Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Wzór do naśladowania

9 kwietnia minęło 20 lat od śmierci ks. Stanisława Łopacińskiego – długoletniego proboszcza parafii Matki Bożej Bolesnej w Czeladzi-Piaskach, przyjaciela i wieloletniego redaktora Niedzieli.

Niedziela sosnowiecka 16/2021, str. VI

Piotr Lorenc/Niedziela

Ks. Stanisław Łopaciński

Ks. Stanisław Łopaciński

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Ksiądz Stanisław Łopaciński zmarł w 93. roku życia, do końca pełniąc posługę kapłańską. Spoczął na cmentarzu parafialnym, w grobie kapłańskim, przy ul. Szybikowej w Czeladzi. W testamencie, jaki zostawił, napisał m.in.: „Wdzięczny jestem Bogu za łaskę długiego życia i dar kapłańskiego powołania. Przepraszam wszystkich, którym kiedykolwiek i czymkolwiek sprawiłem przykrość, równocześnie wyrażam wielką wdzięczność moim rodzicom za przykładne wychowanie religijne i pomoc w dobrowolnie obranej drodze życia. Proszę o pamięć w modlitwach (...)”.

– Bardzo żałuję, że nie poznałem nigdy bliżej mojego poprzednika. Ale widać po tym co zostawił w parafii, że był bardzo dobrym proboszczem. Dlatego systematycznie modlimy się za jego duszę i dbamy o jego grób na naszym cmentarzu – powiedział ks. Józef Handerek, proboszcz parafii w Czeladzi-Piaskach. Ks. Łopaciński zapisał się w historii Czeladzi jako człowiek o niezwykle otwartym sercu, wrażliwy na potrzeby bliźniego. Do dziś parafianie przekazują sobie opowieść o tym, jak ks. Stanisław obdarował bliższych i dalszych współpracowników złotymi monetami, które kiedyś sam otrzymał. – Dwie monety dostała od ks. Łopacińskiego moja babcia. Gdy umierała, przekazała je mnie. Dziś żałuje, że sprzedałem je w sklepie numizmatycznym, bo dziś byłaby to wspaniała pamiątka, ale wówczas byłem młodym człowiekiem i potrzebowałem gotówki – opowiada pan Mariusz.

Ks. Stanisław Łopaciński urodził się 17 kwietnia 1908 r. w Piotrkowie Trybunalskim. Po maturze zdanej w 1928 r. w Państwowym Gimnazjum im. Bolesława Chrobrego w Piotrkowie Trybunalskim, wstąpił do Częstochowskiego Wyższego Seminarium Duchownego w Krakowie i rozpoczął studia na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Jagiellońskiego. Święcenia kapłańskie otrzymał 4 czerwca 1933 r. w sanktuarium na Jasnej Górze z rąk biskupa częstochowskiego Teodora Kubiny. Przez całe kapłańskie życie był związany z Zagłębiem. Pierwszą parafią, w jakiej przyszło mu pracować, była wspólnota Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Sosnowcu. To właśnie w tej parafii, wraz z członkami Parafialnego Oddziału Akcji Katolickiej, co tydzień wydawał czterostronicowy dodatek do tygodnika Niedziela. Nakład pisma sięgał 1200-1500 egzemplarzy tygodniowo, co nawet dziś jest wynikiem rewelacyjnym, a przecież wówczas nie było ani komputerów, ani aparatów cyfrowych, ani sieci internetowej. Wszystko to wymagało wielkiego poświęcenia, entuzjazmu i pracowitości. Następnie ks. Stanisław Łopaciński został administratorem parafii św. Józefa w Dąbrowie Górniczej. A od 25 grudnia 1948 do przejścia na zasłużoną emeryturę w 1989 r. pełnił funkcję proboszcza parafii Matki Bożej Bolesnej w Czeladzi-Piaskach. Jak łatwo obliczyć, był proboszczem na Piaskach przez 41 lat. Przez ten czas dął się poznać jako wyśmienity duszpasterz, kaznodzieja, gospodarz i spowiednik. 23 września 2000 r., w Roku Wielkiego Jubileuszu Chrześcijaństwa, ks. Stanisław został wyróżniony Medalem Mater Verbi nadawanym przez redakcję Tygodnika Niedziela za – jak czytamy w laudacji – pierwszą redakcję zagłębiowskiego dodatku Niedzieli oraz ciągły i żywy kontakt z redakcją, wnikliwość i kompetencje dziennikarskie godne naśladowania. To oczywiście nie jedyne wyróżnienie, jakie otrzymał kapłan. Przed II wojną odznaczony został Srebrnym Krzyżem Zasługi za pracę społeczną w chrześcijańskich związkach zawodowych. A w czasie pontyfikatu papieża Pawła VI otrzymał tytuł Kapelana Honorowego Jego Świątobliwości.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2021-04-14 07:27

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jaka jest moja wiara w obecność Aniołów Stróżów?

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Adobe Stock

Aniołowie

Aniołowie

Rozważania do Ewangelii Mt 18, 1-5. 10.

Czwartek, 2 pażdziernika. Wspomnienie świętych Aniołów Stróżów.
CZYTAJ DALEJ

Oświęcim: zakonnicy spotkali się z biskupem bielsko-żywieckim

2025-10-02 17:46

[ TEMATY ]

Oświęcim

zakonnicy

biskup Roman Pindel

wikipedia.org

Spotkanie przełożonych męskich wspólnot zakonnych z terenu diecezji bielsko-żywieckiej z bp. Romanem Pindlem odbyło się 2 października br. w sanktuarium salezjańskim Matki Bożej Wspomożenia Wiernych w Oświęcimiu. Spotkania zakonników z pasterzem diecezji to wieloletnia tradycja, którą przerwała kilka lat temu pandemia koronawirusa. W sanktuarium salezjańskim zgromadziło się 14 przełożonych spośród ponad dwudziestu istniejących w diecezji wspólnot.

Wszystko rozpoczęło się nabożeństwem ku czci Matki Bożej Wspomożenia Wiernych. Salezjanie przybliżyli historię sanktuarium i związany z nim szczególny kult maryjny. Następnie uczestnicy mieli okazję do wymiany doświadczeń duszpasterskich oraz przedstawienia charyzmatów poszczególnych zgromadzeń. Przełożeni dzielili się swoimi troskami, omawiali najbliższe plany oraz kwestie związane z życiem wspólnot i parafii.
CZYTAJ DALEJ

Sabotaż na torach w Katowicach? Istniało duże prawdopodobieństwo doprowadzenia do katastrofy kolejowej

2025-10-03 09:53

[ TEMATY ]

katastrofa kolejowa

Adobe Stock

Zdjęcie ilustracyjne

Zdjęcie ilustracyjne

Wszystko wskazuje na celowe odczepienie znalezionej na linii kolejowej w Katowicach Ligocie węglarki - poinformował w piątek wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Maciej Duszczyk. Istniało duże prawdopodobieństwo doprowadzenia do katastrofy kolejowej - powiedział.

Wiceszef MSWiA został zapytany w Polskim Radiu o informacje z piątkowej „Rzeczpospolitej”. Gazeta podała, że w nocy z 2 na 3 września na uczęszczanej linii kolejowej 141 w Katowicach Ligocie znaleziono odczepiony 20-tonowy wagon na węgiel. „Linią tą z powodu wielkiej inwestycji kolejowej puszczane są obecnie także pociągi pasażerskie. Węglarka nie odczepiła się samoistnie, ktoś fachowo przełożył sygnalizację końca składu na przedostatni wagon” - brzmi fragment tekstu.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję