Reklama

Niedziela na Podbeskidziu

Naprawa Kościoła

Nie odbuduje Kościoła ktoś, kto w nim nie jest – powiedział w Hałcnowie o. Andrzej Zając, franciszkanin, opowiadając o św. Franciszku.

Niedziela bielsko-żywiecka 5/2021, str. I

[ TEMATY ]

wykład

reforma

PB

Prelegent opowiadał m.in. o reformie Kościoła

Prelegent opowiadał m.in. o reformie Kościoła

Wystąpienie o. Zająca to pierwsza w tym roku katecheza w bazylice hałcnowskiej. Franciszkanin, dyrektor Instytutu Studiów Franciszkańskich z Krakowa i znawca pism św. Franciszka, przeanalizował duchową drogę średniowiecznego świętego oraz jego metodę naprawy Kościoła.

Prelegent przypomniał wydarzenie ze zburzonej świątyni w San Damiano, gdzie Franciszek usłyszał wezwanie Chrystusa do odbudowy zrujnowanego Kościoła. Spośród zbioru 30 pism, jakie Biedaczyna z Asyżu pozostawił po sobie, o. Zając przywołał modlitwę, która zrodziła się w kościółku św. Damiana. Cytując słowa: „Najwyższy i chwalebny Boże rozjaśnij ciemność w sercu mym i daj mi wiarę prostą, nadzieję pewną i miłość doskonałą, mądrość i poznanie rzeczy, o Panie, abym wypełnił Twoje święte i prawdziwe przykazanie” – gość hałcnowskiej katechezy podkreślił, że Franciszek, słysząc wezwanie do odbudowy Kościoła, zaczął od błagania o rozjaśnienie ciemności własnego serca.

Reklama

– Czy prosi o pieniądze dla odbudowy albo o to, by nawrócili się wszyscy biskupi i księża? Nie ma takiego wezwania. Franciszek najpierw przyznaje się do tego, że ciemność jest w jego sercu, prosi o światło dla siebie, aby w ten sposób mogła się rozpocząć odbudowa Kościoła Bożego – mówił o. Andrzej Zając.

Zauważył również, że wezwanie Chrystusa do odnowy Kościoła, jak i decyzja, by na nie odpowiedzieć, dokonały się w Kościele. – Franciszek jest w Kościele przez małe i przez wielkie „K”. Jest w kościele – świątyni i w Kościele – wspólnocie duchowej – stwierdził, podkreślając tym samym prawdę, że Kościół można odbudować tylko od środka.

– Nie naprawi Kościoła nikt, kto jest na zewnątrz. Franciszek jest domownikiem domu Bożego i z tym domem się utożsamia – podkreślił o. Andrzej Zając.

Katecheza wygłoszona przez franciszkanina otwarła tegoroczny cykl, który w zamyśle organizatorów ma być zachętą do odbudowania swojej wiary. Każda katecheza odbywa się w 3. wtorek miesiąca o godz. 19.

2021-01-27 09:45

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Drogi do niepodległości

Niedziela lubelska 11/2018, str. VIII

[ TEMATY ]

wykład

100‑lecie niepodległości

Grzegorz Jacek Pelica

Prof. Wiesław Śladkowski rozpoczął cykl wykładów nt. niepodległości

Prof. Wiesław Śladkowski rozpoczął cykl wykładów nt. niepodległości

W Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie zainaugurowany został cykl wykładów pt. „Lublin – Lubelszczyzna. Drogi do Niepodległości”. Cele, przesłanki i tematykę przybliżyli Grzegorz Figiel, zastępca dyrektora WBP i Marcin Krzysztofik, dyrektor lubelskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej. Krzysztofik podkreślił, że nowe przedsięwzięcie IPN i WBP wpisuje się w obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, służąc popularyzacji wiedzy historycznej.

CZYTAJ DALEJ

Abp Jędraszewski: wolność nie jest dana na zawsze i trzeba ją stale zdobywać

2021-08-01 20:03

[ TEMATY ]

abp Marek Jędraszewski

Powstanie Warszawskie

Karol Porwich/Niedziela

Abp Marek Jędraszewski

Abp Marek Jędraszewski

Patrzymy z zatroskaniem na to, co się dzieje wokół naszej Ojczyzny. Na imperialne zapędy jednego sąsiada i neopogańską wizję drugiego, przychodzącą z Zachodu – mówił metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski w 77. rocznicę wybuchu powstania warszawskiego.

Hierarcha wygłosił kazanie podczas Mszy w intencji poległych i ojczyzny, w bazylice Mariackiej.

CZYTAJ DALEJ

Modlitwa przy pomniku Gloria Victis w rocznicę godziny „W”

2021-08-01 17:26

[ TEMATY ]

Powstanie Warszawskie

PAP/Tomasz Gzell

W intencji poległych Powstańców Warszawskich modlono się w rocznicę godziny „W” pod pomnikiem Gloria Victis (Chwała Zwyciężonym) na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach. – Ich heroiczna miłość Ojczyzny niech będzie źródłem natchnień dla nas i kolejnych pokoleń Polaków – powiedział w 77. rocznicę bohaterskiego zrywu abp Józef Guzdek, metropolita białostocki-nominat, administrator apostolski Ordynariatu Polowego.

Pod pomnik przybyli prezydent Andrzej Duda, marszałek Sejmu Elżbieta Witek, marszałek Senatu Tomasz Grodzki, premier Mateusz Morawiecki, prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski, przedstawiciele rządu, parlamentu, generałowie Wojska Polskiego oraz kombatanci. Obecny był też abp Józef Guzdek.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję