Reklama

Więcej szczęścia jest w dawaniu...

„Woreczek ryżu” – to akcja pomocy dzieciom w Kenii i Ekwadorze. Została wymyślona dziesięć lat temu przez studentów, a dziś jest prężną, przynoszącą wielkie owoce inicjatywą miłosierdzia.

Niedziela Ogólnopolska 7/2021, str. 62

Adobe.Stock

Nasza akcja powstała z potrzeby chwili, gdy dziesięć lat temu dziewczynki z Domu Dziecka św. Antoniego w Limuru w Kenii, prowadzonego przez polskich franciszkanów, wymagały

pełnowartościowych posiłków, a tych brakowało. Podobnie jak przyborów do nauki, środków higieny itp. Wtedy młodzież franciszkańskiego duszpasterstwa akademickiego „Porcjunkula” w Poznaniu wymyśliła akcję „Woreczek ryżu”, nawiązując w ten sposób do dziennej porcji posiłku spożywanego przez miliony ludzi na świecie, która mieści się w dłoni – tak opisują początki swojej działalności organizatorzy akcji. – Po kilku latach – dodają – akcja objęła wiele parafii, szkół, instytucji i osób indywidualnych w całej Polsce i dzięki temu zaangażowaniu czynimy dobro. Obecnie wspólnie z franciszkańską Fundacją „Tworzyć Miłością” wspieramy programy pomocowe dla potrzebujących dzieci w Kenii i Ekwadorze.

Reklama

Według ONZ, każdego roku ponad 800 mln ludzi na świecie cierpi głód lub niedożywienie. W Kenii i Ekwadorze, gdzie pracują misjonarze franciszkańscy, problem niedożywienia często jest tak samo realny i narasta podczas długotrwałej suszy, ale również przez konflikty międzyplemienne, ataki terrorystyczne czy złą dystrybucję darów.

Wolontariusze akcji mówią Niedzieli: – Zdajemy sobie sprawę, że sami nie rozwiążemy problemu głodu na świecie, tak jak Apostołowie z kilkoma chlebami i rybami nie byli w stanie wykarmić tłumów. Jednak z Bożą pomocą, z wiarą i połączonymi siłami możemy pomóc konkretnym osobom, które nasi misjonarze znają, i w ten sposób przyczynić się do zmniejszenia głodu choćby niewielkiej części ludzi. Dzięki symbolicznym 100 gramom ryżu, fasoli czy kukurydzy, które dla milionów ludzi na świecie, zwłaszcza dzieci, są jedynym pożywieniem w ciągu całego dnia, każdy z nas może uratować czyjeś życie i przyczynić się do prawidłowego rozwoju człowieka.

W bieżącym roku całoroczna zbiórka odbywa się pod hasłem: „Więcej szczęścia jest w dawaniu aniżeli w braniu” (Dz 20, 35).

Reklama

Z ubiegłorocznej rekordowej zbiórki o łącznej wartości 282 115,01 zł środki przekazane zostały w dużej mierze na dożywianie dzieci, ale także na wyposażenie centrum zdrowia prowadzonego przez franciszkanów w Ruiri w Kenii, gdzie zakupiony został sprzęt do ratowania noworodków i ich matek. Realizowano także liczne projekty wspomagające m.in. edukację w Ekwadorze.

Organizatorzy zwracają uwagę na zbliżający się okres Wielkiego Postu, który może być sposobnością do podzielenia się swoimi dobrami z potrzebującymi, ale również do włączenia się przez post w modlitwę za ludzi cierpiących głód.

– W tej dobroczynnej akcji chodzi o to, żebyśmy nauczyli się żyć tak, aby dawać innym to, co możemy. Dlatego zachęcamy, by w okresie Wielkiego Postu chociaż raz w tygodniu spróbować przeżyć cały dzień o takiej porcji ryżu i doświadczyć tego, co wielu ludzi przeżywa każdego dnia. Ważne jednak, by nie traktować tego jako diety odchudzającej, ale na modlitwie wzbudzić intencję, która będzie towarzyszyła wyrzeczeniom, tak by nie zatracić żadnego z aspektów Wielkiego Postu, czyli modlitwy, postu i jałmużny – zachęcają wolontariusze.

Akcję „Woreczek ryżu”, realizowaną wspólnie przez Franciszkański Sekretariat Misyjny w Gdyni oraz Fundację „Tworzyć Miłością”, można wspierać przez cały rok m.in. przez:

– wpłaty na konto Franciszkańskiego Sekretariatu Misyjnego (www.sekretariatmisyjny.pl) ;

– SMS o treści DAR na nr 72052 (koszt 2,46 zł z VAT) – usługa dostępna dzięki współpracy z Caritas Polska.

Szczegóły akcji na stronie: www.woreczekryzu.pl .

2021-02-10 08:09

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Sakramentalia - akt wiary czy magiczne myślenie?

2021-09-17 10:13

[ TEMATY ]

duchowość

Karol Porwich/Niedziela

Błogosławieństwo przy użyciu dwóch poświęconych świec w dzień św. Błażeja (3 lutego) wyprasza ochronę od chorób gardła i języka, a poświęcony chleb św. Agaty (5 lutego) - przypomina, że Bóg ma władzę zachować nas od pożaru. Jak korzystać z sakramentaliów, by nie mylić ich z sakramentami, ani nie ulegać magicznemu myśleniu o nich?

Różnica pomiędzy sakramentami i sakramentaliami jest zasadnicza. Sakramenty to spotkanie z żywym Bogiem. Podczas ich przyjmowania mamy pewność, że Bóg przychodzi przez nie z konkretną łaską, typową dla danego sakramentu (np. podczas godnie przyjętego sakramentu pokuty otrzymujemy m.in. odzyskanie łaski uświęcającej, Eucharystia pogłębia nasze zjednoczenie z Bogiem i chroni przed grzechem; podczas bierzmowania otrzymujemy moc Ducha Świętego do szerzenia wiary słowem i czynem). To, na ile łaska objawia się w naszym życiu, zależy od naszego usposobienia i dojrzałości.

CZYTAJ DALEJ

O. Leon Knabit: Jeszcze raz o kobietach i mężczyznach

2021-09-16 14:16

[ TEMATY ]

duchowość

rodzina

Karol Porwich

Ostatni artykuł o. Leona Knabita cieszył się dużym zainteresowaniem, odbiorem zarówno pozytywnym, jak i tym mniej. W odpowiedzi głos zabiera sam benedyktyn.

Słyszałem głosy, że mój artykuł „Miłość musi być wymagająca” (Zobacz) był stronniczy – przeciw mężczyznom. Jeśli tak zostałem zrozumiany, to tutaj stwierdzam, że jest bardzo wielu wspaniałych mężczyzn – mężów i ojców, żyjących długie lata w szczęśliwym małżeństwie, kochanych szczerze przez swoje dzieci, widzące w nich wzór do naśladowania i gwarancję bezpieczeństwa.

CZYTAJ DALEJ

Nasze życie jest pielgrzymką - Eucharystia na Jasnej Górze pod przewodnictwem bp. Jacka Kicińskiego

2021-09-18 01:19

ks. Łukasz Romańczuk

Pasterka Maryjna

Pasterka Maryjna

W ramach Pielgrzymki Duchowieństwa i Wiernych Archidiecezji Wrocławskiej na Jasną Górę o północy została odprawiona Pasterka Maryjna, której przewodniczył bp Jacek Kiciński. 

Na początku homilii bp Jacek mówił o celu pielgrzymki - Bardzo się cieszę i Bogu dziękuję, że możemy wspólnie przybywać do naszej Matki i powierzyć jej nasze intencje. Przychodzimy na Jasną Górę, bo jesteśmy powodowani miłością i wdzięcznością. Pragniemy zawierzyć nasze rodziny i nas samych opiece Maryi.
Przywołując Ewangelię o odnalezieniu Pana Jezusa w świątyni, w której to Jezus, Maryja i Józef udają się do Jerozolimy, bp Kiciński mówił o życiu ludzkim, jako pielgrzymce - Wszyscy pielgrzymujemy do domu Ojca. Pielgrzymką jest nasze życie i na tej drodze nie jesteśmy sami. Pielgrzymujemy z innymi, a od Chrztu Świętego, w naszej pielgrzymce wiary jest obecny Jezus, Maryja i Józef. Jednak w tej pielgrzymce może być tak, że gdzieś zagubimy Jezusa. Dzieje się, to gdy zatrzymujemy się na sprawach ziemskich, doczesnych. Jakże często jesteśmy zamyśleni, zapatrzeni. Mamy wiele spraw do załatwienia. Żyjemy pod presją spraw pilnych. To wszechobecne „muszę” sprawia, że nie mamy czasu na sprawy Boże. W dzisiejszym świecie jesteśmy świadkami duchowej acedii. To sprawia, że wchodzimy w przestrzeń letniości, bylejakości - nauczał hierarcha.
Biskup Jacek zauważył różnicę pomiędzy zagubieniem Jezusa, a Jego znalezieniem - To są pewne proporcje. Żeby Go odnaleźć potrzeba wysiłku. Dziś Maryja podpowiada nam, co trzeba czynić, aby odnaleźć Jezusa. Na pierwszym miejscu trzeba podjąć wysiłek poszukiwania. Nie można popaść w rozpacz. Dalej, należy szukać Go we wspólnocie. Nie ustawaj w poszukiwaniach i nie zniechęcaj się w działaniu. Gdy ktoś kogoś kocha, to szuka go nawet w ciemności nocy i nie ustaje w drodze. Prawdziwa miłość nie zna ograniczeń - mówił biskup i pytał: - Jeśli zgubię Jezusa, czy chce Go szukać? A jeśli szuka, to gdzie Go szukam? Co jest naszą Jerozolimą i gdzie jest nasza świątynia?

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję