Reklama

Niedziela Legnicka

Ratunek w kryzysie rodziny

Rok 2020 miał być czasem uroczystego świętowania 5-lecia poradni. Jak można się domyślić, do uroczystości nie doszło. Pomimo tego jednak, mamy za co dziękować, tak Bogu, jak i ludziom.

Niedziela legnicka 3/2021, str. IV

[ TEMATY ]

Lubin

poradnia rodzinna

Agata Szymkowiak

Reklamówka jednej z akcji poradni

Reklamówka jednej z akcji poradni

Specjalistyczna Poradnia Rodzinna im. św. Joanny Beretta Molla istnieje na mapie miasta Lubina już od 5 lat i niesie bezpłatną i anonimową pomoc każdemu, kto jej potrzebuje. Trafiają tu zarówno osoby, które chcą skupić się na rozwoju, dbaniu o relację, podnoszeniu kompetencji wychowawczych, czy po prostu zdobywaniu wiedzy na tematy związane z rodzicielstwem, małżeństwem itd., jak i ludzie, którzy w życiu doświadczają poważnych kryzysów rodzinnych, małżeńskich, w związku, uzależnień… Na wszelkie możliwe sposoby staramy się być ratunkiem w kryzysie rodziny, zawsze i dla każdego, jak głosi misja poradni.

Choć na co dzień nasi specjaliści mierzą się nieraz z bardzo trudnymi historiami i bardzo pogmatwanymi ludzkimi drogami, nadal wszyscy wierzymy, że każdy zasługuje na pomoc, i każda rodzina jest warta tego, by o nią walczyć.

Dobrodzieje wspierają

Reklama

Ta walka o rodziny nie byłaby możliwa bez zaufania i wsparcia, jakiego doświadczamy od Gminy Miejskiej Lubin, dzięki której poradnia może w sposób ciągły nieść bezpłatną i anonimową pomoc. Korzystamy również z darowizny Fundacji KGHM Polska Miedź, realizując projekt Nie boimy się kryzysów, współpracowaliśmy w mijającym roku także z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Lubinie, prowadząc grupę wsparcia dla osób uzależnionych. Możemy także zawsze liczyć na parafię św. Maksymiliana Kolbe w Lubinie, która użycza nam pomieszczeń do prowadzenia poradni oraz Szkołę Podstawową nr 10 w Lubinie, która gości nas, gdy planujemy warsztaty dla większej ilości osób.

Spotkania, spotkania

W mijającym roku w poradni odbyło się ponad 1100 spotkań indywidualnych ze specjalistami. Odbywały się one zarówno stacjonarnie, w jej siedzibie (oczywiście, z zachowaniem reżimu sanitarnego), jak i w sposób zdalny, dostosowany do potrzeb odbiorców (telefonicznie, przez komunikatory internetowe itp.). Czas pandemii, izolacji, lęku o zdrowie spowodował, że mieliśmy więcej zgłoszeń niż w ubiegłym roku, głównie do psychoterapeutów, terapeuty rodzin oraz terapeuty uzależnień. Problemy, które dotąd wydawały się wielu osobom błahe, w czasie np. kwarantanny stały się nie do zniesienia. W takiej sytuacji możliwość porozmawiania z terapeutą przez komunikator była iście zbawienna.

Mimo wprowadzonych obostrzeń udało się na początku roku oraz w czasie wakacjach zrealizować kilka sesji warsztatowych w ramach obu projektów. Odbyła się sesja na temat komunikacji dla par: Jak Ci to powiedzieć? oraz warsztaty dla rodziców, którzy chcą zadbać o swoje dzieci w czasie małżeńskiego kryzysu: Dziecko w czasie kryzysu rodziny, a także zajęcia Ukryty skarb o poszukiwaniu własnej wartości, jak również Jak słuchać, żeby usłyszeć” – warsztaty wspierające umiejętność empatycznego słuchania. Nie zabrakło także zajęć typowo dla rodziców: Godność, czyli zobaczyć w dziecku człowieka.

Potrzeba chwili

Reklama

Ze względu na sytuację w kraju, w pewnym momencie prowadzenie stacjonarnych warsztatów stało się niemożliwe, nie poddaliśmy się jednak i zrealizowaliśmy cykl dziesięciu warsztatowych filmów dla rodziców: Rodzicielstwo – ale jazda, które zostały opublikowane na stronie poradni, na profilu na Facebook’u oraz na nowo utworzonym kanale poradni na serwisie Youtube. Choć od ich publikacji minęło już pół roku, nadal cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem.

Poradnia i szkoły

W 2020 r. ramach projektu Nie boimy się kryzysów, finansowanego przez Fundację KGHM Polska Miedź, podjęliśmy również współpracę z kilkunastoma szkołami na terenie Zagłębia Miedziowego. W ramach tej współpracy udało się nam przeprowadzić w szkołach wykłady dla rodziców, dotyczące rozwoju emocjonalnego dziecka, buntu, komunikacji z dzieckiem czy diagnozowaniu i zapobieganiu depresji. W planach mamy dalsze spotkania, jednak czas pokaże, w jakim stopniu będzie możliwa ich realizacja. Budująca jest duża chęć współpracy ze strony szkół dla dobra uczniów oraz żywe zainteresowanie rodziców poruszanymi przez naszych specjalistów tematami.

Poradnia a pandemia

Zrealizowaliśmy także krótką, trzyodcinkową serię wykładów: Zrozumieć swój lęk, adresowanych do osób przeżywających strach z powodu pandemii. Zostały one opublikowane w internecie, podobnie jak warsztaty Rodzicielstwo – ale jazda, i podobnie jak one, cieszą się sporą popularnością.

Więcej informacji o poradni na: www.pr.diecezja.legnica.pl/lubin, facebook.com/poradniajbm, Youtube: Poradnia św. Joanny. Kontakt: tel. 697 672 275, e-mail: poradniajbm@diecezja.legnica.pl.

Podziel się cytatem

Aby wesprzeć osoby, które ze względu na sytuację musiały pozostać w domach wraz ze swoimi dziećmi na dłużej, zrealizowaliśmy Challenge kwarantanna, serię 21 prostych, krótkich zadań, mających na celu wzmocnienie relacji z dziećmi. Po bardzo pozytywnym odbiorze tego wyzwania, jakie umieszczaliśmy w mediach społecznościowych, przeprowadziliśmy na podobnej zasadzie Challenge dla par oraz zaprezentowaliśmy warte uwagi książki w ramach cyklu Książka na warsztat. Odświeżyliśmy także naszą stronę www, która obecnie jest dużo bardziej przejrzysta i łatwiej na niej odnaleźć potrzebne treści.

Podsumowując

Mijający rok, choć dla wszystkich w wielu aspektach bardzo trudny, był zatem w poradni bardzo owocny. Wielka w tym zasługa wymienionych wcześniej jednostek, które finansują i współpracują z nią, ale także – przede wszystkim – oddanej ekipy specjalistów, którzy autentycznie wkładają w swoją pracę serce (i w tym przypadku nie jest to tylko wyświechtana formułka, ale fakt! ) i niosą realną pomoc, a nie tylko formalne wsparcie.

Pozostaje życzyć sobie, aby w roku 2021, z Bożą pomocą, udało się kontynuować działania i dotrzeć do jak największego grona potrzebujących osób.

2021-01-12 18:48

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Warsztaty on-line dla rodziców

[ TEMATY ]

diecezja legnicka

poradnia rodzinna

poradnia

Specjalistyczna Poradnia Rodzinna im. Św. Joanny Beretty Molla w Lubinie nie zawiesiła swojej działalności w czasie pandemii koronawirusa. Choć możliwości pomagania osobom potrzebującym wsparcia, porady są mocno ograniczone, to jednak możliwe. Jak mówi dyrektor poradni Agata Szymkowiak: korzystamy z możliwości, jakie daje nam Internet.

To właśnie drogą mailowa, telefoniczną udzielne są porady przez takich specjalistów, jak: terapeuta NEST, terapeuta, terapeuta rodziny, duszpasterz. Wystarczy zadzwonić, umówić się, podać swoje namiary i bezpłatnie skorzystać z pomocy specjalistów.

CZYTAJ DALEJ

Warszawa: Ks. abp Henryk Hoser w szpitalu w ciężkim stanie

2021-07-31 11:49

Artur Stelmasiak

Abp Henryk Hoser

Abp Henryk Hoser

W czwartek, 29 lipca, ksiądz arcybiskup Henryk Hoser SAC znalazł się ponownie w szpitalu. Stan Księdza Arcybiskupa jest bardzo poważny. Biskup diecezji warszawsko-praskiej Romuald Kamiński prosi o modlitwę w intencji powrotu do zdrowia Arcybiskupa.

Kuria biskupa diecezji warszawsko-praskiej poprosiła wiernych o modlitwę w intencji ks. abp. Henryka Hosera SAC. Poniżej zamieszczamy prośbę biskupa Kamińskiego:

CZYTAJ DALEJ

Modlitwa przy pomniku Gloria Victis w rocznicę godziny „W”

2021-08-01 17:26

[ TEMATY ]

Powstanie Warszawskie

PAP/Tomasz Gzell

W intencji poległych Powstańców Warszawskich modlono się w rocznicę godziny „W” pod pomnikiem Gloria Victis (Chwała Zwyciężonym) na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach. – Ich heroiczna miłość Ojczyzny niech będzie źródłem natchnień dla nas i kolejnych pokoleń Polaków – powiedział w 77. rocznicę bohaterskiego zrywu abp Józef Guzdek, metropolita białostocki-nominat, administrator apostolski Ordynariatu Polowego.

Pod pomnik przybyli prezydent Andrzej Duda, marszałek Sejmu Elżbieta Witek, marszałek Senatu Tomasz Grodzki, premier Mateusz Morawiecki, prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski, przedstawiciele rządu, parlamentu, generałowie Wojska Polskiego oraz kombatanci. Obecny był też abp Józef Guzdek.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję