Reklama

Kościół nad Odrą i Bałtykiem

Dobro zawsze wraca

W parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Nowogardzie powstało miejsce, w którym można podzielić się żywnością z potrzebującymi.

2021-02-17 09:37

Niedziela szczecińsko-kamieńska 8/2021, str. V

[ TEMATY ]

Caritas

Nowogard

Ks. Andrzej Zaniewski

Proboszcz, ks. Grzegorz Legutko wraz członkami parafialnego Caritas

Proboszcz, ks. Grzegorz Legutko wraz członkami parafialnego Caritas

Bieżący rok, tak jak poprzedni, będzie dużym doświadczeniem dla wspólnoty Kościoła, która musi na nowo odnaleźć swoje miejsce w rzeczywistości spowodowanej koronawirusem i poszukać nowych dróg pomocy potrzebującym ludziom.

Pomysły zaczęły „wyrastać jak grzyby po deszczu”. Wprowadzone zostały liczne projekty, które niosą pomoc zwłaszcza seniorom, np. w robieniu zakupów, drobnych pracach domowych czy załatwianiu urzędowych spraw przez wolontariuszy.

Chleb nasz powszedni

Reklama

Każda diecezja i parafia może się pochwalić szlachetną akcją niesienia pomocy potrzebujacym. Jedną z nich jest akcja proboszcza ks. Grzegorza Legutki z parafii Wniebowzięcia Najświętrzej Maryi Panny w Nowogardzie, który wraz z wolontariuszami parafialnego zespołu Caritas, prowadzi projekt „jadłodzielnia”.

Od wielu lat wolontariusze tego zespołu wspierają ubogich i potrzebujących. Organizują i dostarczają świąteczne paczki dla osób starszych i potrzebujących oraz wspomagają doraźną pomocą rzeczową. Obecnie zespół realizuje dwa projekty: program pomocy z funduszy Unii Europejskiej „Pomoc Żywnościowa”, dzięki któremu wsparcie otrzymuje ponad 400 osób z gminy Nowogard i projekt „Spiżarnia Caritas”, dzięki uprzejmości jednego z dyskontów spożywczych.

Spiżarnia

Wolontariusze, którzy działają w programach, zauważyli, że są wśród potrzebujących tacy, którzy z powodu swojej bezdomności i ubóstwa nie mają środków do życia oraz przysłowiowego chleba codziennego. Po wielu rozmowach z ks. Grzegorzem i dopracowaniu pomysłu, przy Domu Parafialnym powstała tzw. „jadłodzielnia”. Miejsce to składa się z lodówki i części przeznaczonej na tzw. suche produkty: chleb, mąka, kasza czy ryż.

Reklama

„Jadłodzielnia” została uruchomiona w święto Ofiarowania Pańskiego, 2 lutego br. Od pierwszych chwil cieszy się dużą aprobatą wśród mieszkańców Nowogardu, zrówno tych, którzy składają w tym miejscu produkty żywnościowe, jak również tych, którzy z nich korzystają. Podziękowania należą się ks. Grzegorzowi, wolontariuszom oraz wszystkim, którzy pomogli w tym, by taki projekt zaistniał i działał na nowogardzkiej ziemi, a także wszystkim, którzy dbają o to, aby lodówka nigdy nie była pusta.

Prosimy i zachęcamy wszystkich ludzi dobrej woli, a także księży proboszczów, aby podjęli podobne wyzwanie i stworzyli tego rodzaju miejsca pomocy w swoich miejscowościach. Aby nieść pomoc innym, potrzebne są jedynie niewielkie pomieszczenie i zaangażowanie ludzi.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Pamięć o wileńskich kapłanach

Niedziela szczecińsko-kamieńska 18/2018, str. IV

[ TEMATY ]

tablica pamiątkowa

kapłani

Nowogard

Wileńszczyzna

Archiwum Stowarzyszenia Kresy Wschodnie – Dziedzictwo i Pamięć

Tablicę z nazwiskami zamordowanych kapłanów poświęcił bp Henryk Wejman

Tablicę z nazwiskami zamordowanych kapłanów poświęcił bp Henryk Wejman

Losy społeczności polskiej mieszkającej na wschodnich Kresach Rzeczypospolitej szczególnie w latach II wojny światowej stanowią jedną z najbardziej tragicznych kart historii narodu polskiego. Wysiedlenia i wywózki na Syberię i do Kazachstanu, tragedia Wołynia, a w końcowym okresie wojny i tuż po jej zakończeniu walka z nacjonalizmem ukraińskim, to tylko najbardziej znane spośród tych wydarzeń. W tym kontekście historia tego czasu w Wilnie i na Wileńszczyźnie pozostaje nieco zapomniana. A również tam miały miejsce tragiczne dla losów polskich mieszkańców wydarzenia. Dotyczyły one szczególnie duchowieństwa. Pamięć o tamtych wydarzeniach na trwałe pozostanie w Nowogardzie, gdzie 13 kwietnia uroczyście odsłonięto i poświęcono tablicę upamiętniającą kapłanów, którzy zginęli w czasie II wojny światowej na terenie archidiecezji wileńskiej.

CZYTAJ DALEJ

Irak/ 10 tysięcy osób na papieskiej mszy w Irbilu

2021-03-07 16:00

[ TEMATY ]

Franciszek w Iraku

Screen

10 tysięcy osób wzięło udział w mszy, jaką odprawił w niedzielę papież Franciszek na stadionie w Irbilu, stolicy Kurdyjskiego Okręgu Autonomicznego w Iraku. Przybyli na nią chrześcijanie z całej północy kraju. Ich entuzjazm przeważył nad regułami sanitarnymi.

Drugi co do wielkości stadion w Iraku mieści około 27 tysięcy osób. Przybyło ich znacznie mniej w ramach obowiązywania norm sanitarnych związanych z pandemią Covid-19. Nie były one jednak skrupulatnie przestrzegane. Ludzie zgromadzili się na trybunach nie przestrzegając zasad dystansu. Nieliczne osoby miało maseczki, bo nie były obowiązkowe. Na niewiele zdało się oznakowanie tych krzesełek, które miały pozostać wolne.

CZYTAJ DALEJ

Papież Franciszek w Iraku

2021-03-07 17:48

[ TEMATY ]

Irak

Franciszek w Iraku

Msze św. w obrządku chaldejskim w Bagdadzie i w Irbilu z udziałem 10 tys. wiernych, spotkania z władzami i przedstawicielami społeczeństwa, z duchowieństwem i osobami konsekrowanymi w katedrze Katolickiego Kościoła Syryjskiego w Bagdadzie, wizyta u wielkiego ajatollaha Alego al-Sistaniego w Nadżafie, spotkanie międzyreligijne w Ur, miejscu narodzin Abrahama, modlitewne nabożeństwo żałobne w Mosulu za ofiary wojny, jaka w latach 2014-2017 toczyła się w Iraku oraz spotkanie z chrześcijanami z Równiny Niniwy połączone z modlitwą „Anioł Pański” w Al-Tahira, bazylice Niepokalanego Poczęcia NMP w irackim Karakosz - złożyły się na wizytę apostolską Franciszka w Iraku, w dniach 5-8 marca.

Była to 33. podróż zagraniczna papieża i pierwsza od czasu wybuchu rok temu pandemii koronawirusa. Hasłem wizyty były słowa: „Wszyscy braćmi jesteście” (Mt 23,8).

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję