Reklama

Z Jasnej Góry

Niedziela Ogólnopolska 7/2021, str. 9

Karol Porwich/Niedziela

Pielgrzymka parlamentarzystów

Zgodnie z wieloletnim zwyczajem 2 lutego, w święto Ofiarowania Pańskiego, na Jasną Górę przybyła 32. Pielgrzymka Parlamentarzystów z udziałem posłów i senatorów z różnych klubów parlamentarnych. – To wyjątkowa tradycja, bo miejsce, w którym się znajdujemy, jest naprawdę wyjątkowe – powiedziała marszałek Sejmu Elżbieta Witek. – Kiedy mamy problemy, kiedy jest nam ciężko, kiedy nie umiemy sobie z czymś poradzić, to szukamy wsparcia i pomocy u Matki Bożej, szczególnie tutaj, na Jasnej Górze.

Ta pielgrzymka odbywa się w nietypowym roku, roku pandemii, dlatego myślę, że każdy z nas, kto tutaj dzisiaj przyjechał, oprócz zanoszenia próśb bardzo osobistych, podobnie jak ja, z pewnością będzie się także modlił i zawierzał wszystkich naszych obywateli, żeby byli zdrowi, żeby ta pandemia w końcu od nas odeszła, żebyśmy mogli zacząć normalnie funkcjonować.

Reklama

Mszy św. przewodniczył abp Wacław Depo, metropolita częstochowski. Posłowie i senatorowie wysłuchali też w kaplicy Różańcowej konferencji, którą wygłosił kapelan Sejmu i duszpasterz parlamentarzystów ks. Piotr Burgoński.

Poznań u Matki

Od 30 lat w każdą pierwszą sobotę miesiąca na Jasną Górę przybywa Pielgrzymka Apostolatu Maryjnego z Poznania. Choć w czasie pandemii pielgrzymowanie było ograniczone, pątnikom udało się przyjechać do Częstochowy w pierwszą sobotę lutego 2021 r., w roku okrągłego jubileuszu spotkań jasnogórskich. – Wspólnota jest jak rodzina – podkreśla Helena Czarnecka. – Teraz, w czasie odosobnienia, jesteśmy nadal w łączności – telefonicznej lub podczas Mszy św.

– Mój wzrost wiary zaczął się w tej wspólnocie – dodaje Tomasz Strojny. – Między sobą mówimy, że jesteśmy już zaszczepieni, ponieważ nosimy Cudowny Medalik, czyli nasz szkaplerz, który chroni od zła. Maryja jest naszym drogowskazem.

Reklama

Spotkanie rozpoczęło się konferencją w Sali Papieskiej. Wierni uczestniczyli także we Mszy św. i w Drodze Krzyżowej. Nad spotkaniem czuwał o. Jan Poteralski, paulin, opiekun grupy.

Paulini na Śląsku

Strategię Rozwoju Szlaku Paulinów na terenie województwa śląskiego zaprezentowano 8 lutego na Jasnej Górze.

Projekt ma na celu pokazanie dziedzictwa Zakonu Paulinów szerszemu gronu odbiorców. Chodzi nie tylko o dziedzictwo duchowe, wypracowane przez wieki przez zakonników, ale także o ogromne dziedzictwo materialne – zabytki architektury, sztuki i kultury na terenie Polski, Węgier, Słowacji i Chorwacji, gdzie od wieków posługują paulini. Inspiracją do powstania projektu był jubileusz 750. rocznicy śmierci bł. Euzebiusza, założyciela Zakonu Paulinów, przeżywany w 2020 r.

Inicjatywę zrealizują wspólnie: Zakon Paulinów i Śląski Urząd Marszałkowski w Katowicach. W pierwszym etapie, obok klasztoru na Jasnej Górze, do projektu wpisane zostały dwie inne perły kultury paulińskiej z terenu województwa śląskiego – klasztor w Leśniowie oraz kompleks klasztorny św. Barbary w Częstochowie. Szlak ma zostać rozbudowany o inne regiony w Polsce i poza jej granicami.

Legnica czuwa

Reprezentacja uczestników Pieszej Pielgrzymki Diecezji Legnickiej, która w sierpniu wędruje na Jasną Górę, od lat gromadzi się na nocnym czuwaniu z 5 na 6 lutego. Modlitwie przewodniczył ks. Mateusz Rycek – wikariusz parafii katedralnej w Legnicy, odpowiedzialny za sprawy logistyczne pielgrzymki. – Ta noc była przez wszystkich naprawdę długo wyczekiwana. W tym roku wahaliśmy się: przyjechać czy nie przyjechać, ale postanowiliśmy wysłać ok. 30 osób, aby reprezentowały grupę, która co roku przybywa do tego miejsca – zaznaczył ks. Rycek. – To już nie jest jakieś przyzwyczajenie, ale potrzeba serca, aby spędzić tę noc u Matki Bożej. Tyle spraw nosimy w sercu, tyle rzeczy się dzieje i gdzie mamy to zanieść, jak nie tutaj, na Jasną Górę? Jak podkreślił kapłan, w 2020 r. nie wszyscy chętni mogli się wybrać na trasę 28. Pieszej Pielgrzymki Legnickiej. Z powodu obostrzeń epidemicznych odbywała się ona w dniach 29 lipca – 7 sierpnia ub.r. w systemie sztafetowym.

2021-02-10 08:09

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Niedzielski: podpisaliśmy trójstronne porozumienie z ratownikami i pracodawcami

2021-09-22 10:47

[ TEMATY ]

ratownictwo medyczne

Adam Niedzielski

PAP/Piotr Nowak

Przedstawiciele komitetu protestacyjnego ratowników medycznych, pracodawców i Ministerstwa Zdrowia podpisali porozumienie – poinformował w środę minister zdrowia Adam Niedzielski. "Ma ono charakter trójstronny w formule, w jakiej rozmawialiśmy" – dodał.

We wtorek w Centrum Partnerstwa Społecznego "Dialog" w Warszawie odbyło się spotkanie przedstawicieli Ministerstwa Zdrowia i Komitetu Protestacyjno-Strajkowego Pracowników Ochrony Zdrowia.

CZYTAJ DALEJ

Bohater z krwi i kości

2021-09-13 18:26

Niedziela Ogólnopolska 38/2021, str. 40-41

[ TEMATY ]

kard. Stefan Wyszyński

Emilia Bąk/Materiały prasowe

Na ekrany kin w Polsce wszedł film pt. Wyszyński. Zemsta czy przebaczenie. Przedstawia on losy przyszłego prymasa Polski jako kapelana szpitala powstańczego w podwarszawskich Laskach. Z jego twórcą, debiutującym w fabule, reżyserem Tadeuszem Syką rozmawia Grzegorz Polak.

Grzegorz Polak: Czym Twój film różni się od wielu innych poświęconych prymasowi Stefanowi Wyszyńskiemu?

Tadeusz Syka: Po pierwsze – jest to film fabularny, dopiero drugi, po obrazie Teresy Kotlarczyk z Andrzejem Sewerynem w roli głównej. Po drugie – dotyczy okresu bardzo mało znanego w życiu prymasa, kiedy jako jeszcze młody ksiądz był kapelanem szpitala powstańczego w podwarszawskich Laskach. Nie działał na froncie, ale wykazał się wielkim bohaterstwem, towarzysząc do końca umierającym młodym powstańcom. Był to niezwykle istotny okres w życiu kard. Wyszyńskiego, który w zapiskach Pro memoria przyznał, że powstanie go ukształtowało. Myślę też, że bardzo go zahartowało, może bardziej niż internowanie. Wspólnie z bratem Maciejem dostrzegłem w tym wielki potencjał na ciekawy film, z którym można by dotrzeć do młodzieży.

CZYTAJ DALEJ

Rekolekcje ewangelizacyjne w Przychojcu

2021-09-23 09:23

Justyna Federkiewicz

Małżonkowie podczas wspólnej modlitwy

Małżonkowie podczas wspólnej modlitwy

Przychojec-Łukowa. W dniach 17-19 września 2021 r. w parafii Dobrego odbyły się rekolekcje dla młodzieży, małżeństw, osób samotnych i wszystkich chętnych pt. „Odkryjmy skarb naszego życia”.

Te rekolekcje otworzyły mnie przede wszystkim na relację, na miłość Bożą i na to, że Jezus nas szuka i też mamy być otwarci na tą miłość Bożą. W ostatnim czasie trochę działo się różnych rzeczy w moim życiu, prosiłam Boga o pomoc i to dla mnie taka łaska być dla mnie na tych rekolekcjach – mówi Justyna – uczestniczka rekolekcji.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję