Reklama

Z Jasnej Góry

Niedziela Ogólnopolska 6/2021, str. 9

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Prymas Wyszyński na co dzień

Na Jasnej Górze 27 stycznia rozpoczął się kolejny cykl spotkań w ramach przygotowań do beatyfikacji kard. Stefana Wyszyńskiego, który sam nazwał siebie Prymasem Jasnogórskim. Tym razem rozważania są skupione wokół Milenijnego Aktu Oddania Polski w Macierzyńską Niewolę Maryi Matki Kościoła za wolność Kościoła Chrystusowego, dokonanego 3 maja 1966 r. W tym roku mija 55. rocznica tego wydarzenia. Organizatorami spotkań są: Jasnogórski Instytut Maryjny, Instytut Prymasa Wyszyńskiego i częstochowski oddział Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”.

Ojciec Grzegorz Prus, dyrektor Jasnogórskiego Instytutu Maryjnego, zauważa, że „Milenijny Akt wciąż pozostaje naszym wielkim zadaniem”. – Jego ślady znajdują się w wielu polskich parafiach, zobowiązania bowiem zostały wydrukowane i rozesłane do polskich kościołów, ale są, niestety, trochę zapomniane – zaznacza o. Prus i przypomina, że „ten Akt był uwieńczeniem całej pracy 9 lat wielkiej nowenny, czyli przygotowania do Milenium Chrztu Polski, peregrynacji obrazu jasnogórskiego po polskich diecezjach, i było to pewne ukoronowanie programu Maryjnego księdza prymasa, jednocześnie z wychyleniem ku przyszłości”. – Warto zdawać sobie sprawę z tego, co się wtedy dokonało; że jest to dla nas zadanie i zachęta, by podjąć to wyzwanie, które z Aktem się wiąże – mówi o. Prus i zaprasza na spotkania.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Tematem pierwszych rozważań był Kościół. Wśród gości znaleźli się: bp Andrzej Przybylski z Częstochowy, jeden z inicjatorów akcji „Kocham Kościół”, i Anna Rastawicka, świadek życia i posługi kard. Stefana Wyszyńskiego.

Biskup Przybylski podkreślił: – Dziś słyszymy przypomnienia papieża Franciszka, który prosi, by Kościół nie zajmował się samym sobą, swoimi strukturami, swoim znaczeniem społecznym, tylko, tak jak podkreślał prymas Wyszyński, by zajmował się ludźmi, narodem, rodziną, prawem do życia, a strukturami o tyle, o ile jest to absolutnie konieczne do spełniania misji Kościoła.

Podczas inauguracji nowego cyklu spotkań o. Arnold Chrapkowski, generał Zakonu Paulinów, zaznaczył, że „chcemy uczyć się od kard. Wyszyńskiego, aby nasze życie było jednością i by nie było w nim podziału na to, co Boskie, i to, co z tego świata. To dziedzictwo, które jest nam zadane, to wielki depozyt, który zostawił nam ksiądz prymas, aby była to nie tylko pamiątka historyczna, ale program duszpasterski zarówno Kościoła w Polsce, jak i Kościoła powszechnego”.

Przeor Jasnej Góry o. Samuel Pacholski wyraził nadzieję, że w uroczystości beatyfikacji kard. Wyszyńskiego będziemy mogli uczestniczyć już za kilka miesięcy. Zauważył, że prymas i Kościół nie potrzebują jednorazowego wydarzenia, ale najważniejsze jest „skorzystanie” z jego osoby i nauczania w codziennej służbie człowiekowi, społeczeństwu i światu.

Reklama

Spotkania będą się odbywać z udziałem zaproszonych gości każdego 27. dnia miesiąca o godz. 19.30 w sali papieskiej. Transmitować je będzie Radio Jasna Góra i jasnogórski kanał na YouTubie. Patronami spotkań obok Niedzieli są: Radio Jasna Góra i Radio Fiat. Więcej na ten temat na str. 16-18.

Tu modlę się za polską oświatę

Po stu dniach urzędowania, z modlitwą za polską oświatę i naukę, na Jasną Górę 29 stycznia przybył minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. W Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej zawierzył siebie i obowiązki związane z pełnioną przez niego misją. – Można tu przede wszystkim nabrać pokory, która jest niezwykle ważna na każdym stanowisku i na każdym odcinku naszego życia. W każdym powołaniu, jakie mamy, jakie otrzymujemy i realizujemy, ta pokora jest niezwykle ważna i potrzebna. Uklęknąć przed Matką Bożą i pomyśleć: kim jestem? Takim malutkim człowieczkiem, który bez Jej opieki nic nie znaczy – powiedział min. Czarnek w rozmowie z Radiem Jasna Góra. Oprócz modlitwy w kaplicy Matki Bożej minister zwiedził zabytkową Bibliotekę Jasnogórską.

Przy tej okazji podkreślił duchowe, kulturalne i historyczne znaczenie sanktuarium w dziejach naszej ojczyzny: – Choćby ta biblioteka zabytkowa, przepiękna, która ma ogromne zbiory, niezwykłe zdobienia, freski – to wszystko stanowi wielki przykład polskiej kultury i nauki.

2021-02-03 10:04

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Majowe podróże z Maryją: Łódź-Łagiewniki - w Sanktuarium św. Antoniego u Matki Bożej Szkaplerznej

2026-05-28 20:50

[ TEMATY ]

Majowe podróże z Maryją

lagiewniki.franciszkanie.pl

Obraz Matki Bożej w Łodzi-Łagiewnikach

Obraz Matki Bożej w Łodzi-Łagiewnikach

Nasza jubileuszowa wędrówka prowadzi nas teraz do łódzkich Łagiewnik, do miejsca, gdzie pośród wiekowych dębów Lasu Łagiewnickiego wznosi się barokowa świątynia Ojców Franciszkanów Konwentualnych. To jedno z najstarszych i najważniejszych sanktuariów maryjnych w regionie, gdzie Maryja od wieków czczona jest jako Matka Boża Szkaplerznej, niosąca pociechę i uzdrowienie wszystkim, którzy chronią się pod Jej płaszczem.

W centralnym punkcie jednego z ołtarzy spoczywa niewielki, ale emanujący niezwykłym blaskiem obraz Matki Bożej Szkaplerznej. Jego historia sięga XVIII wieku i jest nierozerwalnie związana z cudownymi wydarzeniami, które miały tu miejsce. Maryja na tym wizerunku patrzy na nas z wielką czułością, jakby chciała zapewnić, że każdy, kto przychodzi do Niej z ufnością, zostanie wysłuchany. To tutaj, u boku Matki Szkaplerznej, pokolenia łodzian odnajdywały siłę w czasach trudnych doświadczeń, a liczne wota są świadectwem łask, jakie spływają na to miejsce – od uzdrowień fizycznych po te najcenniejsze, duchowe.
CZYTAJ DALEJ

W Lublinie dziecko przeżyło aborcję

2026-05-28 14:48

[ TEMATY ]

aborcja

Lublin

Adobe Stock

Fundacja Życie i Rodzina otrzymała oficjalne potwierdzenie, że w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Lublinie dziecko przeżyło aborcję. Najprawdopodobniej była to późna aborcja eugeniczna na zaświadczenie od psychiatry.

Szpital zataja dokładną datę zdarzenia, a także ukrywa, co zrobiono z dzieckiem, ile ono żyło i w jaki sposób zostało pozbawione życia. W odpowiedzi na pytania w ramach dostępu do informacji publicznej dyrekcja lubelskiego szpitala potwierdziła, że w okresie od 1 stycznia do końca 2025 roku jedno dziecko przeżyło swoją aborcję. W ciągu ostatnich 3 lat w murach tej lecznicy zabito: 2023 – 1 dziecko, 2024 – 2 dzieci, 2025 – 4 dzieci.
CZYTAJ DALEJ

Sejm uchwalił ustawy dot. statusu osoby najbliższej w związku i umowy o wspólnym pożyciu. Prezydent: nie podpisze

2026-05-29 16:15

[ TEMATY ]

sejm

Adobe Stock

W piątek Sejm uchwalił ustawy dot. statusu osoby najbliższej w związku i umowy o wspólnym pożyciu. Do decyzji parlamentarzystów odniósł się prezydent Karol Nawrocki, który zapowiedział, nie podpisze żadnego prawa, które będzie stanowiło alternatywę dla małżeństwa.

Rządowa propozycja przeszła przez izbę niższą parlamentu jako pierwsza w historii regulacja pozwalająca na formalizację związków jednopłciowych w Polsce.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję