Reklama

Niedziela Małopolska

Jej posłannictwo trwa

Nigdy nie miałam wątpliwości, że jest to dzieło Boże, że św. Siostra Faustyna przez to dzieło nadal prowadzi swoją misję – powiedziała s. Elżbieta Siepak w czasie jubileuszu Stowarzyszenia Apostołów Bożego Miłosierdzia „Faustinum”.

Niedziela małopolska 12/2021, str. VII

[ TEMATY ]

św. Faustyna

Maria Fortuna-Sudor

Ogromnie dziękujemy Bogu, że mogłyśmy stać się spadkobierczyniami tego daru, jakim Bóg obdarzył św. Siostrę Faustynę – powiedziała m. Petra Kowalczyk

Ogromnie dziękujemy Bogu, że mogłyśmy stać się spadkobierczyniami tego daru, jakim Bóg obdarzył św. Siostrę Faustynę – powiedziała m. Petra Kowalczyk

Kustosz łagiewnickiego sanktuarium ks. Zbigniew Bielas, rozpoczynając Mszę św. dziękczynną za dar stowarzyszenia, przypomniał: – Dokładnie 25 lat temu, 6 marca 1996 r. metropolita krakowski ks. kard. Franciszek Macharski erygował Stowarzyszenie Apostołów Bożego Miłosierdzia „Faustinum”. Łączy ono kapłanów, osoby konsekrowane i świeckie, które pragną żyć orędziem Miłosierdzia Bożego. Oto dziś przeżywamy ten piękny, srebrny jubileusz w bazylice Bożego Miłosierdzia, gdzie 17 sierpnia 2002 r. św. Jan Paweł II zawierzył świat Bożemu Miłosierdziu.

Hymn dziękczynienia

Mszy św. przewodniczył bp Jan Zając, który w czasie homilii powiedział m.in.: – Śpiewamy hymn dziękczynienia Bogu bogatemu w miłosierdzie za dzieło, które jest kontynuacją posłannictwa pierwszej apostołki miłosierdzia św. Siostry Faustyny. Nawiązując do przypowieści o synu marnotrawnym, podkreślił, że ważnym zadaniem dla apostołów miłosierdzia, na kolejne etapy pracy, jest również przeżywanie radości ojca z nawrócenia syna. Nauczał: – Doświadczamy przecież wyzwolenia z grzechów. Czas pokuty to jest spotkanie z żywym Bogiem, pełniejsze otwarcie się na Niego. I to jest źródło radości, pogoda ducha, pocieszenie…

Reklama

Za dar wspólnej modlitwy podziękowała zebranym s. Miriam Janiec. Przewodnicząca Stowarzyszenia „Faustinum” podkreśliła: – Z naszych serc płynie modlitwa uwielbienia i dziękczynienia za każdego członka i wolontariusza naszego stowarzyszenia, za kapłanów zaangażowanych w formację oraz siostry posługujące w „Faustinum” od początku jego istnienia. Dziękujemy miłosiernemu Bogu za wszelkie dobro, które On dokonał w nas i przez nas podczas tych minionych lat.

Spadkobierczynie

 – Ten jubileusz to jest ogromna radość dla całej naszej wspólnoty zakonnej – wyznała z kolei przełożona generalna Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia matka Petra Kowalczyk. I dodała: – Ogromnie dziękujemy Bogu za to, że niejako w pierwszej linii mogłyśmy stać się spadkobierczyniami tego daru, jakim Bóg obdarzył św. siostrę Faustynę. A zwracając się do osób świeckich w stowarzyszeniu, przekonywała: – Bardzo jesteście potrzebni Panu Jezusowi. On was kształtuje i przez was chce objawiać obraz miłosierdzia, Swoje oblicze, Swoje serce, w waszych rodzinach, tam gdzie żyjecie…

Zarząd przyznał tytuły członka honorowego s. Elżbiecie Siepak, pierwszej przewodniczącej stowarzyszenia, i o. Markowi Wójtowiczowi, jezuicie, od 2001 r. opiekunowi duchowemu „Faustinum”, który, przyjmując wyróżnienie, zaznaczył, że ceni w stowarzyszeniu m.in. pogłębioną formację biblijną. Podkreślił: – Nie byłoby tego dzieła bez sióstr ze Zgromadzenia Matki Bożej Miłosierdzia, bez ich pracy, ogromnego zaangażowania, oczywiście, z pomocą osób świeckich i kapłanów.

– Nigdy nie miałam wątpliwości, że jest to dzieło Boże, że św. Siostra Faustyna przez to dzieło nadal prowadzi swoją misję, jak zapowiedziała, że jej posłannictwo nie skończy się z jej śmiercią, ale się zacznie – stwierdziła z kolei s. Siepak. Wspominała: – Już w pierwszych latach widzieliśmy, że jest to dzieło Boże, pomimo naszych różnych słabości i ograniczeń, Pan utwierdzał je niezwykłymi czynami, cudami, znakami.

2021-03-16 11:05

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Watykan: na całym świecie będzie obchodzone wspomnienie św. Faustyny Kowalskiej

[ TEMATY ]

miłosierdzie

Faustyna

św. Faustyna

s. Faustyna

youtube.com/faustyna

Kongregacja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów wydała z upoważnienia Ojca Świętego dekret o wpisaniu wspomnienia dowolnego św. Faustyny Kowalskiej do Ogólnego Kalendarza Rzymskiego.

W dokumencie przypomniano drogę życiową św. Faustyny, kanonizowanej w Rzymie w roku 2000 przez św. Jana Pawła II. Podkreślono, że głoszone przez nią orędzie Bożego Miłosierdzia szybko rozpowszechniło się na całym świecie. „ Z tego powodu papież Franciszek, przyjmując petycje i prośby pasterzy, zakonnic i zakonników, a także stowarzyszeń wiernych, biorąc pod uwagę wpływ duchowości św. Faustyny w różnych częściach świata, nakazał, aby imię św. Marii Faustyny (Heleny) Kowalskiej, dziewicy, zostało wpisane do Ogólnego Kalendarza Rzymskiego, a jej wspomnienie dowolne wszyscy obchodzili 5 października. Niech to nowe wspomnienie zostanie wpisane do wszystkich Kalendarzy oraz Ksiąg Liturgicznych do odprawiania Mszy św. i Liturgii Godzin, przyjmując załączone do tego dekretu teksty liturgiczne, które mają być przetłumaczone, zatwierdzone a po zatwierdzeniu przez tę dykasterię opublikowane przez konferencje episkopatów” – czytamy w dekrecie noszącym datę 18 maja 2020 roku – setnej rocznicy urodzin św. Jana Pawła II. Dokument podpisali prefekt Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, kard. Robert Sarah oraz sekretarz, abp Arthur Roche.

CZYTAJ DALEJ

Papież Franciszek na Węgrzech: rodzina to mama, tata i dziecko „i kropka”

2021-09-17 09:59

[ TEMATY ]

Węgry

papież Franciszek

Grzegorz Gałązka

Wizyta papieża Franciszka podniosła znaczenie Węgier – oświadczył w piątek premier tego kraju Viktor Orban w Radiu Kossuth. Dodał, że rozmowa z papieżem utwierdziła go osobiście w słuszności jego polityki dotyczącej rodzin. Jak zaznaczył, papież powiedział, że rodzina to mama, tata i dziecko „i kropka”, „nie ma o czym dyskutować”.

„Do przyjazdu tutaj nie zmuszały go żadne względy protokolarne ani inne. Przyjechał, bo chciał przyjechać. Dlatego przyjechał na (52. Międzynarodowy) Kongres (Eucharystyczny), bo odbywał się on na Węgrzech. Chciał nas odwiedzić. Można powiedzieć – chociaż sam jestem kalwinem – że jesteśmy dla niego ważni i dlatego przyjechał. To wielka sprawa, to podnosi znaczenie Węgier” – powiedział Orban.

CZYTAJ DALEJ

Jasna Góra: jutro początek 39. Pielgrzymki Ludzi Pracy

2021-09-17 17:22

[ TEMATY ]

Jasna Góra

bł. ks. Jerzy Popiełuszko

pielgrzymka Ludzi Pracy

Karol Porwich/Niedziela

Pod hasłem „Tobie Matko zawierzamy Ojczyznę i Ludzi Pracy” na Jasnej Górze już jutro rozpocznie się 39. Pielgrzymka Ludzi Pracy. Przybędą przedstawiciele różnych branż i zawodów, przede wszystkim członkowie „Solidarności”. Główne uroczystości odbędą się tradycyjnie w niedzielę.

Pielgrzymkę po raz pierwszy zorganizował w 1982 r. bł. ks. Jerzy Popiełuszko (kapelan i obecnie patron NSZZ „Solidarność”) dla robotników Huty „Warszawa”. Rok później uczestnicy pielgrzymki przybyli z wielu rejonów Polski i modlili się o dobrą i godną pracę oraz o właściwe traktowanie pracowników.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję