Reklama

Niedziela Rzeszowska

Rok św. Józefa już trwa

Kalendarz wydarzeń organizowanych w Roku św. Józefa w diecezji rzeszowskiej jest już bardzo bogaty.

Niedziela rzeszowska 7/2021, str. I

[ TEMATY ]

Rok św. Józefa

Ks. Janusz Sądel

Wizerunek św. Józefa w kościele w Ropicy Górnej

Wizerunek św. Józefa w kościele w Ropicy Górnej

Papież Franciszek ogłosił 8 grudnia 2020 r. Rok św. Józefa. Ta data nie była przypadkowa – 150 lat temu, 8 grudnia 1870 r., bł. Pius IX ustanowił św. Józefa patronem Kościoła katolickiego.

Z okazji ogłoszenia Roku św. Józefa Ojciec Święty wydał list apostolski Patris corde, w którym określił św. Józefa m.in. tytułami: „ukochany ojciec”, „ojciec czułości”, „ojciec twórczej odwagi”. W swoim tekście papież Franciszek wyznaje, że pragnienie podzielenia się osobistymi refleksjami dotyczącymi osoby i dzieła św. Józefa narastało w nim szczególnie w ostatnich miesiącach, tak bardzo naznaczonych skutkami pandemii. Stawiając nam za wzór św. Józefa, papież Franciszek ukazuje, że wszyscy mogą znaleźć w nim orędownika, pomocnika i przewodnika w trudnych chwilach.

Reklama

W naszej diecezji chcemy w tym roku częściej spoglądać na postać św. Józefa i uczyć się od niego świętości oraz służby. Pomocą w tym będą również nabożeństwa i odpusty, które w ciągu tego roku można będzie otrzymać.

Główne wydarzenia diecezji rzeszowskiej związane z Rokiem św. Józefa:

Każda środa: W parafiach Msza św. wotywna o św. Józefie (Biskup rzeszowski wydał dekret zezwalający na odprawianie w kościołach i kaplicach diecezji rzeszowskiej jednej Mszy św. wotywnej o św. Józefie w każdą środę).

10-18 marca: Duszpasterstwo młodzieży poprowadzi nowennę on-line przed uroczystością św. Józefa (19 marca 2021 r.) w ramach rekolekcji wielkopostnych.

Reklama

19 marca: Odpust ku czci św. Józefa pod przewodnictwem bp. Jana Wątroby w parafii św. Józefa w Rzeszowie (osiedle Staromieście), początek godz. 18.

28, 29, 30 kwietnia: Triduum przed liturgicznym wspomnieniem św. Józefa Rzemieślnika w każdej parafii diecezji (materiały zostaną dostarczone do parafii).

1 maja: W parafii św. Józefa w Rzeszowie (osiedle Staromieście) o godz. 11 bp Jan Wątroba oraz w parafii św. Józefa w Skołyszynie o godz. 11 bp Edward Białogłowski dokonają oddania naszej diecezji św. Józefowi. W tym dniu w łączności z biskupami takie oddanie nastąpi również we wszystkich parafiach diecezji.

19 czerwca: Dzień Świętości Kapłańskiej

20 czerwca: Dzień Świętości Małżeństw

Z okazji Roku św. Józefa Penitencjaria Apostolska udzieliła daru specjalnych odpustów. Szczegółowe informacje na ten temat na stronie internetowej diecezji rzeszowskiej.

Ponadto, jeśli sytuacja pandemii na to pozwoli, planowane są jeszcze wydarzenia, które pomogą uczcić św. Józefa: coroczny Bieg Trzeźwości (ze zmienioną trasą do kościoła św. Józefa), „Złazisko” Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży do kościoła św. Józefa oraz wiele modlitewnych spotkań tematycznych na katechezie i wspólnotach grup parafialnych.

2021-02-10 08:10

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Św. Józef po polsku

Niedziela Ogólnopolska 12/2021, str. 20-21

[ TEMATY ]

św. Józef

Rok św. Józefa

Rok. św. Józefa

arch. par.

Dobrzeszów. Figurka patrona używana podczas procesji

Dobrzeszów. Figurka patrona używana podczas procesji

Polacy mają słabość do tego milczącego Opiekuna Świętej Rodziny. W Rzeczypospolitej Obojga Narodów czczony był od XVII wieku, a nasilenie tej czci następowało wtedy, gdy kraj niszczyły wojny i zarazy. Nie dziwi więc, że pandemia COVID-19 spowodowała kolejną falę zainteresowania tym świętym.

Pionierami kultu św. Józefa w Polsce byli karmelici bosi. Ojciec Włodzimierz Tochmański, karmelita bosy, w książce Św. Józef w Karmelu wczoraj i dzisiaj przypomina, że ci zakonnicy przyczynili się też do uznania św. Józefa przez Stolicę Apostolską za patrona Krakowa (więcej na ten temat na str. 22-23). Prowadzili również sanktuaria dedykowane temu świętemu w Krakowie, Poznaniu i Wiśniczu, gdzie znajdowały się jego słynące cudami obrazy. W Polsce prawdopodobnie jednym z pierwszych kościołów dedykowanych św. Józefowi był poznański kościół Karmelitów Bosych, wybudowany w 1621 r.

CZYTAJ DALEJ

Bohater z krwi i kości

2021-09-13 18:26

Niedziela Ogólnopolska 38/2021, str. 40-41

[ TEMATY ]

kard. Stefan Wyszyński

Emilia Bąk/Materiały prasowe

Na ekrany kin w Polsce wszedł film pt. Wyszyński. Zemsta czy przebaczenie. Przedstawia on losy przyszłego prymasa Polski jako kapelana szpitala powstańczego w podwarszawskich Laskach. Z jego twórcą, debiutującym w fabule, reżyserem Tadeuszem Syką rozmawia Grzegorz Polak.

Grzegorz Polak: Czym Twój film różni się od wielu innych poświęconych prymasowi Stefanowi Wyszyńskiemu?

Tadeusz Syka: Po pierwsze – jest to film fabularny, dopiero drugi, po obrazie Teresy Kotlarczyk z Andrzejem Sewerynem w roli głównej. Po drugie – dotyczy okresu bardzo mało znanego w życiu prymasa, kiedy jako jeszcze młody ksiądz był kapelanem szpitala powstańczego w podwarszawskich Laskach. Nie działał na froncie, ale wykazał się wielkim bohaterstwem, towarzysząc do końca umierającym młodym powstańcom. Był to niezwykle istotny okres w życiu kard. Wyszyńskiego, który w zapiskach Pro memoria przyznał, że powstanie go ukształtowało. Myślę też, że bardzo go zahartowało, może bardziej niż internowanie. Wspólnie z bratem Maciejem dostrzegłem w tym wielki potencjał na ciekawy film, z którym można by dotrzeć do młodzieży.

CZYTAJ DALEJ

Kielce: bazylika miejscem Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej

2021-09-22 19:31

[ TEMATY ]

koncert

Kielce

koncert organowy

Karol Porwich/Niedziela

Od niedzieli 26 września przez cały miesiąc w bazylice katedralnej będą trwały koncerty wybitnych artystów z Polski i Europy, z wykorzystaniem katedralnych organów po ich przebudowie, której dokonała firma organmistrzowska „Zych”. Remont organów to wotum kielczan na jubileusz 850 lat bazyliki.

Po remoncie organy mają 45 głosów. Traktura, czyli sposób przenoszenia ruchu klawiszy, została przywrócona do najstarszej, mechanicznej wersji. Natomiast kontuar, czyli część instrumentu, na której gra organista – jest nowoczesny, cyfrowy.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję