Reklama

Niedziela Wrocławska

W małżeńskim kręgu

Z każdej strony jesteśmy bombardowani statystykami o liczbie rozwodów w Polsce. Nie ma chyba osoby, która nie słyszała, że mąż odszedł od żony lub żona zostawiła męża dla kogoś innego. Walka o utrzymanie nierozerwalności małżeństwa ciągle trwa, a w ostatnich latach jest to prawdziwa, duchowa ofensywa.

Niedziela wrocławska 7/2021, str. VI

[ TEMATY ]

małżeństwo

Grzegorz Kryszczuk

Katarzyna i Tomasz Węgrzynowie

Katarzyna i Tomasz Węgrzynowie

Kościół wrocławski, jeżeli już posługujemy się językiem militarnym, jest bardzo aktywny na tym froncie. Od kilku lat możemy zaobserwować wzrost inicjatyw, które bezpośrednio pomagają małżeństwom w kryzysie. To nie tylko doraźna pomoc, ale również duchowa profilaktyka. W zgodzie z powiedzeniem – lepiej zapobiegać niż leczyć.

Relacja małżonków z Panem Bogiem jest oparta na geometrycznym trójkącie. Na górnym wierzchołku jest Chrystus, na jednym boku mąż, na drugim żona. Zachodzi tutaj bardzo ciekawa korelacja, ponieważ im bliżej Boga są małżonkowie, tym mniejsza odległość jest między nimi. Wniosek jest prosty. Jeżeli jest wspólny dialog, Eucharystia, jeżeli istnieje małżeńska modlitwa różańcowa, to szanse na kryzys bardzo szybko maleją.

Prowadzi nas Duch Święty

Reklama

– Rozeznaliśmy na modlitwie, że musimy podjąć pewne działania na rzecz rodziny. Otwieramy się na cały Kościół. Bóg pokazuje nam, że ma to być dzieło, które porusza parafie. W obecnym kryzysie rodziny, gdzie widać dużo rozwodów, wychodzimy z pewną inicjatywą wspierającą sakramentalny węzeł małżeński – opowiadają Katarzyna i Tomasz Węgrzynowie, oboje koordynujący projekt Rodziny w Duchu Świętym Archidiecezji Wrocławskiej. Spotkania odbywają się raz w miesiącu, są połączone z Eucharystią, konferencją i możliwością adoracji Najświętszego Sakramentu.

Koncepcja spotkań małżeńskich zrodziła się w Odnowie w Duchu Świętym. Jednak jest ona skierowana do wszystkich, którzy żyją w różnych wspólnotach i charyzmatach. Katarzyna i Tomasz podkreślają, że wspólnota jest otwarta też na osoby rozwiedzione oraz przygotowujące się bezpośrednio do sakramentu małżeństwa. Jak mówią: – Staramy się nie ograniczać Ducha Świętego. Obecnie mija dokładnie rok, kiedy pierwszy wykład wygłosił ks. Piotr Jakubuś, proboszcz parafii Świętej Rodziny we Wrocławiu. Epidemia koronawirusa zmieniła w trakcie ostatnich miesięcy formułę spotkań, ale organizatorzy obiecują powrót do normalności, jeżeli sytuacja się uspokoi.

Trwać na posterunku

Oprócz inicjatyw nowych, są też takie, które istnieją w archidiecezji wrocławskiej od kilkudziesięciu lat. W 1984 r. powstał Wrocławski Ośrodek Spotkań Małżeńskich, którego liderami obecnie są Anna i Olgierd Unoldowie. Ośrodek organizuje „Weekend Małżeński”, czyli spotkania wyjazdowe. Mają one charakter zamkniętych warsztatów i prowadzą je wspólnie 3 pary małżeńskie i kapłan. Uczestnicy uczą się, jak prowadzić dialog między mężem a żoną, aby lepiej się poznać, zrozumieć i szybciej zbudować zaufanie między sobą.

Reklama

Drugim polem działania WOSM jest przygotowanie młodych ludzi do zawarcia sakramentalnego związku małżeńskiego. Jest to bardzo ważne, bo pozwala na rozeznanie swojego powołania. Zakochanie prowadzi do pewnej wewnętrznej ślepoty. Nie widzi się wad, nie rozmawia o poglądach i postawach. Dopiero z czasem przychodzi refleksja, kiedy zakochanie mija i wraca proza życia. Czasem jest już za późno, żeby reagować. Dlatego Spotkania Małżeńskie pozwalają na poznanie siebie przed ślubem, na odpowiedź na pytanie: czy rzeczywiście z tą osobą chcę się wiązać na całe życie? Animatorzy i kapłan zachęcają młodych do budowania pewnych postaw – autonomii związku, miejsca wiary w swoim życiu. Podpowiadają, jak stworzyć trwałe i szczęśliwe małżeństwo.

Ponad 60 lat działalności

Poradnictwo rodzinne powstało jako forma apostolstwa świeckich, aby pomagać rodzinom w rozwiązywaniu trudnych problemów. Rozpoczęło swoją działalność po ogłoszeniu w kwietniu 1956 r. ustawy o dopuszczalności przerywania ciąży. W archidiecezji wrocławskiej poradnictwo rodzinne również zaczęło działać w tym samym roku, ale kilka miesięcy później, po pielgrzymce lekarzy na Jasną Górę. Pomocy możemy szukać „pod czwórką”, czyli w Centrum Duszpasterskim przy ul. Katedralnej 4.

– Poradnictwo rodzinne i służba małżeństwu i rodzinie są dziś potrzebne, by chronić je i bronić ich praw przed atakami błędnych ideologii, które kwestionują chrześcijański model małżeństwa i rodziny i podważają sam fundament instytucji rodziny – mówił abp Józef Kupny podczas obchodów jubileuszowych istnienia poradnictwa rodzinnego. Metropolita wrocławski zapewniał, że służąc przez tyle lat małżeństwu i rodzinie, pracownicy poradni rodzinnych są orędownikami treści objawienia Bożego o rodzinie ludzkiej.

Ocalić małżeństwo

Domowy Kościół, czyli gałąź rodzinna Ruchu Światło-Życie odnawia rodzinny katechumenat i rodzinę jako „eklezjoli”. Ruch przedstawia pełną realizację charyzmatu „Światło-Życie” w odniesieniu do wspólnoty małżeńskiej i wspólnoty rodzinnej. I to właśnie na bazie tego charyzmatu i z potrzeby chwili powstał cykl spotkań dla małżonków „Zatrzymaj się w biegu”. Wszystko zaczęło się 11 lat temu w parafii św. Augustyna przy ul. Sudeckiej we Wrocławiu. Ówczesny proboszcz o. Edward Krygier widząc, że kryzys małżeński dotyka coraz więcej osób i liczba rozwodów rośnie lawinowo, zaproponował członkom Domowego Kościoła podjęcie zaradczych kroków.

I tak po tygodniach planowania i rozmów powstał kurs, który daje małżonkom konkretne narzędzia pracy. – Byliśmy zaskoczeni pierwszą edycją, ponieważ liczyliśmy na 10 lub 12 małżeństw. Było kilka razy więcej i musieliśmy zrobić listę rezerwową – wspomina Ewa Grekow, jedna z organizatorów. Od początku kursu merytorycznie wspierają go m.in. o. Ksawery Knotz, Jacek Pulikowski czy Mieczysław Guzewicz. W serii wykładów poruszane są kwestie m.in., jak sprawić, żeby małżeństwo zachowało świeżość, jak wspomóc rozwój dziecka i nie zniechęcić go do Pana Boga oraz jak dogadać się z teściową? Formuła spotkań przewiduje cotygodniowe konferencje przy stoliku, świeczkach i kawie. Łączą one wykład z randką małżeńską. Organizatorzy postarali się o specjalną salę i animatorów do opieki nad dziećmi.

Zawsze jest nadzieja

Kryzysy w małżeństwie będą pojawiać się zawsze. Często ich rozwiązanie jest trudnym zadaniem. Nawet bardzo ciężki kryzys wbrew pozorom wcale nie musi oznaczać zakończenia związku. Wiedzą o tym członkowie Wspólnoty Trudnych Małżeństw „Sychar”. Wrocławska wspólnota powstała w 2010 r. przy parafii św. Ignacego Loyoli we Wrocławiu. Drugie ognisko funkcjonuje w Leśnicy. Spotykają się w niej małżonkowie, którzy doświadczyli rozwodu, odejścia i separacji. We wspólnocie najważniejsze jest hasło: „Każde sakramentalne małżeństwo jest do uratowania”.

Katarzyna i Tomasz Węgrzynowie podkreślają, że jedność małżeńska wyraża się także we wspólnej modlitwie.

Podziel się cytatem

Karolina i Szymon Wachowscy poznali się w marcu 2008 r. Sześć lat później byli małżeństwem. Swój proces nawrócenia rozpoczęli od kursu „Zatrzymaj się w biegu”. Teraz realizują swoje powołanie w Domowym Kościele.

2021-02-10 08:10

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wierność jest zdrowa!

Niedziela Ogólnopolska 4/2014, str. 40-41

[ TEMATY ]

rodzina

małżeństwo

Małgorzata Cichoń

MAŁGORZATA CICHOŃ: – Czy szóste przykazanie ma uzasadnienie w biologii człowieka?

CZYTAJ DALEJ

Franciszek o Mszy trydenckiej: powrót do prawdziwych intencji Benedykta XVI i Jana Pawła II

2021-09-21 14:09

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Msza trydencka

ks. Mirosław Benedyk

Msza św. trydencka

Msza św. trydencka

Mam nadzieję, że dzięki decyzji o wstrzymaniu automatyzmu [wydawania pozwoleń na odprawianie Mszy według] starego rytu możemy wrócić do prawdziwych intencji Benedykta XVI i Jana Pawła II – powiedział papież Franciszek podczas spotkania ze słowackimi jezuitami 12 września w Bratysławie. Zapis tej rozmowy ukazał się we włoskim czasopiśmie „La Civiltà Cattolica”.

Ojciec Święty przypomniał, że jego decyzja „była owocem konsultacji ze wszystkimi biskupami świata”, jaka odbyła się w zeszłym roku. – Od tej pory ten, kto chce odprawiać według vetus ordo powinien poprosić Rzym o zgodę, tak jak się to dzieje w przypadku birytualizmu. Ale są młodzi [księża], którzy miesiąc po święceniach idą do biskupa, by o to prosić – podkreślił papież.

CZYTAJ DALEJ

Rekolekcje ewangelizacyjne w Przychojcu

2021-09-23 09:23

Justyna Federkiewicz

Małżonkowie podczas wspólnej modlitwy

Małżonkowie podczas wspólnej modlitwy

Przychojec-Łukowa. W dniach 17-19 września 2021 r. w parafii Dobrego odbyły się rekolekcje dla młodzieży, małżeństw, osób samotnych i wszystkich chętnych pt. „Odkryjmy skarb naszego życia”.

Te rekolekcje otworzyły mnie przede wszystkim na relację, na miłość Bożą i na to, że Jezus nas szuka i też mamy być otwarci na tą miłość Bożą. W ostatnim czasie trochę działo się różnych rzeczy w moim życiu, prosiłam Boga o pomoc i to dla mnie taka łaska być dla mnie na tych rekolekcjach – mówi Justyna – uczestniczka rekolekcji.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję