Reklama

Kościół nad Odrą i Bałtykiem

Szlakiem misji św. Ottona

Trwają przygotowania do obchodów 900. rocznicy pierwszej wyprawy misyjnej bp. Ottona z Bambergu na Pomorze.

W ten ważny nurt przygotowań wpisuje się książeczka Longiny Cywińskiej i Marii Freli O Józiu, który wędrował szlakiem misji Świętego Ottona.

Obecna publikacja jest wznowieniem pierwszego wydania z 2011 r. Stało się to możliwe dzięki zaangażowaniu Wydziału Wychowania Katolickiego Kurii Metropolitalnej w Szczecinie i Książnicy Pomorskiej. Książkę wydrukowała Drukarnia KAdruk. Bogactwo zdjęć to wielkie dzieło Zygmunta Piotra Cywińskiego, a także ks. Janusza Skoczenia i ks. Edmunda Cybulskiego, ilustracje wykonała Bożena Biegun. Recenzję przygotowali: Ryszard Kotla, ks. dr Paweł Płaczek i ks. Grzegorz Wejman.

Reklama

„Książka została tak pomyślana, że jest nie tylko dziecięcym rozważaniem na temat wiary, postaw chrześcijańskich (narratorem jest Józio, równolatek domniemanych czytelników), ale dostarcza też wiedzę z zakresu geografii, historii, architektury dla uczniów klas młodszych” – napisały autorki. Przemysław Fenrych w słowie wstępnym dodał: „Książeczka napisana jest interaktywnie, nie pozwala na bierność ani dziecka, ani rodziców. Zachęca, wciąga, zaprasza. Nie pozostawia obojętnym, proponuje myślenie i działanie. Więcej – współdziałanie, wspólne działanie. Dlatego serdecznie zachęcam do lektury”. Rzeczywiście, w sposób bardzo interesujący i dostępny ukazuje ona szlak św. Ottona z Bambergu, który w XII wieku przebył go w dwóch misjach chrystianizacyjnych na Pomorze Zachodnie, a które współcześnie wraz z dziadkiem przemierza mały Józio.

Książka ma pobudzić młodego czytelnika nie tylko do zgłębienia wiedzy o Apostole Pomorza i jego wyprawach, ale również zachęcić go do tego, aby sam został wędrownikiem i otrzymał dyplomy: „Wędrownika-Historyka” – na zakończenie I wyprawy oraz „Małego Misjonarza” – na koniec II misji.

Wielkie uznanie należy się autorkom: Longinie Cywińskiej i Marii Freli za tak twórcze, wnikliwe i bardzo przystępne przedstawienie drugiego patrona archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej – św. Ottona z Bambergu. To dzieło wpisuje się w prośbę św. Jana Pawła II, którą 11 czerwca 1987 r. powiedział w Szczecinie: „Niech jego (św. Ottona) relikwie tu, w tej katedrze, będą otaczane najgłębszą czcią, bo Kościół w Polsce otacza głęboką czcią wszystkich tych, którzy głosili mu Ewangelię”.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wyrzucić śmieci

Niedziela Ogólnopolska 9/2018, str. 33

[ TEMATY ]

homilia

fot. Graziako

„Wypędzenie przekupniów ze świątyni”

„Wypędzenie przekupniów ze świątyni”

Dzisiejsza Ewangelia ukazuje Jezusa gwałtownego, bezwzględnego, stosującego przemoc. Może to nas dziwić. Tym bardziej że konstrukcja świątyni jerozolimskiej w czasach Heroda miała pomieszczenia pomocnicze dla sprawowania kultu. Była tam sala Sanhedrynu, były magazyny z drewnem na spalanie ofiar, były kantory wymiany nieczystych pieniędzy pogańskich na właściwe. Były też stanowiska, gdzie można było kupić odpowiedniej klasy zwierzęta i gołębie na ofiarę.

CZYTAJ DALEJ

#NiezbędnikWielkopostny: Patron dnia św. Koleta z Korbei

2021-03-05 22:00

[ TEMATY ]

patron

#NiezbędnikWielkopostny

Red.

"Wydawać by się mogło, że nic jej nie zadowala. Bez końca zmieniała klasztory i zakony: przechodziła od beginek, a następnie benedyktynek z Korbei do klarysek, od nich zaś do franciszkańskich tercjarek; póxniej 4 lata przebywała w rekluzji, także w Korbei"- tak charakterystycznie opisuje się św. Koletę.

Skąd pomysł na owe imię?

CZYTAJ DALEJ

Są na najlepszej drodze

2021-03-07 23:08

Maria Fortuna- Sudor

    Trzy dni trwały rekolekcje wielkopostne zakonu Rycerzy Jana Pawła II zorganizowane po raz kolejny w Centrum Jana Pawła II na Białych Morzach.

    W spotkaniu wzięli w nich udział bracia z prowincji polskiej, kanadyjskiej i ukraińskiej. Rycerzy uczestniczyli w Eucharystii, której w sobotę 6 marca przewodniczył w sanktuarium św. Jana Pawła II metropolita krakowski - protektor zakonu Rycerzy Jana Pawła II.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję