Reklama

Ewangelia zobowiązuje

Sam fakt bycia katolikiem nie gwarantuje jeszcze, że działania takiego człowieka będą zgodne z Ewangelią.

Niedziela Ogólnopolska 7/2021, str. 53

Wiele mediów katolickich w Polsce i na świecie zamieściło pełną entuzjazmu wiadomość, że Joe Biden, nowy prezydent USA, jest praktykującym katolikiem. Pojawiły się informacje o tym, że ceni on nauczanie papieża Franciszka. W świecie pełnym antywartości i polityków, którzy forsują działania sprzeczne z Ewangelią, prezydentura autentycznego katolika w USA byłaby rzeczywiście wydarzeniem budzącym nadzieję.

Niestety, zarówno zapowiedzi przedwyborcze, jak działania Joego Bidena pokazują, że w swojej polityce odszedł on od nauczania Kościoła i Ewangelii.

Reklama

Już na początku urzędowania przywrócił finansowanie aborcji przez Stany Zjednoczone w kraju i poza jego granicami. Uroczyście świętował również 48. rocznicę wyroku Roe vs Wade. To precedensowy wyrok Sądu Najwyższego, od którego aborcja stała się możliwa na terenie całych Stanów Zjednoczonych, jedynie z ograniczeniami wprowadzanymi przez poszczególne stany. Skutki tego prawa są tragiczne – oznaczają śmierć 60 mln dzieci! Biden zapowiedział również, że doprowadzi do tego, iż stany nie będą mogły ograniczać aborcji i że jej możliwość stanie się prawem federalnym. To niezwykle niepokojące zapowiedzi, oznaczają bowiem, że Biden chce zatrzymać dobry trend, który obserwowaliśmy w ostatnich latach w USA. Wiele stanów ograniczało możliwość zabijania dziecka na życzenie do momentu, w którym można usłyszeć bicie jego serca, albo wymagano pokazania matce dziecka na USG, zanim doszło do zabójstwa.

Jakby tego było mało, Joe Biden zdążył już wydać rozporządzenie o przewrotnej nazwie „Memorandum w sprawie ochrony zdrowia kobiet w domu i za granicą”. Zniósł tym samym ustanowiony przez prezydenta Donalda Trumpa (a wcześniej wprowadzany także przez innych prezydentów wywodzących się z Partii Republikańskiej) zakaz finansowego wsparcia dla organizacji wykonujących aborcję poza USA. To tzw. Mexico City

Policy. Biden zniósł także zakaz finansowania aborcji dla osób, które nie były objęte ubezpieczeniem zdrowotnym, tzw. Title X. Prezydent USA stwierdził przewrotnie: „Kobiety powinny mieć dostęp do potrzebnej im opieki zdrowotnej. Dla zbyt wielu kobiet, zarówno w kraju, jak i za granicą, jest to niemożliwe. Nieuzasadnione ograniczenia w korzystaniu z funduszy federalnych utrudniły kobietom uzyskanie niezbędnej opieki zdrowotnej”.

Reklama

Zabijanie dzieci nazwał „opieką zdrowotną”...

Zmiany te oznaczają, że tylko biedniejszym osobom rząd USA będzie płacił za aborcję. Plany Bidena sięgają jednak dalej. Zapowiada on zniesienie szerszego zakazu finansowania aborcji z publicznych pieniędzy, tzw. poprawki Hyde’a. Aby tego dokonać, potrzeba zgody Kongresu i Senatu, jednak prawdopodobnie nie będzie to problemem, gdyż liberałowie mają większość w obu izbach i podzielają poglądy prezydenta.

Wymieniam te działania nie po to, żeby sądzić prezydenta USA. Nie wiem, jaka jest jego relacja z Bogiem i sumienie. Nie neguję tego, że wierzy w Boga i że są obszary życia, w których żyje wiarą. To osądzi sam Pan Bóg. Nie jest jednak osobistą sprawą to, że promuje i podejmuje działania sprzeczne z religią i wiarą, którą deklaruje. To boli i budzi sprzeciw, a mówiąc wprost: zgorszenie. Przez wymienione działania zabija się i będzie się zabijać więcej dzieci. To wystarczający powód do sprzeciwu wobec takiego postępowania. Takie działanie polityka sugeruje też, jakoby bycie katolikiem nie zobowiązywało do zachowania według Ewangelii w swojej publicznej służbie.

Po owocach poznaje się człowieka (por. Mt 7, 15-20). Jeśli owocem działań polityka jest śmierć niewinnych dzieci, to nie są to dobre działania. To też zachęta do relatywizmu moralnego i traktowania wiary jako dobrej wizytówki, którą wypada czasem pokazać. Mam nadzieję, że katolicy przestaną usprawiedliwiać taką postawę.

2021-02-10 08:09

Ocena: 0 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

17 września Kościół wspomina św. Hildegardę z Bingen

[ TEMATY ]

św. Hildegarda

eSPe

17 września Kościół wspomina świętą Hildegardę z Bingen – doktora Kościoła. Żyjąca w latach 1098-1179 niemiecka benedyktynka należała do najbardziej fascynujących postaci średniowiecza: była wizjonerką, lekarką, pisarką i kompozytorką oraz znawczynią ówczesnych nauk przyrodniczych.

Kult liturgiczny św. Hildegardy z Bingen rozszerzył 10 maja 2012 roku na cały Kościół papież Benedykt XVI, który uważa ją za jedną ze swoich mistrzyń duchowych; 7 października tegoż roku włączył ją – jako czwartą kobietę – do grona 35 doktorów Kościoła. W krajach języka niemieckiego Hildegarda jest od wieków czczona jako święta.

CZYTAJ DALEJ

Program zdrowia wg św. Hildegardy

Św. Hildegarda z Bingen - doktor Kościoła powszechnego - była nie tylko teologiem i mistykiem, ale też prekursorką w wielu dziedzinach naukowych. Nazywana jest średniowiecznym Leonardem da Vinci.

Tak bardzo wyprzedziła swoją epokę, że nawet dziś wielu sądzi, iż nie mogła tego dokonać kobieta, a pod jej imieniem kryje się mężczyzna Hildegard.


Podziel się cytatem

Święta była uważną obserwatorką natury i ludzi. Badała wzajemne oddziaływanie pomiędzy światem żywym a martwym oraz ich wpływ na stan organizmu i duszy człowieka. Rezultaty swoich dociekań zawarła w traktacie o leczniczym i szkodliwym działaniu roślin i minerałów. Jak wyjaśnia Alfreda Walkowska, terapeutka medycyny św. Hildegardy w Polsce, Świętej z Bingen przypisuje się sporządzenie całościowego opisu niemieckiej fauny i flory. - Jej pisma z zakresu medycyny świadczą, iż zasługuje również na miano prekursorki teorii stresu oraz teorii kultury fizycznej i sportu. Analiza jej twórczości naukowej i mistycznej dowodzi, że przeczuwała prawo powszechnego ciążenia, wzajemnego przyciągania się ciał, zasady rozpraszania energii, istnienia krążenia krwi. Jako pierwsza z kobiet poruszała w swych pismach tematykę życia seksualnego i ginekologii.

CZYTAJ DALEJ

Postawić wszystko na Maryję - "Archidiecezjanie na Jasnej Górze"

2021-09-17 19:46

ks. Łukasz Romańczuk

Abp Józef Kupny

Abp Józef Kupny

W ramach Pielgrzymki Duchowieństwa i Wiernych Archidiecezji Wrocławskiej na Jasną Górę odprawiona została Msza św., której przewodniczył ks. abp Józef Kupny.

Licznie zgromadzeni duchowni, siostry zakonne i wierni, wsłuchując się w homilię, mogli usłyszeć słowa dotyczące Matki Bożej, w kontekście Jej osoby w wydarzeniach z Kany Galilejskiej. Nie zabrakło także odniesienia do ostatniej beatyfikacji kard. Stefana Wyszyńskiego oraz M. Elżbiety Róży Czackiej. - Prymas Tysiąclecia kochał to miejsce i które w czasach, gdy komuniście chcieli zniszczyć i uciszyć Kościół. Kiedy wydawało się, że nie ma dla Kościoła w Polsce żadnego ratunku, Prymas wszystko postawił na Maryję. Dziś mówi się, że nowy błogosławiony uratował Polskę przed potopem komunistycznego reżimu. Zrobił to odnawiając wiarę w naszym narodzie - podkreślił metropolita wrocławski.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję