Reklama

Niedziela na Podbeskidziu

A jednak przyszli

Pokłon Trzech Króli w Bielsku-Białej.

Niedziela bielsko-żywiecka 3/2021, str. I

[ TEMATY ]

jasełka

PB

Artyści tuż przed występem

Artyści tuż przed występem

Uwielbiając Boga za Jego objawienie się światu w osobach Mędrców ze Wschodu, dziękujemy za wszystkich ludzi, którzy dzięki naszej chrześcijańskiej postawie, w naszym własnym domu, w otoczeniu, sąsiedztwie, miejscu pracy, potrafią pogłębić swoją duchowość – mówił bp Piotr Greger podczas bielskiego Orszaku Trzech Króli.

W ramach tegorocznej edycji, ograniczonej epidemią, w wigilię uroczystości Objawienia Pańskiego w aleksandrowickim kościele św. Maksymiliana Marii Kolbego celebrowano Eucharystię i śpiewano kolędy. Liturgii przewodniczył bp Piotr Greger razem z proboszczem parafii ks. prał. Stanisławem Wawrzyńczykiem. W homilii zwrócił uwagę na nietypowe okoliczności orszaku, zaznaczając, że inna forma została zaplanowana jako zachęta do świętowania w rodzinnych wspólnotach w atmosferze modlitwy, śpiewu kolęd i pastorałek.

Reklama

Komentując ewangeliczne opowiadanie o pokłonie Trzech Króli w Betlejem, biskup pomocniczy naszej diecezji zachęcił, aby od szukania wyjaśnień samego zjawiska pojawienia się betlejemskiej gwiazdy przejść do słuchania słowa Bożego i na całość spojrzeć w perspektywie wiary.

– Uroczystość Objawienia Pańskiego niech nas zachęci do postawy równie wielkodusznej, jaką okazali Mędrcy, przybywając z dalekich stron, aby złożyć pokłon Jezusowi Chrystusowi. Znak, który oni odczytali, był jedynie im dostępny. My mamy dostęp do innych znaków, ponieważ każde pokolenie ma znaki swojego czasu – mówił bp Piotr Greger.

Po Mszy św. organizatorzy spotkania zaprezentowali przedstawienie pt. Święty wieczór. Wspólne śpiewanie kolęd przeplatano cytatami z Ewangelii i nauczania św. Jana Pawła II. W role Świętej Rodziny wcielili się Ewa i Jakub Kopaczka wraz ze swoim kilkumiesięcznym synkiem Noem. Symboliczne dary i pokłony oddali królowie – ojcowie rodziny z aleksandrowickiej parafii: Marek Labudda, Marek Klimek i Łukasz Szymkowiak. Swoje zdolności wokalne pokazały dzieci ze szkoły Skała i przedszkola Ziarenko. Przygotowany przez Stowarzyszenie Wspierania Edukacji i Rodziny „Światło” program transmitowany był on-line.

2021-01-12 18:47

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jasełka wprowadziły w klimat

Niedziela zielonogórsko-gorzowska 1/2020, str. 3

[ TEMATY ]

jasełka

Gorzów Wielkopolski

Agata Zawadzka

Przywitać Jezusa przybyły gwiazdki i dzieci z wszystkich kontynentów

Przywitać Jezusa przybyły gwiazdki i dzieci z wszystkich kontynentów

Jedną z tradycji Przedszkola Sióstr Miłosierdzia „Wincentyńskie Dzieci” w Gorzowie od wielu już lat są Jasełka, w których występują wszystkie dzieci.

W tym roku jest ich 90. Jasełka w wykonaniu dzieci są wydarzeniem, które wprowadza nas w klimat Bożego Narodzenia. Są one skierowane do rodziców oraz dziadków i dają możliwość rodzinnego spotkania. W tym roku występ odbył się w Auli Liceum Plastycznego przy ul. Warszawskiej. Wśród gości znaleźli się lubuski kurator Ewa Rawa, proboszcz parafii Podwyższenia Krzyża Świętego ks. Rafał Zięciak, dyrekcja Liceum Plastycznego, prof. Beata Orłowska, Siostry Miłosierdzia oraz absolwenci przedszkola. Występ od początku do końca został przygotowany przez nauczycieli przedszkola, zarówno scenariusz, jak i tańce, śpiewy, stroje czy scenografia. W treści jasełek oczywiście nie zabrakło sceny z aniołami, pasterzami z owieczkami, Trzema Królami. Przywitać Jezusa przybyły gwiazdki, dzieci z wszystkich kontynentów, również z Polski.

CZYTAJ DALEJ

Powstanie Warszawskie. „To nie była tylko walka” - wspomnienia łączniczki

2021-08-01 11:22

[ TEMATY ]

Powstanie Warszawskie

Anna Przewoźnik

"Wiśka" - Bogumiła Kulik, z domu Rankowska

"Wiśka" - Bogumiła Kulik, z domu Rankowska

"Wiśka" - Bogumiła Kulik, z domu Rankowska. Do powstania poszła mając lat 16. Dziś jest ostatnią mieszkającą w Częstochowie uczestniczką Powstania Warszawskiego. Mimo swoich 93 lat doskonale pamięta tamte dni. Jej wojenny życiorys jest podobny wielu nastolatkom z pierwszego pokolenia II Rzeczpospolitej, wychowanych w patriotycznych rodzinach wspieranych przez szkołę. Rzetelna edukacja i miłość ojczyzny dała im siłę, by z determinacją bronili jej niepodległości. Bogumiła Kulik, choć urodzona w Poznaniu, dzieciństwo i młodość spędziła na warszawskiej starówce. Od 1946 r. jest mieszkanką Częstochowy.

Rodzina

CZYTAJ DALEJ

Łódź: Ojczyzna była dla Nich najważniejsza

2021-08-03 15:39

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

ks. Roman Piwowarczyk

„ Walczyliśmy o wolność, niepodległość i suwerenność Polski. Ojczyzna była dla nas najważniejsza - powiedział Jan Pietrzak w komentarzach do wykonywanych 1 sierpnia piosenek. I mówił w imieniu obrońców Ojczyzny.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję