sami. Ta perspektywa napawa strachem prawdopodobnie jedynego Żyda, który jeszcze przebywa w tym kraju. Zebulon Simentov zapowiada, że opuści Afganistan, gdy do władzy na nowo dojdą talibowie. Nie wygoniła go z kraju sowiecka inwazja z lat 80. ubiegłego wieku, przetrwał nawet pierwszy okres rządów fundamentalistów talibskich, mimo że kilkakrotnie trafiał do więzienia i próbowano go nawrócić na islam. Wszyscy jego najbliżsi już dawno wyjechali do Izraela. Ze społeczności żydowskiej, która jeszcze 100 lat temu była liczona w tysiącach, został sam. Ma pod opieką jedyną w kraju synagogę. Stara się w niej obchodzić żydowskie święta, czasem nawet w towarzystwie muzułmańskich przyjaciół. Teraz zapowiada, że chyba się podda, bo w Afganistanie nie będzie już dla niego miejsca.

2021-05-11 13:39

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zmiany personalne 2021 - archidecezja poznańska

2021-06-01 14:25

[ TEMATY ]

Poznań

Magdalena Pijewska/Niedziela

Arcybiskup Metropolita Poznański wręczył duszpasterzom następujące dekrety, które wejdą w życie w miesiącach wakacyjnych:

ks. mgr Artur BIEGAŃSKI – dot. proboszcz parafii pw. Świętej Trójcy w Chwałkowie – mianowany proboszczem parafii pw. św. Jana Chrzciciela w Murzynowie Kościelnym – 1.08.2021

CZYTAJ DALEJ

Bp Solarczyk wręczył pierwsze nominacje dla neoprezbiterów

2021-06-23 12:04

[ TEMATY ]

zmiany

zmiany księży

zmiany personalne

https://radioplus.com.pl

Przed południem w kaplicy Wyższego Seminarium Duchownego w Radomiu bp Marek Solarczyk wręczył nominacje na pierwsze placówki duszpasterskie dla księży, którzy przyjęli święcenia kapłańskie 29 maja - podało Radio Plus.

Biskup Marek Solarczyk powiedział, że neoprezbiterzy wchodzą "w ogromne dziedzictwo diecezji radomskiej". - Życzę, abyście włączając się w to piękne dziedzictwo, dodali swoje piękne dary. Macie ogromne możliwości, jesteście przygotowani, niesiecie łaskę sakramentu kapłaństwa. Życzę wam, aby wasze posługiwanie przyniosło jak największe owoce Bożego działania i Bożej łaski - mówił ksiądz biskup Marek Solarczyk.

CZYTAJ DALEJ

Afirmacja aborcji w Europie

2021-06-23 18:38

[ TEMATY ]

aborcja

Europa

Pixabay.com

Według przygotowanej rezolucji Parlamentu Europejskiego nad tzw. raportem Matića o aborcji należy mówić dobrze, bardzo dobrze i tylko dobrze. Ten dokument to 110-procentowa afirmacja zabijania dzieci przed narodzeniem.

Rezolucja w tej sprawie jest procedowana w Parlamencie Europejskim. Dyskusja odbędzie się 23 czerwca po godzinie 20.30, a głosowanie nad nią w czwartek 24 czerwca. Miejmy nadzieję, że europejscy posłowie opamiętają się w porę zanim będzie za późno.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję