Reklama

Prasa zagraniczna

Nowy autorytaryzm

Coraz częściej się mówi o zagrożeniach, które płyną ze strony Big Techów – gigantycznych korporacji. Nie boją się rządów i w coraz większym zakresie kontrolują komunikację międzyludzką. Obok byłego prezydenta USA ofiarą tej autorytarnej praktyki padł ostatnio katolicki portal Catholic World Report. Zarządcy Twittera uznali, że posługuje się on mową nienawiści. Co ciekawe, jest nią wierność katolickiemu nauczaniu. W Big Techu spora część katolickiego katechizmu jest na cenzurowanym.

Interfax Religion

Moskiewska Cerkiew a pandemia

Blisko 4 tys. osób duchownych patriarchatu moskiewskiego zachorowało do tej pory na COVID-19. W ostatnich dniach stycznia kurację antycovidową przechodziło 360 osób z personelu moskiewskiej Cerkwi, z których 144 zmarło. Wynika z tego, że śmiertelność w grupie prawosławnych duchownych wyniosła ok. 3,5%. Największe straty poniosła rosyjska stolica – zmarło w niej 14 księży, zakonników i zakonnic.

Il Messaggero

Pielgrzymka się odbędzie

Reklama

Watykan oficjalnie potwierdził wizytę Franciszka w Iraku. Opinia publiczna obawia się o bezpieczeństwo papieża, ponieważ nad Tygrysem jest ciągle niespokojnie. W połowie stycznia na bagdadzkim targu wybuchła bomba, zabijając ponad 30 osób, a dwa razy więcej raniąc. Również w innych miejscach jest mało stabilnie. Irackie władze oraz przedstawiciele Kościoła zapewniają jednak, że Ojcu Świętemu nic nie grozi. Dobrą informacją jest to, że potwierdzono, iż Franciszek w trakcie wizyty w Iraku spotka się z duchowym przywódcą miejscowych szyitów – ajatollachem Ali as-Sistanim. Do tej pory spekulowano jedynie, że do takiego spotkania może dojść i że jest to pragnienie Franciszka. Dyplomatyczne zabiegi spowodowały, że będzie ono możliwe. To kolejny etap dialogu między Kościołem a światem islamu. Papieski dokument na temat braterstwa podpisany z sunnitami w Zjednoczonych Emiratach Arabskich był milowym krokiem w dialogu chrześcijańsko-muzułmańskim.

Il Faro

Dochodzą do prawdy

Niecały rok temu Watykan otworzył tę część swoich archiwów, która dotyczy Piusa XII i trudnych czasów II wojny światowej. Okazało się, że czarną legendę tego papieża zapoczątkowała sztuka teatralna z 1963 r. pt. Namiestnik. Na temat archiwaliów włoski portal Il Faro rozmawiał z Johanem Ickxem, historykiem i archiwistą, który od kilkunastu miesięcy bada te dokumenty. Znalazł wśród nich 2,8 tys. listów, w większości od Żydów, którzy zwrócili się do Watykanu o pomoc i ją uzyskali. Dyplomacja watykańska tworzyła, w miarę swoich możliwości, korytarze życia dla ratowania Żydów przed zagładą. Dlaczego papież tego nie nagłaśniał? Bał się o bezpieczeństwo wszystkich zaangażowanych w te akcje. Nie jest też prawdą, że Pius XII nie potępiał działań hitlerowców. 24 sierpnia 1942 r. wygłosił orędzie radiowe do całego świata. Są także dowody na to, że to zabiegi papieża przyczyniły się do ocalenia przed bombardowaniami nie tylko Rzymu, ale również Aten oraz Konstantynopola.

Il Fatto Quotidano

Papieska dieta

Franciszek musi stracić kilka kilo-gramów – tak zdecydowali lekarze diagnozujący papieża w związku z jego ostatnimi przypadłościami zdrowotnymi.

Na przełomie roku Ojciec Święty mocno cierpiał z powodu ostrego zapalenia nerwu kulszowego. Nieznośny ból prawej nogi zmusił go do opuszczenia kilku dłużej trwających nabożeństw. W celu uśmierzenia bólu Franciszek przechodził zabiegi fizjoterapeutyczne. Dokładne badania przeprowadzone przez medyków wykluczyły konieczność zabiegu chirurgicznego. Ojciec Święty musi jednak przejść na dietę i schudnąć, by odciążyć stawy i kręgosłup. Chwilowe dolegliwości nie przerywają papieżowi pracy. Ojciec Święty intensywnie przygotowuje się do bardzo ważnej pielgrzymki do Iraku, którą zaplanowano na początek marca.

2021-02-10 08:09

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

W niedzielę 26 września obchodzimy 107. Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy

2021-09-26 10:41

[ TEMATY ]

uchodźcy

migranci

AFPPHOTO/NIKOLAY DOYCHINOV/East News

„Dzisiaj Kościół jest wezwany do wyjścia na ulice peryferii egzystencjalnych, aby leczyć zranionych i szukać zagubionych, bez uprzedzeń i lęku, bez prozelityzmu, ale w gotowości do poszerzenia swojego przybytku, aby móc przyjąć wszystkich” – napisał papież Franciszek w orędziu na tegoroczny, 107. Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy.

„Zamknięte i agresywne nacjonalizmy (por. Fratelli tutti, 11) oraz radykalny indywidualizm (por. tamże, 105) rozbijają czy też dzielą nas, zarówno w świecie, jak i w obrębie Kościoła. A najwyższą cenę płacą ci, którzy najłatwiej mogą zostać innymi: cudzoziemcy, migranci, zmarginalizowani, ci, którzy mieszkają na peryferiach egzystencjalnych” – czytamy w orędziu. „Do wszystkich mężczyzn i kobiet na świecie kieruję mój apel, abyśmy (…) odbudowali rodzinę ludzką, by razem tworzyć naszą przyszłość sprawiedliwości i pokoju, upewniając się, że nikt nie zostanie wykluczony. (…) jeśli tylko tego chcemy, możemy przekształcić granice w uprzywilejowane miejsca spotkania, gdzie może rozkwitnąć cud coraz większego my” – zaapelował Ojciec Święty.

CZYTAJ DALEJ

Jasna Góra: już dziś XXV Czuwanie Odnowy w Duchu Świętym

2021-09-24 17:01

[ TEMATY ]

Jasna Góra

czuwanie

Odnowa w Duchu Świętym

Karol Porwich/Niedziela

Już w sobotę na Jasnej Górze odbędzie się 25. Ogólnopolskie Czuwanie Katolickiej Odnowy w Duchu Świętym. To jedno z największych jasnogórskich spotkań modlitewnych miało odbyć się tradycyjnie w maju, ale ze względu na pandemię zostało przeniesione. To czas umocnienia, budowania jedności i ewangelizacji. Całodzienne czuwanie rozpocznie się o godz. 9.30 na placu przed Szczytem.

Odnowa w Duchu Świętym, zwana odnową charyzmatyczną, jest jednym z najprężniej działających i najliczniejszych ruchów w Kościele katolickim, obecnym dziś w większości krajów na świecie. Duchowość ruchu charyzmatycznego koncentruje się na doświadczaniu w życiu działania Ducha Świętego, dzieleniu się Jego darami, uwielbianiu Boga i służeniu Kościołowi. Bardzo ważne jest budowanie i przeżywanie wspólnoty.

CZYTAJ DALEJ

Abp Ryś do kleryków: wspólnota prezbiterium to nie jest mafia

2021-09-26 19:57

[ TEMATY ]

klerycy

abp Grzegorz Ryś

ks. Paweł Kłys

Z jednej strony mamy człowieka, który do nas nie należy, a wnosi w nasze życie moc Jezusa i moc Ducha Świętego, z drugiej strony możemy być w najbliższych relacjach z kimś, kto dla nas jest jak ręka i nie potrafimy żyć bez niego, a ciągnie nas w grzech. Wspólnota prezbiterium to nie jest mafia. Jak staje się takim układem to jest szkodliwa i dla nas, i dla ludzi, którym mamy posługiwać – mówił abp Grzegorz Ryś. Sześciu alumnów Wyższego Seminarium Duchownego w Łodzi przyjęło dziś popołudniu w katedrze łódzkiej szatę duchowną.

Były to pierwsze obłóczyny kursu, który przeszedł formację rozpoczynającą się od roku propedeutycznego, tym samym klerycy mają już za sobą trzy lata formacji seminaryjnej. Eucharystii, w której uczestniczyli rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Łodzi wraz z wychowawcami oraz rodzina i najbliżsi kleryków, przewodniczył arcybiskup Grzegorz Ryś – metropolita łódzki.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję